top of page

Manuel Terapi İle Bel ve Boyun Fıtığının Tedavisi


Manuel-Terapi-İle-Bel-ve-Boyun-Fıtığının-Tedavisi

Manuel Terapi Nedir?


Manuel terapi, özellikle de ülkemizde uygulanan fizik tedavi standart metodlarının aksine, kişiye özel olarak gerçekleştirilen bir terapi yöntemidir. El ile terapi anlamını taşıyan manuel terapi, çeşitli özel uygulama ve teknikler kapsamında kişide hizalama ve dengelemeyi hedefleyen tedavi yöntemidir. Manuel terapi, adı doğrultusunda, herhangi bir makine ya da cihaz kullanılmadan gerçekleştirilen bir tedavidir.


Bu bakımdan manuel terapiyi, herhangi bir cihaz kullanmadan, el ile yapılan eski bir fizik tedavi yöntemi olarak da tanımlayabiliriz. Son 15 ila 20 yıl içerisinde değişen ve gelişmiş olan yaşam koşulları ile birlikte yükselişe geçmiş olan manuel terapi, günümüzde uygulanan başarılı bir tedavi yöntemi olarakta karşımıza çıkmaktadır. Manuel terapi, özellikle de bel ve boyun fıtıklarında, eklem ağrılarında sonuçların elde edildiği etkili bir yöntemdir.


Manuel Terapi Teknikleri Nelerdir?


Manuel terapi esnasında, kas spazmı, boyun ve bel fıtığı gibi durumların ortaya çıkarttığı ağrıların ve eklem hareket kısıtlığın ortadan kaldırılması amacı ile gerçekleştirilen tüm manevralar, sadece eller kullanılarak uygulanmaktadır.


Manuel tıpta uygulanan tüm tekniklerin temel amacını, eklemde açıklıklarında meydana gelen azalma veya artışların düzeltilmesi oluşturmaktadır. Manuel tıp uygulamalarında, bireye özel ve belirlenen amaca yönelik en etkili tekniğin seçilmesi hedeflenmektedir. Manuel terapi yöntemi ile gerçekleştirilen fizik tedavi tekniklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Manuel terapi ile, masaj yöntemi de dahil olmak üzere uygulamar sonucunda kaslara ve dokulara basınç uygulanmaktadır. Uygulanan basınç yolu ile kaslarda rahatlama sağlanmakta, hasarlı olan dokunun düzenlenmesine katkı da bulunmakta ve yumuşak dokularda ortaya çıkan ağrı azaltılmaktadır.

  • Temel olarak yavaştan hızlıya doğru gerçekleştirilen ve türlü hızlarda uygulanan hareketler, eklem ve kemiklerde bükme itme ve çekme etkisi oluşturmak amacı ile yapılmaktadır.


Manuel Terapi ve Boyun Fıtığı Tedavisi


Boyun yapısı, belirli hareket kabiliyetlerine sahiptir ve bu hareket kabiliyetlerinin kaybedilmesi veya kısıtlanması sonucunda ortaya çıkan durumlara boyun fıtığı ismi verilmektedir. Manuel terapi yöntemi ile, öncelikli olarak boyun bölgesinde temel hareket alanlarında ortaya çıkan kısıtlanmanın boyutları tespit edilmektedir.


El ile gerçekleştirilen uygulamalar yolu ile, boyun hareket açılarında oluşan kısıtlanmaların ölçüleri belirlenmektedir. Bu aşamada, problemin daha net olarak tespit edilebilmesi adına radyolojik görüntüleme tekniklerinden de yararlanılmaktadır.


Boyun ağrısı durumlarında çoğunlukla ağrının ortaya çıkardığı noktaya ağırlık verilmekte ve tedavi ağrı merkezi üstünden yapılmaktadır. Fakat manuel terapi yönteminin kavrayışı, omurganın bit tüm olduğu temeline dayanmaktadır. Omurga, içinde pek çok bağlantı noktası bulunduran ve bu bağlantı noktalarının zincirleme şekilde birbirine bağlandığı bir yapıdır.


Yani boyun alanında meydana gelen bir problem ya da boyun fıtığı, kalça eklemini fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirememesinden kaynaklı olabilmektedir. Bu bakımdan manuel terapi, omurgayı bir tüm halinde ele alarak gerekli teknikleri bireye özel nitelikte uygulamaktadır.


Manuel Terapi ve Bel Fıtığı


Bel bölgesi de tıpkı boyun bölgesi gibi, belirli bir hareket kabiliyetine sahiptir. Bel bölgesinin sahip olmuş olduğu anatomik ve fizyolojik hareket açılarında kısıtlanma ortaya çıkması ya da eklemin temel hareket kabiliyetini kaybetme durumu bel fıtığı olarak kendisini göstermektedir. Manuel terapi yöntemi ile uygulanan elle çekme ve burma gibi türlü manevralar, eklemlerin sahip olduğu fizyolojik ve anatomik açıların geri kazandırılmasını hedeflemektedir.


Manuel terapi, bütün iskelet ve kas sistemi hastalıklarında da olduğu gibi, bel fıtığı sorunlarında da problemi bit bütün olarak ele almakta ve bu doğrultuda da tedavi gerçekleştirilmektedir. Manuel terapisinin tedavi süreci, bireyin psikolojik ve fiziksel durumu doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Bel ve boyun fıtığı durumlarında, manuel terapi yöntemi ile yaklaşık 8 seansta etkili sonuçlar alınabilir.

Comments


bottom of page