top of page

Bir Rahatlama Yöntemi: Saç Derisi Masajı


Bir-Rahatlama-Yöntemi-:-Saç-Derisi-Masajı

Bir anda başlayan baş ağrıları ya da gün içinde birikmiş olan strese iyi gelmesi ile bilinen saç derisi masajı uygulamasını daha önce duymuş olabilirsiniz. Duşta farkında olmadan saçlarınızı temizlerken kafanıza uyguladığınız masaj sonrasında gelen rahatlama hissi ise hiç tesadüf değil. Saç derisi masajı uygulamasının rahatlatıcı etkisinin altında yatan bilimsel olarakta kanıtlanmış pek çok faydası bulunmakta. İşte gergin ve yorgun hissettiğinizde gevşemenize yardımcı olabilecek saç derisi masajı hakkında bilmeniz gerekenler…


Saç Derisi Masajı Ne İşe Yarar?


Uzmanlar gün içinde birikmiş olan stresin, boynumuzda, kulaklarımızın arkasında ve saç çizgimizde gerginleşmeye sebep olduğunu belirtiyor. Örnek olarak en stresli, endişeli ve gergin olduğunuz zamanlarda çenenizi sert bir şekilde sıktığınızı vs omzunuzun da gerildiğini hissettiniz mi? Gergin hissettiğiniz zamanlarda saç derisi masajı ile kan dolaşımını arttırarak gerginleşmiş olan kasların rahatlamasına, böylece vücudunuzun gevşemesine de katkı da bulunabilirsiniz.

Saç Derisi Masajının 5 Faydası


Saç derisi masajı uygulamasının şüphesiz ki en önemli yararlarından birisi, kan dolaşımını arttırıp, kaslarda oluşan gerilimi azaltması ve gerginliği de yatıştırması. Fakat bunun yanı sıra tarih kadar eski olan bu yöntemin psikolojik ve fiziksel açıdan pek çok faydası bulunuyor. Araştırmalar, saç derisi masajı uygulamasının vücudumuzun serotonin ve dopamin salgılamasına sebep olduğunu, bunun da kendimizi çok daha mutlu hissetmemizi sağladığını bizlere gösteriyor.


Hissedilen mutluluk ile stres düzeyi azalırken kafaya uygulanan baskı, kan basıncının da düşmesine yarıyor. Bu, rahatlamayı beraberinde getirmiş olduğu gibi stresin vücutta yarattığı etkinin de daha fazla azalmasına sebep oluyor. Saç derisi masajı uygulamasının diğer bir yararı ise baş ağrılarına doğal bir çözüm getiriyor olması. Bir araştırmaya göre de saç derisi masaj, kas kasılmalarına yerinde müdahale etmiş olduğu İçin kronik baş ağrılarının sıklığını azaltmak adına da etkili bir uygulama.Bu oldukça önemli olan dört yararının yanı sıra araştırmalar, saç derisi masajı uygulamasının saçların uzamasını da sağladığını gösteriyor. Bunun nedeni güçlü saçların kan dolaşımı ile bir bağ içinde olması. Artan kan akışı, saçların oksijene doğmasına katkı da bulunurken saçların uzamasını ve beslenmesini sağlıyor.

Saç Derisi Masajı Nasıl Yapılır?


Saç derisi masaj uygulamasının terapötik etkilerinden faydalanabilmek adına günde sadece beş dakika ayırmak yeterli oluyor. Duşta, uyumadan önce ya da çalışırken masa başında dahi uygulayabileceğiniz saç derisi masajı uygulamasına başlamadan önce parmak uçlarınızı jojoba yağı (saçlar İçin oldukça yararlı olan) ile nemlendirebilirsiniz.

Daha sonrasında kan akışını sağlamak adına başı öne eğmek ve başın üzerinden başlayarak parmakları hafif olacak şekilde bir baskı uygulayarak aşağı doğru gezdirmek gerekiyor. Bu adımın ardından da başın her iki yanına getirilen parmaklar ile dairesel şekilde hareketler çizilmesi tavsiye ediliyor. Fakat bu hareketler uygulanırken vücudun baskıyı hissetmesi gerektiğini de unutmamalıyız.


Üçüncü adımda saç çizgisi de dahil olmak üzere başın her yerine hafif bir şekilde vurmak, gerginliği atmak adına oldukça etkili olduğu gibi son adımda da saçların bir kısmını alıp yavaş bir şekilde yukarı doğru çekmek gevşemek adına, hem eğlenceli hem de etkili bir adım olacaktır. Bu sırada zihni boşaltmaya odaklamak da saç derisi masajı uygulamasının etkinliğini arttırıyor.

Comments


bottom of page