top of page

Çocukluk Kaygısının Pediatrik Masajla Ele Alınması

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Çocukluk Kaygısının Pediatrik Masajla Ele Alınması

Stres ve kaygı, çocuklar için yaşamın büyük bir parçasıdır ve ister aile ister okul sorunları olsun, kaygıyla mücadele etmek zor olabilir. Neyse ki, pediatrik masaj tedavisi de dahil olmak üzere bir dizi seçenek var. Duygusal ve akademik kaygı ile baş etmede sunduğu olumlu faydalar da dahil olmak üzere, dokunma terapilerinin etkilerini belgeleyen çok sayıda çalışma vardır.


Kaygının merkezinde endişe vardır. Bu temel özelliktir ve gerçek veya hayali durumlar hakkında aşırı düzeyde endişeye neden olur. Bir çocuk yaklaşan büyük bir sınav hakkında endişe duyabilir (gerçek), ancak alay edilmelerinden (hayali) korkarak okula ne giyeceği konusunda endişeli olabilir. Endişe had safhaya ulaştığında ve çocuğun hayatına müdahale etmeye başladığında tedavi gerekli hale gelebilir. Anksiyeteyi teşhis etmenin ve tedavi etmenin zor yanı, kendisini davranışsal, entelektüel ve fiziksel tepkiler yoluyla birçok farklı şekilde göstermesidir.


Anksiyete Ne Kadar Erken Başlar?


Normalde, kaygı kendini yedi ila dokuz aylıkken gösterir ve bebeğin yeni insanlar arasında üzüleceği anlamına gelen yabancı kaygı ile kendini gösterir. Bu yabancı kaygı, çocuklar insanlar arasında ayrım yapmaya başladığında çocuğun bilişsel gelişimine işaret eder. Bir sonraki gelişim aşaması, ebeveynler akşam yemeğine giderken, çocukların ayrılık kaygısı sergilemeye başladığı 12 ila 18 ay civarında gerçekleşir. Bu aşama normalde iki yaşında kendini gösterir. Bu dönemlerin her ikisi de çocuklarımızın normal şekilde geliştiğinin önemli göstergeleridir.


Sekiz yaşına kadar, çocuklar odaklarını belirli, tanımlanabilir olaylara kaydırmaya veya arkadaş edinme gibi daha az spesifik konulara daha fazla odaklanmaya başlarlar. Çocuk ergenlik çağına girmeye başladığında, cinsellik ve ahlaki sorunlar gibi, tümü artan kaygı düzeylerine yol açabilecek bir dizi ek sorun hakkında da endişelenmeye başlar.


Kaygı Çocukları Nasıl Etkiler?


Artık kaygının çocuklarımızda nasıl gerçekleştiğini bildiğimize göre, onları etkileyebilecek kaygı türlerini bilmek önemlidir. Ayrılık kaygısı 12 ila 18 aylık çocuklarla sınırlı değildir, ebeveyn ilişkilerinden ve daha yaygın olarak zorbalıktan etkilenebilir. Çocuk zorbalık veya okul fobisi nedeniyle okula gitmeyi reddedebilir. Belirli bir nedeni olmaksızın çeşitli şeyler hakkında aşırı kaygı duyabilen çocuklar tarafından yaygın bir kaygı bozukluğu yaşanır.


Çocuklar, aile içi istismar, sevdiği birini kaybetme, doğal bir afet yaşama veya cinsel saldırı gibi travmatik bir olay yaşarlarsa, travma sonrası stres bozukluğu kategorisine girebilirler. Bu olaylar, deneyimi yeniden yaşamanın yanı sıra geçmişe dönüşler nedeniyle yüksek düzeyde kaygıya neden olur.


Sosyal fobi bozukluğu, kalabalık, grup gibi sosyal ortamlarda bulunmaktan aşırı derecede korkan çocuklarda görülür. Son olarak, obsesif-kompulsif bozukluk, tekrarlayan düşünceleri, belirli eylemleri tekrarlamak veya nesneleri aynı düzene sokmak için bitmeyen bir arzuyu içerir.


Masaj

Pediatrik Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj, bir ebeveyn ve çocuk arasında bire bir görüşmeyi kolaylaştırarak daha da güçlenecek bir ilişkiyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bebeklik döneminden başlayarak, bir ebeveyn, daha güçlü bir bağ oluşturan ve iletişimi artıran çocuklarına masaj yapmaya başlayabilir. Araştırmalar, masaj deneyimi yaşayan çocukların ve yetişkinlerin stres ve diğer olası kaygı ile ilgili olaylar sırasında kaygıyı azalttığını göstermiştir.


Ebeveynler tarafından masaj yapılabileceği gibi, birçok pediatrik masaj terapisti kaygı yaşayan çocuklarla çalışır. Sadece masaj yaptırmak için evden çıkma düşüncesinin bile endişeye neden olabileceğini unutmayın. Pediatrik masajın daha fazla endişe yaratması amaçlanmamıştır, ancak umudumuz, stresin bir kısmını hafifleterek çocuğa fayda sağlayabilmesidir.


Pediatrik Masaj İpuçları

Seanstan önce, seansın sizin ortamınızda mı yoksa onlarınkinde mi olacağına ebeveynin rehberliğinde karar verin. Yeni bir yere gelmek, birçok insan için endişe verici olabilir. Seans sizin ortamınızda olacaksa, ortamınızın resimlerini önceden ebeveynlere göndererek çocuğu yeni bir yere gelmeye hazırlamaya yardımcı olun.

Her zaman, herhangi bir pediatrik masaj seansında olduğu gibi, başlamadan önce izin isteyin ve sık sık kontrol edin. Bu, çocuğa beğenme veya beğenmeme gibi pasif bir şekilde hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri iletmesi için yol açın.


Geçişlere zaman ayırın ve her zaman tutarlı olun. Mümkünse, aynı zaman, yer ve rutini korumak için aile ile birlikte çalışın. Pediatrik masaj, bir çocuk için bir istikrar oluşturmaya ve endişeyi uzak tutabilecek sakinlik sağlamaya yardımcı olabilir.


Σχόλια


bottom of page