top of page

Çin Masajı İle Ağrılarınızı Hafifletin


Çin-Masajı-İle-Ağrılarınızı-Hafifletin

Akupresür Nasıl İşliyor?


Akupresür, vücudun kendi iyileşme mekanizmasını çalıştırmak adına bir sinyal gönderme metodu olarak tanımlanabilir. Vücutta birbirine bağlı halde olan ve iç organlar arasındaki enerji iletimini sağlamakta olan meridyenler, Qİ enerjisini taşımaya katkı da bulunuyor.


Eğer bu iletim esnasında herhangi bir blokaj durumu söz konusu olur ise de insan vücudu ortay çıkan tıkanıklığın geri dönüşünü, hastalık ve acı olarak deneyimliyor. Binlerce yıldır Çin Tıbbı’nda önemli bir yere sahip olan akupresür, Qİ enerjisinin taşınmasında oluşabilecek dengesizlikleri ve aksaklıkları yoluna koymaya yardımcı. Vücutta yaklaşık olarak 400 akupresür noktası bulunur ve hepsi de birbiri ile meridyenler yardımıyla ilişki halindedir. İşte o noktalardan bazıları..


Hegu (LI-4)


Baş parmak ile işaret parmağı arasında yer alan Hegu basınç noktası, stresi azaltmaya, rahatlamaya yardımcı olmakla beraber diş, baş, çene ve boyun ağrılarına da iyi gelir. Bu noktadaki enerji akışını harekete geçirebilmek adına alana birkaç saniye kadar basınç uygulamak önerilir. Hegu, gebelik sırasında tavsiye edilmemektedir.


Feng Chi (GB-20)


Boynun arka alanında kulak ardı kemiği ve omurga başlangıcı arasında yer alır. Feng Chi basınç noktası, baş ağrılarına iyi gelme, migreni yatıştırma, gözlerde olan bulanıklık ve yorgunluk problemini hafifletme, düşük enerji ve soğuk algınlığı semptomlarını giderme gibi durumlar için önerilmektedir.

Jian Jing (GB-21)


Omuz kası üstünde baş parmak ve orta parmak ile baskı uygulama yolu ile bulunabilecek olan Jian Jang basınç noktası, yine hamilelik sırasında uygulanmamsı gereken bir baskı, basınç yöntemidir. Stresi hafifletmek, yüz kısmına ait ağrıları, baş, diş, boyun ve çene ağrılarını geçirmek adına önerilmektedir.Tai Chong (LIV-3)


Ayak üzerinde, işaret parmağı ve ayak baş parmağı arasında yer alan Tai Chong basınç noktası, sırt ve bacak ağrılarına iyi gelmekle beraber yüksek olan kan basıncını dengeler. Uykusuzluk sorununu gidermeye destek sağlar, depresif duyguları ve stresi arındırmaya katkı sağlar.


Nei Guan (P-6)


Net Guan basınç noktasını harekete geçirmek adına, bileğinizi öteki eliniz ile kavrayın ve baş parmağınız ile iç bileğinize 2 ana tendonunuzu hissedecek seviyede baskı yapın. Net Guan, mide sorunlarını, bulantıyı, karpal tünel sendromunu ve anksiyeteyi hafifletemeye katkı da bulunur.


San Yin Jiao (SP-6)


Ayak bileğinin yaklaşık 4 parmak kadar yukarısında, iç bacakta yer alan San Yan Jiao basınç noktası, pelvik ve üroloji sorunların tedavisine destek sağlamanın da yanı sıra halsizlik ve uykusuzluk sorunlarına da iyi gelir. San Yan Jiao basıncı uygulamasını gebelik dönemindeyken denememeniz tavsiye edilir.


Zhong Zhu (TE-3)


El üstünde serçe parmak ile yüzük parmağı arasında eklem arasında yer alan Zhong Zhu basınç noktası, kısa süreli olan baş ağrılarını hafifletmek, boyun ve omuzdaki gerginliği azaltmak, sırt ağrılarını dindirmek adına idealdir.


Zu San Li (ST-36)


Diz kapağının yaklaşık olarak 4 parmak altında, dış bacağa doğru konumlanan Zu San Li basınç noktası, gastrointestinal sorunlara iyi gelir. Aynı zamanda halsizlik, diş ağrısı ve depresyon gibi faktörlere de destekçidir.

Akupresürün tamamen doğal bir pratik olup, işleyiş açısından akupunkturdan ayrıldığı belirtilir. Akupunktur, enerji noktalarına iğne uygulaması ile gerçekleştirilirken, akupresür sadece baskı ve masaj yöntemi ile uygulanmaktadır. Üstelik bu pratikleri kendi kendinize deneyimleyebileceğiniz gibi başkalarından da yardım alarak uygulamanız mümkün.


Comments


bottom of page