top of page

Bel ve Boyun Ağrılarından Nasıl Kurtulabiliriz?


Bel-ve-Boyun-Ağrılarından-Nasıl-Kurtulabiliriz-?

Bel ve boyun ağrıları bireylerin gündelik hayatını etkiler. Tedavi edilmediği zaman farklı ve daha ciddi problemlere sebep olur. Yaş ilerledikçe dejeneratif omurga hastalıkları olarakta bilinen bir grup hastalıklar, rahatsızlıklar meydana gelir. Omurgada tuz birikmesi sonucu, diz ve baldırlarda türlü eklem sorunları ortaya çıkar. Bel ağrısı sindirim bozukluğu, psikolojik faktörler, sinirsel rahatsızlık, yorgunluk vb. Sebeplerden meydana çıkabilir. Bazen mide, karaciğer, dalak ve safra kesesi hastalıkları, rahatsızlıkları da belde ağrılara neden olur. Bel ağrılarının önlenmesi için yürürken beli düz tutmak, kalp ve mide etkinliğinin iyi olması adına derin nefes almak, otururken beli eğmemek gerekir. Bu aynı zamanda kan dolaşımına da iyi gelir, ağrısını önler.


Dar ayakkabı ve elbise giymek omurga hastalıklarına, rahatsızlıklarına neden olur. Bu ayrıntıya kadınlar daha da çok dikkat etmelidir. Hep harekette olmalı, yatak yerinin de çukur olmamasına önem verilmelidir. Bel ağrısı olanlar ıspanak yemelidir. Limon suyu ve helva da bel ağrılarını yatıştırmak adına faydalıdır. Boyun ağrısı esnasında boyunu aşağı, yukarı, sağ ve sol yönlerde masaj yapmak önerilir. Ağrıyı dindirmek adına taze kekik yapraklarını, ağzı örtülü kapta su eklemeden pişirip, sonra onu sıcak sıcak parçaya bükerek, boynun ağrıyan bölgesine koyuyorlar. Omurga sütununun sağlığını korumak adına yukarıda belirtildiği gibi yürürken, otururken beli eğmemeli, yumuşak, çukur olmayan ve uygun olan yatakta yatmak, düzenli olarak hareket etmek gerekir.Bel ve boyun ağrısını dindirmek için en etkili yol masaj. Omurga ağrısı bazı durumlarda, sindirim organlarının çalışmasının bozulması sonucunda da meydana gelir. Bu gibi durumlarda, öncelikle bu organları tedavi etmek gereklidir. Omurilik ağrıları olan bireylerin limon kullanmaları önerilmektedir. Belinize limon suyu ile masaj uygulamakta bu açıdan faydalıdır. Bel ve omurgada olan ağrılar, kaslarda olan yorgunluk, gerginlik sonucu oluşmaktadır.


Bu durumda da sarımsağı dövüp, zeytinyağı ile karıştırarak, aynı yağ ile bele masaj yapıyorlar. Bu işlem yorgunluğa da iyi gelir ve bireye güç verir. Genel olarak, belde, omurga iskeletinde ve eklemlerdeki oluşan ağrılar esnasında ayı yapı ile ağrıyan bölgelere hafifçe masaj önerilir. Yatarak televizyon izlememek, ağır eşyaları tek başına taşımamak ve kullandığınız kanepe ya da koltuğun ortopedik olması, düzgün, sağlıklı yaşam tarzına önem vermek, vücuda zarar veren tüm alışkanlıklardan kaçınmak son derece önemlidir.


Comments


bottom of page