top of page

Bir Masaj Terapisti Sizin İçin Ne Yapabilir?


Bir Masaj Terapisti Sizin İçin Ne Yapabilir?

Masaj terapisi, son yıllarda birçok yaygın kas-iskelet sistemi bozukluğu için etkili bir ağrı kesici ve tedavi şekli olarak muazzam bir kabul görmüştür. Manuel terapi son 30 yılda önemli ölçüde gelişmiştir ve hiçbir meslek masaj terapisinden daha fazla gelişmemiştir.


Masaj Terapistleri Ne Yapar?


Masaj terapisi sadece rahatlamaktan daha fazlasıdır. Masaj terapistleri, vücudun kaslarına ve bağ dokusuna baskı uygulamak için ellerini kullanan profesyonellerdir. Bu, genel esenliğe yol açmak için tasarlanmıştır ve aynı beceriler ağrının giderilmesi ve iyileşmenin hızlandırılmasına yardımcı olmak için her zamankinden daha sık uygulanabilir. Bu, giderek artan sayıda koşul için standart tıbbi tedavinin yanı sıra masajın doktorlar tarafından giderek daha fazla tavsiye edilmesi gerçeğiyle desteklenmektedir.


Tüm masaj terapistlerinin neredeyse yarısının bir çeşit tetik nokta terapisi uyguladığı tahmin edilmektedir. Çoğu zaman, deneyimli masaj terapistleri bir tetik noktası dersi aldıklarında, aynı kavramların çoğunu doğal olarak veya belki de içgüdüsel olarak yıllardır takip ettiklerini keşfederler.


Tüm mesleklerde olduğu gibi, masaj terapistlerinin hepsi aynı beceri ve deneyime sahip değildir. 100'den fazla farklı masaj türü ve binlerce duruma özel teknik vardır. Terapistinizi seçerken masaj konusunda ne istediğinizden ve terapistin bu konuda deneyimli olduğundan emin olmalısınız. Daima nitelikler ve deneyim hakkında sorular sorun. Size uygun bir masaj terapisti seçmek için zaman ayırın.


Masaj

Tercih Edilen Popüler Masaj Terapisi Çeşitleri

  • İsveç Masajı

İsveç masajı, hafif ila orta derecede basınç ve tüm vücuda masaj yapılmasını içerir. Gevşemeyi teşvik ettiği, stresi hafiflettiği, ruh halini iyileştirdiği ve ağrıyı azalttığı bilinmektedir.

  • Derin Doku Masajı

Bu, vücut dokusunun en derin katmanlarının manipülasyonunu içeren İsveç masajının daha yoğun bir versiyonudur. Kas gerginliğini, kaslardaki düğümleri ve bağ dokusundaki iltihabı hafifletmeyi amaçlar. Bağ dokusunun derin manipülasyonu, kas ağrısını azaltmaya ve toksinleri atmaya yardımcı olur.

  • Akupresür

Bu masaj türü, eller, parmaklar veya dirsekler kullanılarak vücudun akupunktur noktaları adı verilen kısımlarına baskı uygulanmasına odaklanır. Bu tekniğin birçok faydası arasında daha iyi dolaşım, stresi azaltma, baş ağrılarını tedavi etme ve ağrıyı hafifletme sayılabilir.

  • Aromaterapi

Aromaterapi masajı, vücudun masajını belirli esansiyel yağların kullanımıyla birleştirir. Bu yağlar, koku alma sistemini uyaran ve iyileşmeyi teşvik edebilen kokulara sahiptir. Aromaterapi, depresyon, migren, zayıf dolaşım ve bir dizi başka durumun tedavisinde kullanılır. Belirli durumları tedavi etmek için belirli kokular kullanılır. Örneğin kekik, genellikle enfeksiyon tedavisine yardımcı olmak için kullanılır.

  • Spor Masajı

Spor masajının amacı, genellikle bir spor müsabakası öncesinde, sırasında ve sonrasında çeşitli masaj tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanarak bir yaralanmayı önlemektir. Bir spor aktivitesinden önce, terapist, sporcunun vücudunu verimli bir şekilde çalışmaya hazırlamak için İsveç masajı, Shiatsu, tetik nokta terapisi ve gevşemeyi kullanacaktır. Masaj, sporcunun performansını büyük ölçüde artırabilir, yaralanma riskini azaltabilir ve vücudun stresini hafifletebilir ve aktiviteden sonra iyileşmeyi teşvik edebilir.

Comments


bottom of page