top of page

Chavutti Thirumal Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 19 Eyl 2022


Chavutti-Thirumal-Masajı-Nedir-?-Nasıl-Uygulanır-?

Chavutti Thirumal Masajı


Şimdiye kadar bilinen ya da tahmin edilen tüm masaj türlerinden birisi olan Chavutti Thirumal masajı, oldukça farklı bir şekilde uygulanmaktadır. Normal şartlarda ‘masaj’ denildiğinde her zaman elle yapılan bir uygulama akıllara geliyor, bu çağrıştırıyor olsa da chavutti thirumal masajında ayaklar kullanılmaktadır. Ayak masajı olarak da bilinir. Bunun yanı sıra Hindistan’ın Kerala geleneklerinin en önemli uygulamalarından biri olduğu da bilinir.


Chavutti Thirumal masajı, ellerin kullanılması yerine, ayakların kullanılarak bütün vücuda masaj yapılması sistemine, tekniğine dayanmaktadır. Terapistlerin ipe tutunarak ve kendilerini bir iple dengelediği, diğer ayağıyla da masaj yaptığı eşsiz ve farklı bir terapi yöntemidir. Burada bütün vücut ağırlığı, orantılı bir biçimde ayarlanarak masaj yapmak için kullanılır. Chavutti thirumal masajı, kelimenin tam anlamı ile Malayalam dilinde ‘Ayak basıncı’ anlamına da gelmektedir. Ayrıca ‘Hint halat masajı’ olarak da bilinir. Chavutti thirumal masajı, Kalari dövüş sanatçıları tarafından geliştirilmiş bir Hint masaj tekniğidir. Bu masaj tekniğinin yaklaşık iki bin yaşında olduğu düşünülmektedir. Kalari dövüş sanatçıları bu masaj tekniğini yalnızca geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda masaj tekniklerini içeren Kalari Chikitsa olarak bilinen bir nevi şifa yöntemi de geliştirmiştir.


Chavutti Thirumal Masajı Nasıl Uygulanır?


Masaj yaptıracak kişi ilk olarak bir minderin üzerine yüz üstü uzanır. Daha sonra terapist tarafından iyileştirme özelliği bulunan yağlar uygulanır ve bu sayede masaj uygulaması başlamış olur. Terapist, kas ve kemik hizalamasına odaklanan enerji hatları üzerinde çalışmak amacıyla vücut ağırlığını kullanır. Masaj, genellikle ayak parmakları ve ayak topukları kullanılarak uygulanır. Terapist uygulama esnasında yukarıya sabitlenmiş olan ve kişiyi merkeze alacak biçimde konumlandırılmış olan bir ipe tutunarak dengesini sağlar. Chavutti thirumal masajı, ip ile hassas bir dengeleme içeren eylemdir ve eşsiz bir koordinasyon, konsantrasyon, fiziksel güç gerektirmektedir.


Bu teknik, vücudun esnekliğini korumak ve ağrı, şişlik gibi problemleri tedavi etmek için geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra, düzenli ve yorucu fiziksel egzersizler uygulayan kişilerin, formunu ve sağlığını korumak için bir tedavi yöntemi olarak da uygulanabilmektedir.


Chavutti Thirumal Masajı Nerelerde Uygulanır?


Eski zamanlarda, Kalari ustaları tarafından savaşta yaralanmaları iyileştirmek ve öğrencilerin mücadele yeteneklerini ortaya çıkartıp geliştirmek için geliştirilmiştir. Günümüzde ise sağlığa kavuşmak için tüm kişilere uygulanabilir. Terapi, vücut enerji kanallarının ve hayati noktaların kesin bilgisine dayanmaktadır. Bu sebeple de terapistin bu noktaları çok iyi bir şekilde bilip, bu noktalara hakim olması gerekmektedir.


Chavutti Thirumal masajını diğer masaj tedavilerinden en ayırıcı özelliği uygulama şeklidir. Chavutti thirumal sanatını öğrenme süreci, bir çeşit çağrı ve kesinlikle bireylerin refahına ve fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal bakımlarına derin bir adanmışlık gerektirir. Terapist, bu neşeli ama bir o kadar yoğun deneyimi gerçekleştirmek için derin bir konsantrasyon ve koordinasyon sağlayan, el beceri ve el becerisini geliştirmek, hastalığı anlayarak, önlemeye çalışmak için ilham almış olmalıdır.


Chavutti Thirumal Masajının Faydaları Nelerdir?


  • Vücutta oluşan sırt ağrılarını ve kas spazmını hafifletir.

  • Kas ağrısını, eklemlerde oluşan sertliği ve eklemlerin herhangi bir kısıtlı hareketini hafifletir.

  • Derin olan ağrıları hafifletir.

  • Sorunlu olan duyguları ve psikolojik engelleri temizler.

  • Vücudu, kendisini iyileştirmeye teşvik ederek doğal iyileşme sürecini arttırır.

  • Vücut esnekliğini arttırır, duruşa dayalı olan bozuklukları düzeltir.

  • Zihinsel stresi azaltır.

  • Duygusal, ruhsal ve zihinsel olan enerjiyi dengede tutmayı sağlar.

Comments


bottom of page