top of page

Boyun Masajı Teknikleri


Boyun-Masajı-Teknikleri

Boyun Masajı


Boyun masajı, boyun bölgesi adına önemli bir bakım işlemidir. Boyun masajı ile beraber yaka bölgesinde de oluşan ağrılar hafifler ve rahatlar. Masaj bir uzman aracılığı ile ya da evde bağımsız olarakta yapılabilir. Boyun ve deride oluşan sersemlik ve uyuşukluk görünümünü önlemek adına boyun birkaç farklı çeşitte kendi kendine masaj tekniği kullanmaktadır.


Boyun Masajı Nasıl Uygulanır?


Bu masaj yöntemi sayesinde artık kronik bir hale gelmiş olan boyun ağrısından bile kurtulabiliyorsunuz. Ancak boyunda kireçlenme oluşması ya da omurilikte bir sorunun meydana gelmesi gibi sebeplerle oluşan boyun ağrılarının boyun masajı ile giderilmesi pekte mümkün olmayacaktır. Bu durumda bireyin masaj salonlarına değil bir hekime görünmesi gerekir. Aksi takdirde masaj uygulaması sırasında uygulanan hareketler sebebiyle kişinin ağrıları daha ciddi düzeylere ulaşabilir. Bu durumda tedavi süresi de uzayacaktır. Kaslar sebebiyle ortaya çıkan boyun ağrıları ise masaj sayesinde geçebiliyor.


Terapist tarafından uygulanacak olan boyun masajı için kişinin mutlaka yatar pozisyonda olması gerekmemektedir. Oturma pozisyonunda da uygulanabilen masajda önemli olan bireyin rahat ettiği pozisyonun bulunmasıdır. Bu masajda öncelikli olan hedef bölgenin çok hafif bir baskıyla ısıtılmasıdır. Birden baskı yapılması ağrıların şiddetinin de artmasına sebep olabilir. Boyun bölgesi ısıtıldıktan sonra boyun kısmından omuzlara doğru inen ikinci bir hareket uygulanır. Bu hareketin hedefi gerginleşen kasların gevşemesini sağlamak. Kasların açılması ve aynı zamanda damarların da genişleyerek boyun bölgesine daha fazla kan gitmesi sağlanmaktadır.Parmakların boyun kısmında daireler çizmesiyle yapılan hareket kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede boyunda ağrılar hafiflemiş olacaktır. Fakat hafiflemenin hissedilmesi adına bu hareketin en az beş dakika kadar uygulanması gerekiyor. Olabildiğince kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanması gereken boyun masajı en etkili olan masaj yöntemlerinden birisidir. Pek çok kişi düzenli olarak boyun bölgesine masaj yaptırmayı tercih ediyor. Böylelikle hafta boyunca ciddi ağrılar yaşamak durumunda kalmadığı için gündelik yaşantının bu ağrılar sebebiyle olumsuz etkilenmesini de önlemiş oluyor.


Boyun Masajı Teknikleri Nelerdir?


Birkaç farklı çeşitte boyun masajı tekniği bulunur. Bu teknikleri kendi başka binin yardımı ile ya da kendi başına yapabilir. Boyun masajı tekniklerinde amaç tendonları, bağları ve kasları gevşetmektir. Boyun masajına başlamadan önce kürek kemiklerini soğutmak adına boyun masajı tekniklerini uygulayabilirsiniz. Boyun kaslarını gevşetmek adına hafif bir şekilde yoğurmaya başlayabilirsiniz. Parmak uçlarınızı da kullanarak masaj vuruşlarıyla ağrılı bölgeye özel olarak üretilmiş olan bir ısıtma yastığı kullanın. Boyun bölgenizde çok fazla şişlik ya da ağrı varsa, daha derin bir rahatlama hissetmek adına plastik cerrahtan da yardım alabilirsiniz.


Boyun Masajı Faydaları Nelerdir?


Boyun masajı, sağlığa pek çok faydası olduğu için yaptırılan bir uygulamadır. Güzel bir boyun masajıyla aşağıda sıralanan yararları hissetmeniz mümkün.

  • Bağ ağrısını hafifletir

  • Stresi azaltır

  • Vücudu, bedeni rahatlatır

  • Kas ağrılarını azaltır

  • Rahat uyumanıza katkıda bulunur

  • Gerginliği azaltır

  • İş verimliliğini arttırır

  • Kan basıncını düşürür

  • Boyun ağrılarını giderir

  • Kan dolaşımını arttırır


Boyun Masajı Yararları ve Riskleri Hakkında Yapılan Araştırma


Başta ofis çalışanları olmak üzere birçok kişi boyun bölgesinde oluşan ağrılardan şikayet etmektedir. Başın hareket ettirilmemesi gibi problemleri de beraberinde getiren boyun ağrısı doğru bir şekilde uygulanan boyun masajı ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Pek çok hekiminde önermiş olduğu bu masaj yöntemi sayesinde gerginleşerek kasılmalara sebep olan kasın gevşetilmesi ve rahatlatılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda damarların da bir miktar genişlemesiyle boyun bölgesine daha fazla kan gitmesi sağlanıyor. Bu sayede de şiddetli bir şekilde hissedilmiş olan ağrı yerini rahatlamaya bırakmaktadır.


Σχόλια


bottom of page