top of page

Boyun ve Sırt Ağrısı İçin Masaj

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Boyun-ve-Sırt-Ağrısı-İçin-Masaj

Sırt ya da boyun ağrısı tüm gününüzü bozabilir ve performansınızı, odanlanma becerinizi de etkileyebilir. Zamanla ağrı kendiliğinden de iyileşebilir. Fakat rahatsızlığı görmezden gelmek daha zor olabilir ve problemi daha da kötüleştirebilir.

Sırt Ağrısı İçin Masaj Yardımcı Olabilir Mi?


Özellikle kısa sürede ağrı kesici için masaj terapisinin kullanılmasını destekleyen kanıtlar bulunur. Örneğin bilim adamları bel ağrıları için masajın kullanımına ilişkin daha önceden yayınlanmış 25 çalışmayı analiz ettiler ve masajın kronik sırt ağrılarını azaltmada daha iyi olduğunu buldular. Faydalı olduğu düşünülen diğer tedaviler ile karşılaştırıldığında, masajın hem kısa hem de uzun sürede ağrı için daha iyi olduğu, fakat işlevi iyileştirmediği bulundu. Araştırmacılar bunun yanı sıra, en yaygın yan etkinin, katılımcıların %15 ila %25’inde artmakta olan ağrı olduğunu belirtti. Başka bir incelemede ise masajın, egzersiz, gevşeme terapisi, akupunktur, fizyoterapi ve manipülasyon gibi diğer müdahalelerden daha etkili olduğu bulundu.


Sırt ve Boyun Ağrısı İçin Masaj Türleri


Sırt ya da boyun ağrıları için sıklıkla kullanılan birkaç masaj çeşidi vardır. İsveç masajı, ABD de en yaygın masaj çeşididir. Basitçe masaj terapisi olarakta bilinen İsveç masajı, yağ ya da losyon kullanarak uzun, pürüzsüz hareketlerin, vuruşların kullanılmasını içermektedir. Hiç masaj yaptırmamış olan kişiler çoğunlukla İsveç masajı ile başlar. Derin doku masajı, kas ve bağ dokularının daha derin katmanlarını hedef almaktadır. Bu çeşit masaj, kronik olarak gergin ya da ağrılı kas grupları, duruş bozuklukları ve tekrarlayan gerginlik için kullanılmaktadır. Masaj terapisi daha derin kas katmanları üstünde çalışırken, derin doku masajı esnasında bir miktar fiziksel rahatsızlıklar olabilir. Kişiler masaj terapisinden sonra ağrı hissedebilirler.

Diğer bir seçenek ise, bir çeşit Japon kaportası olan shiatsu masajı. Kıyafetler çoğunlukla shiatsu tedavisi esnasında giyilir. Bu sebeple biri tamamen giyinik kalmayı tercih edecek olursa bu iyi bir tedavi yöntemidir. Vücuttaki noktalara lokalize bir parmak basıncı uygulanır. Basınç lokalize olduğu için, shiatsu masajının baskısı derin hissedilir. Eğitimli, deneyimli bir terapist aracılığı ile uygulanan masajın yerini almasa da, bazı durumlarda masaj yastığı düşünmeye değerde olabilir.

Sırt ve Boyun Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?


Henüz yapmadıysanız, sırt ağrılarınız hakkında birinci basamak doktorunuza danışmaktır. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine ya da birilerine sahip iseniz de tıbbi açıdan yardım almalısınız;

  • Kalıcı sırt ağrısı

  • Geceleri uykudan uyandıran sırt ağrısı

  • Bağırsak ya da mesane fonksiyonlarındaki değişiklikler

  • Kollarda ya da bacaklarda uyuşma, ağrı ya da halsizlik

  • Ateş, titreme ve terleme

  • Diğer alışılmadık ya da yeni semptomlar

Masaj terapisi dahil herhangi bir yeni tedavi öncesinde, sizin için uygun olduğundan emin olmak adına bir sağlık uzmanı ile görüşülmeli.


1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Gerçekten iyi geliyor

Like
bottom of page