top of page

Çocuğunuz ve Uyku: Düzenli Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Çocuğunuz ve Uyku: Düzenli Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?

Uyuduğumuz zaman, günün en önemli ve onarıcı zamanlarından biri olabilir. Uyku eksikliği ruh halimizi etkiler; daha sinirli olma eğiliminde olabiliriz veya konsantrasyon güçlüğü çekebiliriz. Bu sadece ebeveynler ve yetişkinler olarak bizim için bir gerçek olarak bilinmekle kalmıyor, aynı zamanda uyku eksikliği her yaştan çocuğu çevreleyen çok yaygın bir sorun haline geldi.


Yeterli uyku sağlanmadığında çocuğun akademik performansı, davranışı, genel sağlığı, kazalara ve yaralanmalara karşı savunmasızlığı etkilenebilir. Siz ve çocuğunuz yeterince uyuyor musunuz? Ulusal Uyku Vakfı, 24 saatlik bir zaman diliminde ihtiyaç duyduğumuz uyku miktarı için genel kurallar olarak aşağıdakileri önermektedir:

 • Yenidoğan (0-3 ay) / 14-17 saat

 • Bebek (4-11 ay) / 12-15 saat

 • Yürümeye başlayan çocuk / 11-14 saat

 • Okul öncesi (3-5 yaş) / 10-13 saat

 • Okul çağında (6-13 yaş) / 9-11 saat

 • Gençler (14-17 yaş) / 8-10 saat

 • Genç Yetişkin (18-25 yaş) / 7-9 saat

 • Yetişkinler (25-65+ yaş) / 7-9 saat

Bu yönergelere ulaşmak sandığımız kadar kolay olmayabilir. Uyku Derneği tarafından önerilen, çocuklarınızı doğru yola sokmak için bazı ipuçları:

 • Yaşa uygun bir yatak ve uyanma saati belirleyin,

 • Tutarlı bir gece rutini oluşturun (ör. banyo, kitaplar, hikayeler, masaj),

 • Çocuğun odasının rahat olduğundan emin olun,

 • Çocuğunuza kendi başına uykuya dalmasını öğretin/izin verin,

 • Yatakta TV, oyun, konsol ve elektronik cihazları ortadan kaldırın,

 • Yatmadan bir saat önce zorlu aktivitelerden kaçının,

 • Yatmadan 3-4 saat önce şeker ve baharat içeriği yüksek gıdaların tüketmeyin,

 • Çocuğunuzu uykunun önemi konusunda eğitin.

Masaj, ebeveynlerin herhangi bir yatma rutinine ekleyebilecekleri harika bir araçtır. Yenidoğandan ergenliğe kadar her yaştaki çocuğa masaj yapılabilir. Çocuğunuz günün herhangi bir saatinde, özellikle de yatmadan önce bir masajdan büyük fayda görecektir. Araştırmalar, masajın vücudun 'ağrı önleyici' kimyasalı olan serotoninin salınmasına yardımcı olduğunu, böylece daha derin ve daha onarıcı bir uykuya izin verdiğini göstermiştir. Masaj, sizin ve çocuğunuzun bağ kurması, iletişim kurması ve rahatlaması için harika bir zamandır. Birkaç masaj ilkesini uygulamak, sizin ve çocuğunuzun daha dinlendirici bir uykuya sahip olmasını sağlayabilir.


Masaj

Masaj yaptırmaya hazır ve istekli olduğundan emin olmak için her zaman bebeğinizden/çocuğunuzdan izin isteyin. Çocuğunuza masaj yaptığınız odanın sıcak ve rahat olduğundan emin olun. Acele etmeyin. Yatıştırıcı vuruşlar kullanın ve çocuğunuzun neyi sevip neyi sevmediği konusunda uyum içinde olun. Masajı kıyafetlerinin üzerine veya yağ ile cildine yapmaktan çekinmeyin.


Sıcak ellerinizi alın ve çocuğunuzun bacağına veya koluna koyun (hangisini daha çok seviyorsa). Vuruşlarınızı kalpten uzaklaştırın; bu, masajın çok uyarıcı olmamasını sağlayacaktır (yani, bacaklarından ayaklarına veya kollarından ellerine kadar). Dirsek veya diz gibi eklemlere baskı uygulamadığınızdan emin olun.


Devam edin ve farklı vücut bölümlerine geçin. Çocuğunuzun masajdan hala keyif aldığından emin olmak için periyodik olarak kontrol edin. Çocuğunuz masajı yalnızca bir vücut bölgesi için (yani bacaklar için) yapabilir. Çocuğunuza ne kadar çok masaj yaparsanız, onlar için o kadar rutin hale gelecek ve besleyici dokunuşunuzdan o kadar uzun süre keyif alacaklardır.


Çocuğunuzun sırtını omuzlarından başlayarak bacaklarına doğru hareket ettirin. Omurga üzerine doğrudan baskı uygulamayın. Unutmayın, bir uyku rutini oluşturmak biraz zaman alabilir; tutarlılık anahtardır. Sabırlı olun ve çocuğunuza masaj yaparak geçireceğiniz tek seferin tadını çıkarın. İkiniz de günün bu saatini dört gözle beklemeye başlayacaksınız. İster 5 ister 25 dakikanızı masaja ayırın, siz ve çocuğunuz çok faydasını göreceksiniz. Masaj, çocuğunuzun kendini güvende hissetmesini sağlayarak, öz saygısını ve saygısını artırarak çocuğunuzun iyi olma duygusunu artırabilir.


Comments


bottom of page