top of page

Bukkal Yüz Masajı


Bukkal-Yüz-Masajı

Belli problemleri gidermeye yönelik pek çok masaj tekniği, çeşidi bulunuyor. Sıra dışı ama bir o kadarda etkili bir teknik olarak bilinen bukkal yüz masajını daha önce duymadıysanız şaşırmaya hazır olun.


Bukkal masajı, son zamanlarda oldukça popüler olan jawline yani çene hattının belirginleşmesine katkı sağlayarak yüzün alt bölgesinin aktif olarak gençleşmesini hedefliyor ve Fransız kozmetikçi Joel Siocco aracılığı ile geliştirilen patentli bir teknik. Kırışıklıkların giderilmesi, yüz şeklinin belirginleşmesi ve cilt tonunun eşitlenmesi gibi güçlü etkiler sunan bukkal yüz masajı hakkında daha fazlasını sizler için derledik.

Bukkal Yüz Masajı Nedir?


Yüzünüzdeki gergin kaslar sağlıksız kan akışına ve zayıf lenfatik dolaşıma sebep olabilir. Bu da dokuların yeterli derecede besin ve oksijen alamaması, dolayısıyla da sisteminizde yetersiz deroksifikasyona (toksinlerin vücuttan atılması) yol açması anlamına gelmektedir. Bunun sonucu çoğunlukla cildin donuklaşması, su tutma durumundan dolayı yanakların sarkması ve yüzün şişmesi olarak meydana geliyor. İşte bukkal masaj uygulamasının devreye girdiği yer de tam burası.


Bukkal yüz masajı, evrensel bir problem alanı ollan gıdı sarkıklığını (çenenin alt kısmı) hedefleyen yüz masajı tekniklerinden birisidir. Bu tekniğin diğer yüz masaj uygulamalarından temel farkı ise yalnızca yüz üzerinde değil, aynı zamanda ağız boşluğu boyunca da uygulama yapılıyor olmasıdır. Masaj esnasında gerçekleştirilen derin temas sayesinde yüzdeki küçük ve büyük kasların gelişimi sağlanıyor. Elbette yararları bunlarla da sınırlı değil.


Bukkal Yüz Masajının Faydaları


Lenfatik masajlar ve hatta yüzün iç derisi boyunca uygulanan derin basınç, şişkinliği geçici olarak azaltabilir ve yüzün doğal kemik yapısını da geliştirebilir. Bu bölgeye uygulanan masaj uygulaması kan dolaşımını iyileştirir, ciltteki onarım yollarını uyarabilir ve dokuların daha da genç görünmesini sağlayabilir.Bukkal yüz masajı ile yumuşak dokuya yerleşen fazla sıvı uzaklaştırılır ve elmacık kemikleri de dahil olmak üzere yüzün doğal kemik yapısı vurgulanır. İşlevini eksiksiz olarak yerine getiren yüz kaslarına sahip olmak ise daha esnek, daha az kızarık, daha parlak ve daha cıkı bir cilt anlamına gelmektedir. Sonuç olarak cilt yeterince besin ve oksijen almış olduğu için yüz özellikleri daha da belirgin bir hal alır ve şişkinlik görünümü azalır.


Bukkal Yüz Masajı Nasıl Uygulanır?

  • Bukkal masajı, ağız içerisine yapılması dışında geleneksel bir lenfatik yüz masajı uygulamasına çok benzer.

  • Öncelikle masajı uygulayacak olan uzman, ellerini iyice temizledikten sonra burun kıvrımından başlayarak aşağıya, çeneye doğru baskı, basınç uygulamaya başlar.

  • Daha sonra dudakları hafif bir şekilde çekerek ve masaj uygulayarak ağzı çevrelemekte olan kasları hedef alır.

  • Ardından baş parmak ve işaret parmaklarını kullanarak yanak bölgesinin içinden masaj uygular, cildi yukarı ve aşağı çekerek dairesel hareketler ile masaj uygulamasını sürdürür.

  • Bukkal masajı çoğunlukla yaklaşık 30 dakika kadar sürer.


Eğer stresli bir yaşantınız varsa, çeneniz fazlasıyla gergin ya da çene ağrısı ve baş ağrısı ile uyanıyorsanız bu masaj tekniğinden yararlanabilirsiniz. Bukkal yüz masajı yüzünüzdeki gerginliği ve bu şikayetlerin bazılarını hafifletir. Bunun yanı sıra genel olarak yenilenmiş bir görünüm istiyorsanız da bu doğal olan yaklaşım harika bir tercih, seçenek olabilir.


Bukkal Masajını Kendim Yapabilir Miyim?


Bukkal masajı evde basitçe uygulayabileceğiniz bir şey gibi görünse de doğru uygulanmadığında tahrişe, iltihaplanmaya ve hatta ağız enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu sebepten uzmanlar kendi kendinize uygulama yapmamanızı öneriyor Yüz masajı söz konusu olduğunda işi profesyonellere, uzmanlara bırakmak en sağlıklısı ve en güvenlisi. Bunun yerine gua sha taşı, jade roller gibi doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.


Kommentarer


bottom of page