top of page

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Boyun-Duzlesmesi-Nedir-?

Boyun Düzleşmesi Nedir?


Boynun çeşitli sebeplerden dolayı eğri kıvrımını kaybederek düzleşmesi durumuna verilen isimdir. Sağlıklı bir insan vücudunda, kişilerin omurgaları boyunda, bel altında ve sırtta biraz kıvrımlı ve eğri bir şekle sahiptir. Omurgada S şeklini oluşturan bu eğriler, boyun ve bel hizasında öne doğru oyuk ve üst sırt hizasında da geriye doğru çıkık olarak adlandırılır. Vücudun yapısını dengelenmesini ve korunmasını bu eğriler sağlar.


Hatta bu eğriler sadece vücut yapının dengelenmesinde ve korunmasında değil, kafanın ağırlığını düzgün bir şekilde taşınmasında ve leğen kemiği ile uyumlu bir şekilde hizalanmasında, vücudunda esnek bir şekilde hareket ederek bükülebilmesinde rol oynar. Bu kavislerin normalden fazla oluşması ya da azalması durumunda türlü şikayetler ve rahatsızlıklarla birlikte iskelet sisteminde problemler meydana gelir. Şiddeti artan ve tedavi edilemeyecek duruma kadar gelen vakalarda kişinin hareket kabiliyetini olumsuz yönde etkiler.


Boyun Düzleşmesi Neden Olur?


Boyun düzleşmesinin en önemli başlıca sebebi omurganın sürekli dikkat halindeymiş gibi dik şekilde durmasından kaynaklı olan anormal eğridir. Bu eğri, çeşitli tıbbi durumlardan veya kişinin kendi davranışlarından kaynaklı anormal bir hal alabilir. Kişinin kendi davranışları boyun düzleşmesine yol açabilir. Uyurken ya da uyanıkken kötü duruşta kalmak, bilgisayara uzun süre ters bir şekilde bakmak, çeşitli meslek koşullarından ve devamlı tekrarlı olan hareketlerden boyun düzleşmesine geçebilir.

Özellikle yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan disk hastalıkları, omurgalardaki disklerin incelmesi ve çökmesine sebep olabilir. Omurgada yaşla gelen bu farklılıklar kişinin boynunun olması gereken eğriliğini değiştirip, zaman içerisinde de boyuna yüklenen ağırlığı taşıyamaz ve dengesizliğe neden olabilir.


Boyun Düzleşmesi Belirtileri


Birden fazla belirtisi ve semptomları olabilir. Bu belirtiler hafif başlayarak zamanla gelişip ağırlaşırlar. Boyun düzleşmesinin sıklıkla görülen belirtileri ise şunlardır;


  • Boyun ve ayak parmaklarında kas ağrıları olmakla birlikte sertlik görülür.

  • Hareket kabiliyetinde azalmalar meydana gelir.

  • Baş ağrısı ve kas zayıflığı görülür.

  • Felç ve bağırsak kontrolsüzlüğü de belirtiler arasında yer almaktadır.


Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilebilir?


Öncelikle fiziksel bir muayene yapılmalıdır. Bu muayene sonrasında doktor, kişinin tıbbi geçmişini ayrıntılı inceler ve bunun üzerine sorular sorar. Bu muayene sürecinde gözlemlenen belirtilere göre röntgen, bilgisayarlı tomografi gibi türlü tekniklerin uygulanması da istenebilir.


Boyun düzleşmesi kişiden kişiye değişiklik göstermesi sebebiyle kesin bir ölçüde değildir. Çoğunlukla boyun eğrisinin 20 dereceden az, 40 dereceden ise fazla olduğu kısımlarda boyun eğriliği teşhisi konulabilir.


Boyun Düzleşmesi İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Boyun düzleşmesi yaşayan kişiler çoğunlukla fizik tedaviye, yaşam tarzı değişikliklerine yönlendirilebilir. Gerekli olan vakalarda ise cerrahi müdahalelerde olabilir. Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu kişiler bu müdahale ve iyileşme süreci sonrasında normal yaşantılarına, faaliyetlerine geri dönebilirler. Fakat üç ay kadar bir destek olarak boyunlukta takmak gerekebilir.


Çoğu bireylerde boyun düzleşmesi, kişinin davranışlarından kaynaklı bir sorun olduğu için fizik tedavi ve duruş alışkanlıklarının değiştirilmesi yeterlidir. Fizik tedavi, hafif ağrı kesici ilaçlar ile birlikte boyunluk başka sorunlara yol açmadığı sürece tavsiye edilir.

İlaç tedavisi bu süreçte sadece semptomların hafiflemesine yarar. Davranışların değiştirilmediği sürece ilaç tedavisi tek başına çok fazla bir şey ifade etmez. İlaç tedavisi, davranışların değiştirilmesiyle birlikte etki eder. Kasları güçlendirmek için doktor ve fizyoterapist çeşitli boyun egzersizlerini düzenli bir şekilde gerçekleşmesini tavsiye eder.


Comentarios


bottom of page