top of page

Çakraları Dengelemek İçin 4 Basit Tüyo

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Çakraları-Dengelemek-İçin-4-Basit-Tüyo

Çakralar Sanskritçe döngü, girdap anlamı taşıyan, vücudumuzun, bedenimizin yedi farklı kısmındaki enerji bölgelerinin, gökkuşağının yedi rengi ile sembolize edilmiş olan psikospiritüel bağlantı noktalarıdır. Başka bir deyiş ile çakralar bedende, vücutta köprü görevi görerek vücut, beden, zihin, ruh atasında denge sağlayarak enerji akışının içeri veya dışarı akışını düzenler.


Çakraları temizlemek veya açmak adına yapılan her çalışma aslında gökkuşağı üstünde yapılan bir yolculuk misalidir. Her bir çakra, gökkuşağındaki renkler ile ilişkilidir ve duyguların değişimine göre vücuttan, bedenden yayılan bu renklerin parlaklığının, doygunluğunun ve bulanıklığının farklılaştığı kabul edilir.


Akan bir taç çakra evrene bağlı olmuş olmanın en doğal, en saf halidir. Bu bağlantının tıkanmış olması, yaşamda doğal uyumu kısıtlayan bir şey deneyimlemek ya da öğrenmek anlamına gelir. Dengesiz bir taç çakra kişiyi depresyona sokabilir, hiçbir sebep yokken kişinin kendini mutsuz hissetmesine sebep olabilir veya bağışıklık sistemini düşürerek hasta olup yataktan kalkamamaya yol açabilir. İyileşmek ve bütün bu olumsuz faktörleri ortadan kaldırmak adına yapılması gereken aslında çok basit. Kişinin kendisiyle ve doğasıyla tekrar bağ kurması.


Kişi kaç dakika dinlenmeli, kafasının tepesine ve kişiyi çevreleyen kozmosa biraz farkındalık getirmeli. Birey kendisine şu soruyu sormalı: “ Evrene daha fazla bağlı hissetmeye ne yardımcı olabilir?” Bırakın iç rehberliğiniz sizleri sevgi dolu ve özgür hissettiren bir şeye yönlendirsin. İşte bu yazımızda da çakraları aktifleştirmeye, dengelemeye yönelik bazı öneriler ve araçlar sunacağız.

Müzik


Şarkı sözleri ya da hisse rağmen evren, ruh ile bağlantılı hissettiren müzik, şarkı dinlemeyi denemelisiniz. Bunun yanı sıra hafifçe sesli şarkı söylemeyi deneyebilirsiniz. Doğa sesleri barındıran, enstrümantal şarkıları dinlemeyi de tercih edebilirsiniz.


Dans - Yoga


Yoga egzersizleri yapmak, kişiye fiziksel olarak güç ve esneklik kazandırır. Bunun yanı sıra duygusal, manevi ve psikolojik sağlığa da tesir etmektedir. Asana ismi verilen pozlarla çakralar çalıştıralacağı gibi, tüm bir sistemin işleyişini de etkilemektedir. Çakraları aktif hale getirme ve dengelemeye başladıkça, vücut, beden içindeki enerji akışı düzenlenmiş olur, üzerinde oluşmuş olan tıkanıklıklar engellenerek, özgüveni yükseltir ve iç huzura kavuşmuş hissettirir. Hareket, dans ya da yoga ile vücudunuza, bedeninize girin. Vücudunuzu, bedeninizi hareket ettirirken bunun yanı sıra evren ile olan tekliğinizi de görselleştirmeyi deneyebilirsiniz.


Farkındalık


Gündelik pratik ya da meditasyon yolu ile birincil titreşimlerinizi hazırlayın. Deneyiminize ve düşünme şeklinize nazik, hakim olmayan bir farkındalık getirin. Örnek olarak, her sabah yeni bir güne başlarken şükredeceğiniz üç şey belirleyin ve buna teşekkür edin. Sevdiğiniz bir kişiyi, insanı gözünüzün önüne getirin. Böylelikle kendinizi daha daha mutlu ve pozitif hissetmiş olacaksınız.


Renk Terapisi


Renkler basit ancak derin anlamlar barındıran ve duygular üstünde etkisi yadsınamaz frekans, titreşim ve dalgaların tümüdür. Renkler ve duygular arasında belirgin bir bağlantı olduğu kabul edilir ve hatta konu ile alakalı olarak renk psikolojisi adı altında pek çok çalışma yapılmaktadır. Örnek olarak, kırmızı, turuncu gibi sıcak olan renkler kişide heyecan, tutku vb gibi duyguları hareketlendirir. Mavi, mor gibi soğuk olan renkler ise huzur, sakinlik gibi hisleri uyandırabilir

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Güzel araştırma olmuş emeğinize sağlık

Like
bottom of page