top of page

Bir Koruyucu Hekimlik Uygulaması: Masaj


Bir-Koruyucu-Hekimlik-Uygulaması:-Masaj

Hipokrat tıp alanında öncü olan biridir ve ovma ile ilgili düşüncelerinde doktorun deneyimi ile birlikte ovmanın önemini de bilmesi gerektiğini belirtir. Ovmanın eklemleri kontrol altına alacak bir tekniğe sahip olduğunu belirtmiştir. Masajın ilk kullanıldığı toplumlar sırayla şöyledir:

  • Asur

  • Babil

  • Çin

  • Hindistan

  • Mısır

  • Pers

  • Eski yunan

  • Roma


Halkın sosyal ve politik gelişimini sağlamak ve tedavi etmek amaçlı olarak masajı kullanan toplum Antik Yunandır. Orta Çağ ve Roma İmparatorluğu ise masajı yaygın tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Masaja duyulan itibarın sona ermiş olduğu dönem Roma imparatorluğunun son dönemlerine denk gelmektedir.


Sağlık uygulamaları hastalığa yakalanmadan önceki süreyi koruma ile başlar. Hastalıklar ile karşılaşan birey ve toplum bedenine ve ruhunda bozulmalar ile karşılaşır. Sağlıklı yaşamın inşaa edilmesinde doktorların, psikologların ve fizyoterapistlerin görevi hastalık öncesi olan süreci kontrol altına almaktır. Kişinin temiz su tüketmesi, temiz hava soluması, doğal ve sağlıklı yollardan beslenmesi, doğru hareket etmesi koruyucu hekimliğin başlarında gelir. Bireyin belirtilenlerden eksik uygulama yapması sonucu rahatsızlıklar, hastalıklar meydana gelir.Koruyucu hekimlikte ve doğal tedavi sistemlerinde her zaman başvurulan masaj, bireye fiziksel ve ruhsal olarak rahatlama hissettirir. Düzenli olarak yapılması lüksten çok sağlığı koruyucu özellik taşımaktadır. Vücudun herhangi alanında ağrı olduğunda yapılan ilk şey eller ile ağrılı bölgeyi ovmak ve bu alana dokunarak ağrının geçmesini sağlamaya çalışmak olur. Doğal tıpta bu yöntem insanlıkta ilk tedavi biçimi olarak ve insan içgüdüleri ile yaptığı dokunuşlar ile farkında olmadan kendini iyileştirmektedir. Sinirlerin yatışmasında ve sakinleşmede bedenin, vücudun belirli bölgelerine dokunmak etkili olduğundan yakın arkadaşlarımızın omzumuzu ve belimizi ovması bazen uykumuzu dahi getirir.


Bireyler kadar hayvanlarda da dokunmak tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Eski bir yöntem olması bilgi gerektirmemesini sağlamakta ve birçok ağrıda şifa etkisi gösteriyor. Dokunmanın teknik hali ise masaj olarak adlandırılır. Masaj uzman teknik bilgisi almış olan bireyler aracılığı ile uygulanmasıyla olumlu, etkili sonuçlar gösterir. Masaja en çok önem veren doğu kültürüdür ve burada nerede ise herkes masaj yöntemlerini iyi bilir ve uygular. Koruyucu tıbbın bir dalı olan masaj uygulaması, bireyin kendini tedavi etmesini hedef almaktadır.


Anneler bebeklerine doğduğu ilk andan itibaren masaj uygulayarak gaz sancılarını almakta ve bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır. Temeli dokunmaktan geçen masaj herkese, her yaşa uygulanabilir. Sizlerde iletişimin en güzel yolu olan masajı eşinize, çocuklarınıza, hastalarınıza, arkadaşlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylelikle ruhlarına da dokunmuş olacaksınız.

Comments


bottom of page