top of page

Manuel Lenf Drenaj Masajı Nedir?


Manuel Lenf Drenaj Masajı Nedir?

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sistem birçok önemli işlevi yerine getirir. Bu doku, damar ve organ ağı, lenf adı verilen sulu sıvıların dolaşım sistemine geri hareketi için aynı anda hizmet eder. Aynı zamanda vücut kalıntılarını yok eder ve akyuvarları kan damarlarında geçirerek çeşitli hastalıkları ve enfeksiyonları önler.


Lenf Drenaj Nedir?


Lenf drenaj, birinin lenfatik sisteminde herhangi bir engel olduğunda gerekli olan özel bir manuel masaj terapisidir. Lenflerin vücuttaki lenf düğümlerine hareketini kolaylaştırarak lenfatik ağı derhal çalışmaya teşvik eder. Daha önceki zamanlarda, lenf drenaj masajı tipik olarak, lenf nodunun çıkarılmasından sonra genellikle kollarda veya bacaklarda kronik bir şişmenin meydana geldiği bir hastalık olan lenfödemi tedavi etmek için kullanılırdı.


Lenf Drenaj Neye İyi Gelir?


Manuel lenf drenaj masajı terapisi, kişinin sağlık durumuna potansiyel avantajları nedeniyle çok önemli bir masaj tekniği haline gelmiştir. Bu masajın ilk ve en önemli faydası lenfödem tedavisinde yardımcı olmasıdır, ancak bu masajın manuel formu aynı faydaları arttırmada yardımcı olabilir. Bunun dışında araştırmalar, lenfatik drenaj masaj terapisinin aşağıdakiler gibi sağlıkla ilgili bir dizi sorunun tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir:

 • Kronik Venöz Yetmezlik

Kronik venöz yetmezlik, bacaklardaki toplardamarların duvarlarının ve kapakçıklarının gerektiği gibi çalışamadığı, kanın bacaklardan kalbe geri akmasını zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Ve lenfatik drenaj terapisinin ağrının yanı sıra şişlikte de bir nevi rahatlama sağlayabileceği gözlemlenmiştir.

 • Romatizmal Eklem İltihabı

Bu sağlık probleminden muzdarip bir kişi, başlangıçta vücuttaki lenf dolaşımında bir artış yaşayabilir, ancak bu hastalığın sonraki aşamalarında lenf akışı ya çok zayıflar ya da kısmen bozulur. Böyle bir durumda manuel lenf drenaj tedavisi hastalığın ilerleyişinde görülen bu semptomların azaltılmasında faydalı olabilir. En azından geçici bir rahatlama sağlar.


Lenfatik drenaj masajı terapisinin faydaları sadece dolaşım veya zarar görmüş sıvıların atılması gibi tıbbi faydalarla sınırlı değildir, aynı zamanda aşağıdakiler gibi başka faydalar da takip eder:

 • Su tutma, şişme ve ağrıda azalma,

 • Vücuda enerji verir ve zinde ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur,

 • Bedenin yanı sıra zihnin de rahatlamasını arttırmak,

 • Enfeksiyonları ve toksinleri ortadan kaldırarak bağışıklık sisteminin etkinliğini artırmak,

 • Doku oluşumunu hızlandırmak,

 • Kırışıklıkları ve göz şişkinliğini en aza indirerek cilt görünümünü iyileştirme tekniği.


Masaj

Lenfatik Sistem Ne Yapar?


Lenfatik sistem, geçmiş işleyişine bakıldığında uzun bir yol kat ettiği görülmektedir. Lenfatik sistem, lenf, su, vücut atıkları, çeşitli proteinler ve ayrıca bağışıklık sisteminin bazı bileşenlerini içeren düğüm ve damarlardan oluşur. Vücudun her yerine yerleştirilir ve tüm atıklar lenf düğümleri tarafından taranır. Boyun ve koltuk altı gibi vücut kısımlarında bazı önemli lenf düğümleri vardır ve hepsinin, kanın kalbe doğru dolaşımından sorumlu damarlara yalnızca temiz lenfin geri taşınmasını sağlamak için aynı anda çalıştığı söylenir. Lenfatik sistem üç temel görevi yerine getirmek üzere ayırt edilir:

 1. Vücut sıvılarının kan ve dokular arasındaki dengesini sürdürmek,

 2. Vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olarak çalışmak,

 3. Sindirim amacıyla yağın yanı sıra yağda çözünen besinlerin emilimini sağlamak.

Manuel Lenfatik Drenaj Masajı Nasıl Çalışır?

Manuel lenf drenaj masajı terapisinin birincil amacı, hücreler arasında biriken sıvıyı ve bunların parçalanma noktalarının atılması ve onları kılcal damarlara yönlendirme döngüsünü ilerletmektir. Bu, iyi eğitimli bir masaj terapisti tarafından ilgili kişinin vücudunu germe, yuvarlama, presleme ve sıkma işlemlerini içerir. Masaj yağı uygulanmadan yapılan ritimdeki yavaş hareketler, tüm lenfatik sistemi hızlandırarak lenfin dokular, düğümler ve diğer damarlar arasında kolay hareket etmesini sağlar. Ve herhangi bir otonom pompa sisteminin olmaması nedeniyle, tüm bu süreç eklemlerin ve kasların aktif ve pasif hareketlerine dayanır.

Comments


bottom of page