top of page

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapinin Yeri


Boyun-Düzleşmesi-Tedavisinde-Manuel-Terapinin-Yeri

Boyun Düzleşmesi (Servikal Lordoz) Nedir?


Boyun düzleşmesi (sendromu), servikal omurganın normal lordozunun (yani yandan bakıldığı zaman görünen ‘’C’’ şeklinin) azaldığı ya da hatta tamamen kaybolduğu bir durumdur. Normal bir boynun yumuşak bir eğrisi bulunur, fakat bu eğriyi kaybetmeniz durumunda vücudunuzun geri kalanının da bu nedenden etkilendiğini görebilirsiniz. Bazen boyundaki eğri kaybı boyun düzleşmesinin de ötesine geçebilir. Boyun eğrisi düzleştikten sonra, zıt yöne, hatta ters boyun eğrisi olarak isimlendirilen bir duruma doğru da ilerleyebilir.


Boyun düzleşmesinin yaygın olan nedenlerinden biri, boyun bağlarının hasar görmüş olduğu araba çarpmalarıdır. Diğer sebepler, cep telefonu kullanmak gibi nedenlerle devamlı olarak aşağı bakmak, göğüs duvarındaki gerginlik, çok fazla oturmak ya da yalnızca yaş ile beraber omur eğriliğini yitirmek olabilir.


Manuel Terapi Nedir?


Manuel terapi, bir cihaz ya da makinenin aksine, eller ile verilen özel bir fizik tedavi yöntemidir. Manuel terapi uygulayıcıları, kas gerginliği, kas spazmı ve eklem fonksiyon bozukluğunun sebep olduğu omurga ağrısını azaltmak amacı ile ellerini kas dokusuna baskı yapmak ve eklemleri manipüle etmek adına kullanırlar. Kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun sebep olduğu ağrıları azaltmak adına başvurulan manuel terapi yöntemi, boyun fıtığı, bel fıtığı, boyun düzleşmesi, donuk omuz, kas yırtılması ve topuk dikeni gibi pek çok omurga hastalığı ve sorununda uzun yıllardan beri başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapinin Yeri


Boyun düzleşmesi omurganın doğal olan eğriliği ile alakalı nadir bir hastalıktır ve bazı bireylerde bu durum ciddi sakatlığa neden olabilir. Bu problem çocukluk ya da yetişkinlik döneminde gelişebilir. Bazı hastalıklarda da boyun düzleşmesi oluşabilir. Tipik semptomları arasında boyun ağrısı, boyunda hareket kısıtlılığı ve uyuşma bulunur. Şiddetli vakalarda, bazı insanlar yutma ya da nefes almada zorluk yaşayabilir. Bir doktor fizik muayene ve röntgen gibi görüntüleme teknikleriyle boyun düzleşmesini teşhis edebilir.


Boyun düzleşmesi için cerrahi olmayan ve sıklıkla başvurulan tedavi yöntemi, bir fizik tedavi yaklaşımı olarak manuel terapidir. Boyun düzleşmesi tedavisi kapsamında manuel terapi uygulamalarından yararlanan bireyler için özel program uygulanır, düzenli bir şekilde takip edilen bu programla bireylerin boyun düzleşmesine bağlı semptomlardan kurtulması ve yaşam kalitelerinin arttırılması hedeflenir. Manuel terapi yönteminin işe yaramadığı ileri seviye boyun düzleşmesi vakalarında ise sonraki seçenek çoğunlukla cerrahidir.


Manuel Terapi ve Fizik Tedavi Arasındaki Fark Nedir?


Manuel terapi, fizik tedavinin alt dallarından birisidir. Dolayısıyla, bütün manuel terapi programları fizik tedavi olarak nitelendirilse de manuel terapiye bütün fizik tedavi uygulamaları dahil değildir.


Comentários


bottom of page