top of page

Dekolte ve Yüz Masajı Hakkında Önemli Bilgiler

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Dekolte-ve-Yüz-Masajı-Hakkında-Önemli-Bilgiler

Dekolte ve Yüz Masajı


Dekolte ve yüz masajına başlamadan önce cildin temiz olması önemlidir. Yine de dekolte ve yüz masajı esnasında cildin temizlenmesi ile bakımı yapılır. Buradaki amaç; Cildin üzerinde biriken ölü deri hücreleri, ter kalıntıları, mikroorganizma ve makyaj artıklarının ortadan kaldırılmasıdır. Cilt hem temizlenmiş olur, hem de uygulanacak masaj teknikleri ile kan dolaşımı hızlanır. Ciltte bulunan ölü hücreler yumuşar ve ciltten yok olurlar.


Daha derin temizlik için de bu bölgelerde klasik masaj teknikleri uygulanabilir. Dekolte ve yüz masajı iki adımdan oluşmaktadır. Birinci adım cildin derinleşmesine olarak temizliğinin yapılmasıdır. İkinci adım ise dekolte ve yüz bölgesi bakımının yapılmasıdır. Bakım esnasında yüz kaslarının çalışması, bölge kaslarının güçlenmesi, kan ve lenf dolaşımının da artması amacı ile özel hareketler uygulanır. Cildin gençleşmesi, canlanması, kasların dinç olması ve cildin daha sağlıklı görünmesi adına bu bölgelere masaj uygulaması tercih edilir.


Masajı Uzman Kişilere Yaptırmanın Önemi Nedir?


Masajın uygulanma hareketleri ve hareket yönü son derece önemli noktadır. Hareketler mimik yönüne doğru ayarlanarak uygulanmalıdır. Eğer yanlış yönlerde uygulama yapılırsa, masaj istenilen amaca ulaşamaz ve ciltte kırışıklık durumunu meydana getirebilir. Yüzde olan kaslar, sakin durumlarda dahi sürekli sinir uyarıları gönderir ve devamlı olarak gerilme oluşur. Bu kas gerilimi tonus olarak bilinir. Cilt bakım uzmanı veya uzman masaj terapisti yani konu hakkında bilgili, uzman ve profesyonel kişiler tarafından işlem uygulanması önerilir.


Cildin gevşemesi ile yaşlanma sorununun önüne geçilir. İlerleyen yaş ile birlikte yüz şeklinin de görüntüsünde değişiklik meydana gelir. Cildin yaşlanması, yüzdeki kasların hep aynı hareketleri tekrar ediyor oluşu ve mimik çizgilerinin artışıyla belirti göstermeye başlar. Dekolte ve yüz masajı ile bakım ve temizliğin uygulanması, sinirleri ve dokuları canlandırır. Doğal kas gerilmesi de sağlanır. Ciltte meydana gelebilecek kırışıklık gecikmiş olur, cilt parlak, pürüzsüz ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.


Dekolte ve Yüz Masajında Amaçlanan Nedir?


 • Kan dolaşımının artması ile hücre ve dokulara daha fazla kan ve oksijen gitmesinde yardımcı olmak.

 • Cildin bağ dokusu için toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlamak.

 • Ciltteki kasların gerilmesi ile yüz, boyun ve dekolte bölgesinde oluşabilecek kırışıklıkları önlemek.

 • Yüz ve dekolte bölgesinde uygulanan bakım ve temizlik sayesinde sakinleşmeyi sağlayarak, gerilimi hafifletmek.

 • Yağ bezlerinin uyarılmasını sağlamak.


Fakat bir ürün kullanımında nasıl düzenli kullanılırsa etkisinin arttığı ve etkisinin olduğu görülüyorsa, dekolte ve yüz masajı da aynı şekilde, düzenli uygulandığı takdirde ciltteki olumlu yönde olan değişimi görmek mümkündür.


Yüz ve Dekoltede Masajı Etkileyen Faktörler

 • Yüze uygulanacak masaj hareketlerinin yönü

 • Yüz kaslarındaki yön

 • İskelet yapısı

 • Basınç değişiklikleri

 • Masaj uygulamasının hareket hızı ve ritmi

 • Dekolte ve yüz masajının uygulanma süresi

Comentários


bottom of page