top of page

Birçok Hastalığı Tedavi Eden Üç Yöntem


Birçok-Hastalığı-Tedavi-Eden-Üç-Yöntem

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan yöntemler, eklem ağrılarından, mide bulantılarına, doğum sancısı azaltmadan, alerjik rahatsızlıklarına, hastalıklarına kadar pek çok problemi tedavi ediyor. Akupunktur, moksibüsyon (ısı terapisi) ve Türk tarihinde de binlerce yıllık geçmişe sahip olan bardak çekme hangi hastalıklara iyi gelir? Bunları aşağıda belirttik.


Bu üç tedavinin, basit baş ağrılarına kadar çeşitli konularda yardımcı olduğuna ve etki ettiğine inanılmaktadır. Özellikle de bardak çekme dünya çapında sporcular aracılığı ile yaygın olarak kullanılmaktadır.


Kaygı ve Depresyon


Depresyon ve kaygı, sıklık ile bir araya gelen iki durumdur. Akupunktur, moksibüsyon ve bardak çekme tedavileri depresyon, kaygı ve anksiyete belirtilerini hafifletmektedir.


Solunum Koşulları


Soğuk algınlığı ya da astım gibi rahatsızlıkların bu üç tedavi yönteminden biri ile iyileştirilebileceği belirtiliyor. İşinde uzman kişiler, kişiyi tedavi etmeden önce durumunu mutlaka değerlendirmeli.


Alerjiler


Yaşamımız, hayatımız boyunca hepimiz bir çeşit alerjiden muzdarip olabiliriz. Geleneksel Çin tıbbı akupunktur, bardak çekme ve moksibüsyonun alerji semptomlarının çoğunu gidermiş olduğunu ve vücudu rahatlattığını belirtiyor.


İltihaplı Romatizma ve Diğer Bağışıklık Sistemi Hastalıklar


Romatoid artrit eklemlerin şişmesine ve ağrılı olmasına sebep olan bağışıklık sistemi bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi hastalığı tedavisinin anahtarı bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bu hastalıkların, rahatsızlıkların tedavisinden moksibüsyon ve akupunktur tedavisi uygulanmaktadır.


Kas Problemi: Burkulmalar


Moksibüsyon, akupunktur ve bardak çekme kas problemleri tedavisinde sıklık ile kullanılmaktadır. Dünya çağına pek çok sporcu özellikle de bardak çekme tedavisini kullanıyor. Bunun en büyük örneklerinden biri ise, olimpiyat yüzücüsü olan Michael Phelps. Geri Halliwell, Kate Moss gibi ünlü isimler de bardak çekme tedavisini kullanmakta.


Kan Basıncı


Yüksek ya da düşük tansiyon da Geleneksel Çin Tıbbı ile tedavi edilebilmektedir. Bir çalışma, akupunktur tedavisinin antihipertansif ilaçlar kullanan kişilerin yüksek tansiyonunu önemli ölçüde azaltabildiğini meydana getirmiştir. Bu, geleneksel tip ile beraber kullanıldığında, akupunktur tedavisinin yüksek tansiyon hastası olan kişilere yardımcı olabileceği anlamını taşımaktadır.


Sindirim Problemleri


Kabızlık ya da ishal, şişkinlik veya hazımsızlık, bütün bu koşullar akupunktur ve moksibüsyon kullanımıyla tedavi edilebilir. Belli basınç noktalarında akupunktur ve moksibüsyon yapılmasının, enerji akışını tekrardan kazandırdığı için kabızlığı giderdiğine inanılmaktadır.


Kireçlenme, Eklem ve Kemik İle İlgili Durumlar


Özellikle 50 yaş üstündeki kişilerde en sık görülen eklem hastalığı, rahatsızlığı olan kireçlenmede de akupunktur, moksibüsyon ve bardak çekme tedavisi kullanılmakta.


Bulantı ve Kusma


Mide bulantısı ya da kusma, el, mide ve göğüste belli basınç noktalarına moksibüsyon ve akupunktur uygulanarak durdurulabilir.

Doğum Sancısını Hafifletir


Yalnızca bu alanda uzman, sertifikalı biri bu teknikleri uygulayabilir. Üç uygulamanın doğum esnasında ağrıyı hafifleteceği, fetüsün makat bölgesinde ise dönmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.


Comments


bottom of page