top of page

Dans ve Masajın Ortak Noktaları


Dans ve Masajın Ortak Noktaları

Dansın vücuda getirdiği talepler, masaj terapisinin dansçılar için inanılmaz derecede faydalı olabileceği anlamına gelir. Ancak, ikisini birleştiren sadece dans için masajın iyileştirici faydaları değildir. Dans ve masaj arasındaki bazı benzerlikleri keşfedelim.


Dans Masaj Terapistleri İçin Neden İyidir?


Masaj yaptırmayı seven dansçıların yanı sıra, birçok profesyonel masöz, bir hobi veya hatta yarı zamanlı bir kariyer olarak dans etmekten hoşlanır. Masajın başlı başına bir dans şekli olduğu sıklıkla tartışılır. En popüler masaj terapistlerinden bazıları, dans etmeyi seven ve zarafet ve ritme doğal bir yakınlığı olan kişilerdir.


Lomi Lomi ve dört elli masaj gibi belirli stiller, gerçekleştirilme şekillerinde özellikle dans eder. Bununla birlikte, her yerde bulunan İsveç masajından daha egzotik Bali masajına kadar birçok masaj türü, akıcı ve uyumlu bir şekilde yapıldığında genellikle çok daha iyi karşılanır. Müzik, masaj sırasında keyifli bir rahatlama durumuna ulaşmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Müziğin ritmini vücut hatlarıyla takip edebilmek mükemmel bir beceridir. Bu faktörler, bir müşterinin masaj yaptırıp yaptırmadığı veya iki kişinin senkronize olarak birlikte dans edip etmediği konusunda eşit derecede geçerlidir.


Masaj Neden Dansçılar İçin İyidir?


Gördüğümüz etkileyici pozları ve güzel rutinleri elde etmek için dansçılar genellikle vücutlarının sınırlarını zorlarlar. Bazen biraz fazla iterler ve yaralanmalar meydana gelir. Dans, sıçramaları ve atışları içerir ve en yaygın yaralanma nedeninin düşme olması şaşırtıcı değildir. Antrenman yapan veya profesyonel dansçıların çoğu oldukça genç, kasları ve kemikleri hala gelişiyor ve bu nedenle daha kolay yaralanıyor. Kasık burkulmaları, uyluk suşları ve kasların kronik yorgunluğu, profesyonel dansçılar için siyatik ağrısı gibi yaygın rahatsızlıklardır.


Sıkıştırmayı ortadan kaldırmanın ve gergin kasları germenin yanı sıra masaj, yaralanmaların iyileşmesini hızlandırabilir. Nazik destekli germe, bir seanstan önce kasları ısıtmaya ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir, böylece yaralanma riskini azaltır. Özellikle zorlu bir dans rutininden sonraki gün ortaya çıkan ağrılar, vücuttaki kan akış hızını iyileştiren ve fazla laktatı daha çabuk uzaklaştıran tetik nokta terapisi ve lenfatik drenaj teknikleri ile hafifletilebilir.


Profesyonel dansta bir kariyer de akılda inanılmaz derecede zorlu olabilir. Seçmelerin sonuçlarını duymayı veya büyük bir gösteriye hazırlanmayı bekledikleri için, dansçı adayları için zihinsel stres ve kaygı yaygın durumlardır. Masaj veya danışmanlık yoluyla düzenli rahatlama terapisi almak, zihni sakinleştirmeye ve gelişmekte olan herhangi bir zihinsel sağlık sorununu ciddi hale gelmeden önce ele almaya yardımcı olabilir.


Vücudun Anatomisi


İster profesyonel bir dansçı ister nitelikli bir masaj terapisti olmak için eğitim alıyor olun, vücudu ve anatomisini anlamak başarı için çok önemlidir. Herhangi bir iyi masöz size uygun bir derin doku masajının kasları ısıtmak için harcanan birkaç dakika ile başlaması gerektiğini söyleyecektir. İyi bir dansçı, aynı prensibin performansları için de geçerli olduğu konusunda hemfikir olacaktır. Her iki profesyonel de kaslar, bağlar ve eklemler hakkında iyi bir çalışma bilgisine ihtiyaç duyar, böylece onlarla güvenli bir şekilde çalışabilirler.


Masaj

Dansçılar İçin Ne Tür Masajlar İyidir?

Birçok dansçı, zorlu bir rutin veya seçmelerden önce rahatlatıcı bir İsveç masajı almayı sever. Sakin bir terapistle bir veya iki saat geçirmek, bağları ve kasları ılık yağ ile hafifçe manipüle etmek, gevşemelerine ve onları ilerideki yorucu bir seansa hazırlamaya yardımcı olabilir. Evde rahatlatıcı bir masajın yatıştırıcı atmosferi, performanstan önce doğal olarak oluşan gerilim ve stresi hafifletmeye de yardımcı olabilir.


En popüler dans sonrası masaj stilleri, vücudun derinliklerinde çalışan ve sorunlu alanları hedefleyenlerdir. Tüm vücudunuzu baştan ayağa kaplayan daha derin, daha nüfuz edici bir stil tedavisi istiyorsanız, tam vücut derin doku masajı harikadır. Tetik nokta terapisi gibi masaj teknikleriyle hedeflenmesi gereken belirli stres noktalarından muzdarip olduğunuzda, spor masajı daha iyi bir seçimdir.

Comments


bottom of page