top of page

Boyun Masajı Nasıl ve Kimler Tarafından Uygulanmalı?


Boyun-Masajı-Nasıl-ve-Kimler-Tarafından-Uygulanmalı-?

Boyun Masajının Faydaları ve Riskleri Hakkında Yapılan Araştırma


Başta ofis personelleri, çalışanları olmak üzere pek çok birey boyun bölgesinde oluşan ağrılardan şikayet etmekte. Başın hareket ettirilmemesi gibi problemleri de beraberinde getiren boyun ağrısı doğru şekilde yapılan bir boyun masajı ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Pek çok hekimin de önerdiği bu masaj yöntemi sayesinde gerginleşerek kasılmalara sebep olan kasın rahatlatılması ve gevşetilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda damarların bir miktar genişlemesiyle boyun bölgesinde daha fazla kan gitmesi sağlanıyor. Bu sayede de şiddetli bir şekilde hissedilen ağrı yerini rahatlamaya, gevşemeye bırakıyor.


Boyun Masajı Nasıl Uygulanır?


Bu masaj yöntemi sayesinde artık kronik bir hale gelmiş olan boyun ağrısından dahi kurtulabiliyorsunuz. Ancak boyun bölgesinde kireçlenme oluşması ya da omurilikte bir problemin meydana gelmesi gibi sebepler ile oluşan boyun ağrılarının boyun masajı ile giderilmesi pek mümkün olmayabilir. Bu durumda bireyin masaj salonlarına, terapistlere değil de bir hekime görünmesi gerekmektedir. Aksi takdirde masaj uygulaması sırasında uygulanan hareketler nedeni ile kişinin ağrıları daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu durumda tedavi süresi de uzayacaktır. Kaslar nedeni ile ortaya çıkan boyun ağrıları ise masaj sayesinde geçebiliyor.


Masöz, masör aracılığı ile uygulanacak olan boyun masajı için bireyin mutlaka yatar pozisyonda olması gerekmez. Oturma pozisyonunda da uygulanılabilen masajda önemli olan bireyin rahat ettiği pozisyonda olmasıdır. Bu masaj uygulamasında öncelikli hedef bölgenin çok hafif bir baskı ile ısıtılmasıdır. Birden baskı uygulanması ağrıların şiddetinin artmasına da sebep olabilir. Boyun bölgesi ısıtıldıktan sonra boyundan omuzlara doğru inen ikinci bir hareket, dokunuş uygulanır. Bu hareketin hedefi gerginleşen kasların gevşemesini sağlayıp, katkıda bulunmaktır. Kasların açılması ve aynı zamanda da damarların genişleyerek boyun bölgesinde daha fazla kan gitmesi sağlanmaktadır.


Parmakların boyun çevresinde daireler çizmesi ile uygulanan hareket kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede boyun bölgesinde oluşan ağrılar hafifleyecektir. Fakat hafiflemenin hissedilmesi adına bu hareketin en az beş dakika boyunca uygulanması gerekiyor. Olabildiğince kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanması gereken boyun masajı en etkili olan masaj yöntemlerinden, tekniklerinden birisidir. Pek çok kişi düzenli olarak boyun bölgesine masaj yaptırmayı tercih etmekte. Böylelikle hafta boyunca ciddi ağrılar yaşamak durumunda kalmadığı için gündelik yaşamın bu artılar sebebi ile olumsuz etkilenmesini de önlemiş olmakta.


Commenti


bottom of page