top of page

Boyundaki Kas Düğümleri İçin Masajlar


Boyundaki Kas Düğümleri İçin Masajlar

Boynunuzda bir ağrı ile uyanmak, güne berbat bir başlangıçtır. Çoğu boyun ağrısı 24 saat içinde kaybolsa da, iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı özel sırt ve omuz masaj teknikleri vardır. Bütün gün ağrı ile gibi dolaşmak yerine, dışarı çıkmadan önce profesyonel bir terapiste boyun ağrısı için masaj yaptırarak boyun kaslarınızdaki gerginliği giderin.


Boyundaki Kas Düğümleri Nedir?


Gevşek bir şekilde tanımlanmış, tıbbi olmayan bir terim olan boyun tutulması ifadesi genellikle boyundaki kas düğümleri tanımlamak için kullanılır. Bir kez geliştikten sonra, üst sırt, boyun ve omuz bölgenizde ağrı ve sertlik yaşayabilirsiniz. Düğümler aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir, ancak genellikle sadece kas yorgunluğuna bağlıdır. Boynunuzda veya sırtınızın üst kısmında bir kas düğümü olursa, başınızı sola veya sağa çevirmek size acı verebilir. Boynunuz da biraz eklemden çıkmış gibi görünebilir ve yerine oturtulması gerekir. Genel olarak, vücudunuzun bu bölümünün etrafındaki kaslar normalden daha sıkı ve daha az hareketli hissedecektir.


Çoğu durumda ve özellikle başka bir hastalıktan muzdarip değilseniz, beklenmedik bir boyun ağrısına uyanmak ciddi değildir. Boyun kası düğümü genellikle uzun süreli kötü duruş veya uyku veya masada birkaç saat kötü bir pozisyonda oturma gibi aşırı efordan kaynaklanır. Gergin boyun ve omuz kasları genellikle kısa süreli bir durumdur ve bir veya iki gün içinde kendilerini düzeltirler. Bununla birlikte, masaj terapisi, dar noktaları gevşetmenin ve kas düğümlerindeki ağrıyı hızla gidermenin harika bir yolu olabilir. Az sayıda vakada, ani başlayan şiddetli boyun ağrısı, altta yatan daha ciddi bir durumla ilişkilendirilebilir, bu gibi durumlarda doktorunuzdan tavsiye almalısınız.


Boyun ve Omuz Masajı


Boyun ve omuz kaslarını gevşetmek söz konusu olduğunda, en iyi tedavilerden biri Hint baş masajıdır. Bu tedavi türü tamamen baş, boyun ve omuzlara odaklanır. Çoğu seans 15 ila 30 dakika arasında sürer, ancak tercih edilirse bir tam saate kadar uzatılabilir. Boyun ağrısı çekiyorsanız, terapistinizden sırtınızın üst kısmı, boynunuz ve omuzlarınız üzerinde daha fazla ve yüzünüzde biraz daha az zaman geçirmesini istemek en iyisidir. Hint baş masajı genellikle daha uzun süreli terapötik tam vücut masajının bir parçası olarak dahil edilir, ancak belirli üst vücut gerilimi için kendi başına da rezerve edilebilir.


Boyun ağrısı için diğer popüler tedaviler, Japon Shiatsu ve Refleksoloji gibi tetik noktası ve akupresür bazlı masajları içerir. Evet bu doğru, bazı terapistler boynunuzdaki ağrıyı hafifletmek için ayaklarınızın bazı kısımlarına baskı yapacaktır. Tetik nokta masaj teknikleri, yağ bazlı masajların geleneksel vuruşlarından biraz farklı bir yöntem kullanır. Terapistler, uzun akan efleurage kullanmak yerine, parmak uçlarını kullanarak boyundaki çok özel noktalara orta düzeyde sürekli basınç uygulamaya odaklanır. Bu baskı noktalarının, sağlıksız yaşam yoluyla zamanla bloke olan fiziksel ve zihinsel enerji kanallarına bağlı olduğuna inanılmaktadır.


Bazen vücudun bir bölgesinde ağrı hissettiğimizde, altta yatan neden başka bir yerde olabilir. Yani boyundaki bir ağrı, aslında gövdenizin daha aşağısındaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, belinizde bir zayıflık olabilir, bu da boynunuz gibi diğer kasları aşırı derecede dengelemenize ve fazladan zorlamanıza neden olur. Bu durumda boyun masajı yine de gerginliği giderebilir ancak sorunun kökenine inemez.


Masöz

Bunun nedeni, başınızın ve boynunuzun vücudunuzdaki en hassas sinirlerin çoğunu içermesidir. Parmağınızı hafifçe boynunuzun yanından aşağı doğru hareket ettirin ve ardından aynı hareketi kol veya bacağınızda yapın. Boynunuzun yan tarafının vücudunuzun diğer bölgelerine göre ne kadar daha hassas olduğunu hemen fark etmelisiniz. Ancak bu aynı zamanda yaralanmanın veya stresin bu kadar kolay olmasının nedenlerinden biridir. Az miktarda aşırı gerginlik bile strese ve rahatsızlığa neden olabilir. Tersine, boyun ve omuzlara uygulanan yatıştırıcı bir dokunuş, tüm bu sinirler nedeniyle özellikle harika hissettirir.


Doğru yapılan bir boyun ve omuz masajı tamamen güvenlidir. Bununla birlikte, vücudun nispeten hassas bir parçası olduğundan, bu tür herhangi bir tedavinin uygun teknikler ve baskı kullanılarak yapılması önemlidir. Genel bir kural olarak, tedavi hiçbir zaman ağrılı veya çok rahatsız edici olmamalıdır. Boğulma tehlikesini önlemek için ensenin ön kısmına sadece hafifçe vurulmalı ve asla derin baskı uygulanmamalıdır.


Comments


bottom of page