top of page

Botoksa Karşı Doğal Önlem: Yüz Akupunkturu


Botoksa-Karşı-Doğal-Önlem-:-Yüz-Akupunkturu

Beden ve Ruh Sağlığına İyi Gelen Uygulama


Akupunktur, uzun yıllardan beri kullanılan, vücudun belli noktalarına iğne batırılması ile gerçekleştirlen bir tedavi yöntemi olarak pek çok hastalığın çözümünde önemlii bir rol oynamakta. Geleneksel Çin tıbbı’nın bilinen doktorlarından Dr. John Tsagaris, akupunktur uygulamasının yalnızca basit bir iğne uygulaması olmadığını ve vücudun her yerine de uygulanamayacağını belirtiyor. Akupunktur için vücutta çeşitli enerji noktaları bulunmakta olup özel uzunlukta ve genişlikte iğneler ile bu özel alanlara dikkatle işlem yapmak gerektiğini de vurguluyor.


Akupunktur uygulamasının yalnızca bedeni değil ruhu da iyileştirdiğini söyleyen doktor Tsagaris, organ sağlığının, bağışıklık ve sindirim sistemlerinin ve kan dolaşımının yanı sıra hormon dengesinin ve psikolojik olarak iyi hissetme halinin de bu mucizevi iğneler ile desteklenebildiğini anlatmaktadır.


Yüz Akupunkturu Nedir?


Yüz, bedenin diğer bölgelerinden farklıdır. Yaşa bağlı etkenler, sigara kullanımı, güneş ışınları, stres gibi sebepler yüzde derin çizgilere ve kırışıklıklara sebep olabilir. Yüz akupunkturu ise deride yapısal bir değişim yaratarak kırışıklıkları ve çizgileri onarmak ve cilt yüzeyini aktif bir hale getirmeyi hedeflemektedir. Dr. Tsagaris’e göre, akupunktur ile cilt yenileme işleminde hücre onarımı ve kollajen takviyesi de öne çıkarılmaktadır. Bu sayede yüzde ve boyun bölgesinde kan akışı hızlandırılarak ciltteki esneklik arttırılmakta ve hidrasyon düzeyleri yükseltilmektedir. Kozmetik akupunktur olarakta bilinen yüz akupunkturu, yaklaşık olarak yüze 40 vücuda ise 12 tane iğne uygulaması ile gerçekleştirilir. İğneler ciltte 20 ila 25 dakika kadar kalırlar.Yüz Akupunkturunun Faydaları Nelerdir?


Ciltteki kan akışını hızlandıran, hasar görmüş hücreleri onaran ve vücudun Qi enerjisini yükselten akupunktur uygulamasının pek çok faydası bulunmaktadır. Akupunktur sayesinde karaciğer, kalp ve akciğer gibi önemli organları esas alan zang fu organları Qi enerjisi ile harekete geçer ve çok daha sağlıklı bir beden ve dolayılı olarak cilt görünümü adına çalışmaya başlarlar. Kalp sağlığı kan dolaşımı ile bağlantılı olarak cilt güzelliğini etkilerken, akciğer sağlığı da ciltte bulunan gözeneklerin sağlıklı ve sıkı görünümü açısından önem taşıyor.


Bu sebeple holistik bir güzellik için sadece yüz değil bütün vücudun enerjisinin ve optimum sağlığının göz önünde bulundurulması da gerekir. Ciltteki sebum dengesini korumakta olan yüz akupunkturu, yüzde yumuşaklık, pürüzsüzlük, kontrollü gözenek görünümü ve esneklik katmaya da yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırır, ciltteki derin çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına destek sağlar. Sağlıklı kan akışı ve hormon dengeleyici destekleri ile akne izlerinin ve güneş lekelerinin de düzelmesini sağlar.


Yüz Akupunkturu Botoksa Alternatif Mi?


Akupunktur uygulamasının botokstan farklı olarak yüz kaslarına herhangi bir etkide bulunmadığını belirten akupunktur uzmanı Kocie Krecolowixh, yüz akupunkturu uygulamasının botoks ile benzediği ve ayrıştığı noktalar olduğunu söylemektedir. Botoksta yüz kaslarının sabitlenmesi amaçlanırken akupunkturun temel hedefi yüzdeki kollajen miktarını arttırmak ve kan akışını hızlandırmak olduğunu da vurguluyor. Bu sebeple botoks yaptırmak yerine akupunktur gibi doğal bir yöntemle de yüzünüze sağlıklı ve genç bir görünüm sağlayabilirsiniz. Kocie, ona gelen müşterilerinin pek çoğunun daha önce botoks yaptırmış olduğunu ama akupunktur ile tanıştıktan sonra botoks yaptırmaktan vazgeçtiklerini ya da seanslarını çok daha aza indirdiklerini de söylüyor.


Dermatolojist Hadley King’in bu konudaki görüşü de Kocie’den farklı değildir. Akupunktur uygulamasının çok daha yollar ile gerçekleştirilen bir gençleşme tekniği olduğunu söyleyen King, botoks ile akupunktur arasındaki farkın hız ve zaman olduğunu vurguluyor. Botoksun çok daha kısa bir sürede, etkili bir sonuç alma yöntemi olarak kabul edildiğini ancak yüz akupunkturu uygulamasının düzenli olarak uygulandığında çok daha doğal ve uzun süreli etkiler ile cilt görünümünde değişiklikler yarattığını da açıklıyor.


Comments


bottom of page