top of page

Beyin Sağlığına Masaj Yapmak


Beyin Sağlığına Masaj Yapmak

Optimum sağlığa ulaşmak için hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa odaklanmanız gerekir. Ama ya beyin? Masaj beyne ulaşır mı? Ve optimal zihinsel sağlığı başka nasıl hedefleyebilirsiniz?


Toplam vücut ağırlığının sadece %2'sini oluşturan insan beyni, muhtemelen bizim çok küçük bir parçamızdır. Ama hepimiz biliyoruz ki, beyin, göreli ağırlığının önerebileceğinden çok daha önemli. Vücudun toplam enerji kaynaklarının yaklaşık %20'sini tükettiğini düşündüğünüzde, işler biraz daha mantıklı gelmeye başlar.

Tıp uzmanları ve bilim adamları, genel olarak, beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) arasındaki uyarıların iletilmesindeki sorunların zihinsel sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda hemfikirdir.


Depresyondan muzdarip kişilerin, nöronlar arasında etkili iletim için gerekli kimyasal olan serotoninin daha düşük seviyelerine sahip olduğu gösterilmiştir. İyi bir bütünsel sağlığa ulaşmak söz konusu olduğunda beynin en önemli parçanız olduğunu söyleyebiliriz.


Uzun zamandır söylediğimiz gibi, empati ile yapılan iyi uygulanmış bir masaj, ruh haliniz için harikalar yaratabilir. Deneyimli bir terapistin hedefe yönelik dokunuşu sadece kasları gevşetmek ve sizi daha sakin hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda iyi terapistlerin terapötik seanslarını uygulamadaki nezaketi, yalnızca fiziksel yönlerden çok daha derine inebilir, oksitosin ve endorfinler, dopamin ve serotonin gibi iyi hissettiren hormonları serbest bırakabilir.


Beynin gerçekte nelerden oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Su dışında, beyninizin geri kalanı öncelikle yağlardan ve proteinlerden oluşur. İyi beyin sağlığı için ihtiyacınız olan yağlar olarak Omega 3 ve Omega 6'yı deneyebilirsiniz. Beyin hücrelerinizi en iyi durumda tutmak için, bunun yerine uskumru ve somon balığı veya omega yağlarıyla dolu fındık ve tohumları tüketebilirsiniz.


Masoz

Peki ya bu proteinler? Proteinler ve amino asitler, nasıl davrandığınıza ve hissettiğinize katkıda bulunur. Daha önce bahsettiğimiz beyindeki nöronlar arasında iletilen bu dürtüleri hatırlayın. Kuyu proteinleri ve amino asitler, bu mesajların arkasındaki yapı taşlarıdır ve örneğin, uyanık veya uyuşuk hissetmek arasındaki ruh hallerini yönetir.

İyi bir masajla birleştiğinde, yiyeceklerden bazıları, bu mutlu hormonların salınmasına da yardımcı olabilir. Bir dahaki sefere masaj rezervasyonu yaptırdığınızda, tedaviden birkaç saat önce ızgara somon ve mercimek salatası ve bir avuç fındık yemeyi deneyin.


Kendinizi biraz kötü hissetseniz bile, çikolata veya şekerli içecekler gibi glisemik değeri yüksek yiyeceklerden kaçının. Bunlar, ruh halinizi gerçekten iyileştiren, ancak yalnızca kısa bir süreliğine hızlı bir glikoz atışıyla sizi pompalar ve bu coşku hissini genellikle daha sonra daha uzun bir düşük hissetme süresi izler.


Bunun yerine daha düşük hızda glikoz salan yiyecekleri seçin. Bunlar, belki daha az hızlı, ancak daha uzun süre ve daha sakinleştirici bir şekilde daha iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır. Ardından, birkaç saat sonra terapötik bir masajla bu iyi hissettiren faktörü tamamlayın ve uzun vadeli bütünsel sağlığa giden yolda iyi olun.

Comments


bottom of page