top of page

Burun Estetiği Sonrası Masaj


Burun-Estetiği-Sonrası-Masaj

Burun Estetiği Sonrası Masaj Nasıl Uygulanır?


Göz kapaklarının alt kısmında burna doğru hafif hareketlerle uygulanan masaj basınç uygulamadan, hafif olacak bir şekilde burun üstüne doğru kaydırılır. Fakat burun ile temas ederken tahriş etmeyecek bir şekilde sürtünmemeye özen gösterilir. Burun estetiği sonrası masaj nasıl uygulanır sorusunu soranlar için uygulama yapacak kişilere göre değişeceği cevabı verilebilir. Fakat bu masajı siz ya da bir yakınınız uygulayacak ise öncelikle doktorunuzdan detaylarını öğrenmeniz gerekebilir. Kişilerin bu hususta çok dikkatli olması son derece önemlidir.


Burun Estetiği Sonrası Ödem Masajı Nasıl Uygulanır?


Burun estetiği sonrası masaj uygulamaları kan dolaşımının desteklenmesini, lenf sisteminin aktif hale getirilmesi ve neticelerinde ödem, şişliğin azaltılması, burun şekillendirilmesinin desteklenmesi gibi amaçlar ile yapılmaktadır. Her burun estetiği sonrasında burun masajı uygulanmamalıdır. Yalnızca doktorunuz önerir ise ve önereceği şekilde uygulanması gereklidir. Burun estetiği sonrası masaj uygulamalarında çoğunlukla şu şekilde bir yol izlenir;


Parmaklar göz altına yerleştirilir, çok baskı, basınç uygulamadan boyun hizasına kadar indirilir. Yöntemin sayısı ve uygulama sıklığı doktor aracılığı ile ayrıca belirtilecektir. Bazı burun estetiklerinde daha çeşitli bir masaj uygulanabilir ya da hiç tercih de edilmeyebilir. Masaj uygulamaları genelde ödem ve şişliklerin azaltılması adına kullanılmaktadır. Önerilmedikçe de uygulanmamalıdır.


Burun Estetiği Sonrası Masaj Ne İşe Yarar?


Burun estetiklerine yönelik olarak yapılan cerrahi girişimlerin ardından uygulanan burun masajı uygulamaları önceleri ameliyat çeşidine bakılmaksızın tavsiye ediliyordu. Burun masajı uygulamaları lenf sisteminin aktive edilmesinde ve dolayısı ile ödem, morarma, şişme gibi etkilerin daha da hızlı iyileşmesine destek olabilmektedir.


Lakin her burun estetiği operasyonunda da önerilmemektedir. Burun estetiği sonrası burun masajı uygulamasını yalnızca hekiminiz tavsiye edecek olursa ve bilgilendirmesi doğrultusunda uygulanabilmektedir. Hangi burun masajı uygulamasında, hangi burun masajı hareketlerini yapacağınız yalnızca doktorunuz aracılığı ile belirlenebilir ve öğretilebilir.İnternet ortamından veya diğer kaynaklarda elde edilecek olan burun masajı hareketleri uygulanmamalıdır. Bu çeşit girişimler iyileşmenize etki sağlayamayacağı gibi yapılan estetik aşamalarına da zarar verebilir. Bununla birlikte burun masajı uygulamalarının etki mekanizması şekillendirici özellikler sunamaz.


Uzun yıllar boyunca eğik burunların eğiş olan kısmındaki kas yapılarında kısalmalar olmuş olabilir. Bunun yanı sıra bu alandaki yumuşak dokuların genel özelliklerinde farklılıklar meydana gelmiş olabilir. Burun masajı uygulamaları burada devreye girerek uygulanan masajlar ile yumuşak dokunun esnetilebilmesi destek olabilir. Tek başına şekil vermede belirleyici bir etken değildir.


Yalnızca yumuşak doku yapılarının süreçteki adaptasyonuna katkı sunabilir. Burun estetiği sonrasında yapılan burun masajı uygulamasının hareketleri, özellikleri, ne çeşit basınç, şiddet ile uygulanacağı bilgisi yalnızca uzman aracılığı ile yönlendirilebilir, söylenebilir. Burun masajı uygulamaları yanlış yapılırsa veya uygulama şiddeti yüksek olur ise ek problemlere meydan verebilir.


Burun Estetiği Sonrası Masaj Ne Kadar Süre Uygulanır?


Burun estetiği ardından doktorunuzun ifade edeceği masaj uygulamasının iki ay boyunca aralık vermeden devam ettirilmesi gereklidir. Masaj süresi yaklaşık 20 dakika baz alınmalı ve burun üstünü kapsamalıdır. Masaj öncesinde (ilk günler harici) organik sabunlar kullanılarak burnunuzu temizleyebilir ya da vazelin içerik doğal losyonlar tercih ederek temizleme işlemi uygulayabilirsiniz.


Masaj uygulamasının ana amacı dolaşım oranını harekete geçirmek, lenfatikleri aktif etmek ve bu sayede de ödem, şişlik gibi etkenleri minimalize etmektir. İyileşme evresini olumlu bir seviyede etkilemektedir. Bu sebeple önerilen masaj uygulamasının devamlılığı esas alınmalıdır. İnternet ortamından alınmış olan masaj hareketleri kullanılmamalı, uygulanılmamalıdır.

Comments


bottom of page