top of page

Bir Müşteri Olarak Benim için Doğru Masaj Türünü Nasıl Seçerim?


Bir Müşteri Olarak Benim için Doğru Masaj Türünü Nasıl Seçerim?

Masajdan amaçlarımızı, beklentilerimizi anlamak ve masaj terapistleri ile iletişim kurmak, beklentilerimizi karşılamada ve keyifli, harika bir seans geçirmemizde kilit rol oynar. İşte size doğru masajı seçmek için bazı ipuçları.


Hedeflerinizi Bilin


Hepimiz masajdan farklı bir şey arıyoruz. Bu nedenle, tedaviden özellikle ne elde etmek istediğinizi kendinize sormanız çok önemlidir. Vücudunuzun belirli bir bölgesinde (yani boyun ve omuzlarda ağrı) ağrı kesici, sinir ağrısı veya karpal tünel gibi tıbbi bir durum için tedavi mi arıyorsunuz, sadece biraz stres atmak için mi arıyorsunuz yoksa sadece basit olanın keyfini mi çıkarmak istiyorsunuz?


Farklı masaj yöntemleri, farklı sonuçlar ve sonuçlar elde etmeyi amaçlar, bu nedenle hedeflerinizin ne olduğunu önceden bilmek, sizin için doğru masajı seçmenizi sağlayacaktır. Örneğin, bir sporcuysanız, daha iyi performans gösterebilmeniz için yaralanmalarla başa çıkma veya iyileşme süresini azaltma konusunda profesyonel eğitim almış bir masaj terapistini görmek sizin ilginizi çekebilir. Ya da düşme sonucu ayak bileğinizdeki şişliği azaltmak istiyorsanız, lenf masajıyla şişliği azaltmak konusunda eğitimli bir masaj terapisti görmek isteyebilirsiniz. Bu bizi bir sonraki noktaya götürür.


Bununla birlikte, çok sayıda masaj yöntemi mevcuttur ve masaj terapistleri kendilerini geliştirmek için daha ileri eğitimlere gider. Mevcut masaj türleri hakkında bilgi edinmek, masaj hedeflerinizi karşılayacak en iyi tekniği veya modaliteyi belirlemenize yardımcı olabilir.


Amacınız rahatlamaksa derin doku masajı sizin için bir masaj olmayacaktır. Bir İsveç gevşeme veya hafif bir rahatlama masajı sizin için iyi bir seçim olacaktır. Bununla birlikte, bir bölgedeki ağrıyı azaltmak veya gerginliği gidermek gibi belirli bir masaj terapisi çeşidi arıyorsanız, o zaman belki bir derin doku, miyofasyal gevşetme veya hipertonik (sıkı) kasları azaltmayı amaçlayan diğer terapötik tekniklerden birini seçebilirsiniz.


Bununla birlikte, vücudumuzu da bilmeliyiz ve derin basınç sizi iyi hissettirmeyebilir ve bu durumda İsveç veya hafif masaj teknikleri kasları gevşetmek için hala çok uygun olabilir. Tetik nokta, kupa veya meridyen masajı da kas gövdesinde oluşan kas gerginliğini, ağrısını, enerjiyi hareket ettirmeyi ve durgunluğu gidermenin harika bir yoludur.


Kraniyosakral ve visseral manipülasyon, masajda beyin ve organlarla çalışma konusunda oldukça etkili olan başka bir yöntemdir. Bir travmadan kurtulmak, kraniyosakral çalışma ile desteklenebilir. Akupunktur, fizyoterapi ve daha fazlası gibi diğer uygulamalarla birlikte ağrıyı gidermek ve gerginliği azaltmak söz konusu olduğunda masajın daha etkili ve verimli olabileceğini unutmayın.


Masöz

Terapistiniz ile İletişim Kurun


Hedeflerinizin ne olduğunu ve denemek istediğiniz yöntemin türünü öğrendikten sonra, seansı alırken tercihlerinizin ne olduğuna karar verin. Terapistinizle mevcut farklı masajlar ve sonuçları elde etmede hangisinin iyi olacağı hakkında konuşun.

Terapist için hedeflerinizin ne olduğunu bilmek ve farklı modalite türlerini denemek için onayınızı almak önemlidir. Bunu bilmenin tek gerçek yolu çeşitli masaj terapisi türlerini denemektir.

Comments


bottom of page