top of page

Derin Doku Masajı ve Gevşeme Masajı Arasındaki Fark Nedir?


Derin Doku Masajı ve Gevşeme Masajı Arasındaki Fark Nedir?

Masaj terapisi denildiğinde çok farklı terimler varken, hangi masaj terapisinin sizin için uygun olduğunu seçmek zor olabilir. Derin doku masajı ve gevşeme masajı tercih edilen masaj çeşitlerinden ikisidir. Bazı günler sadece dinlenmek ve akşam için gevşemek istersiniz. Diğer zamanlarda, özellikle stresli bir haftanın ardından gerginlik ve sertlikten hedeflenmiş bir rahatlamaya ihtiyacınız vardır. Sizi masada uyutmaya yetecek kadar hafif, yatıştırıcı bir masaj ister misiniz? Gevşeme masajı bunu sizin için yapabilir.


Masaj terapistleri, her seferinde mükemmel masajı aldığınızdan emin olmak için her türden biraz yapacaktır. Harika masajlar için belirlenmiş bir kılavuz yoktur. Bunun yerine terapistiniz, odak alanına bağlı olarak farklı baskılar ve ellerinin ve kollarının bölümlerini kullanacaktır. Eğer bir ofis çalışanıysanız, belki de boynunuz masada geçen uzun günlerden dolayı tutulmuştur. İnşaat işçileri için, emek yoğun bir günün omuzlarında çok fazla gerginlik olabilir.


Ne istediğiniz ve ne istemediğiniz konusunda net iletişim çok önemlidir. Terapistlerin sihirli elleri olabilir ama zihin okuyucu değillerdir. Terapistinizin yaptığı harika hissettiren bir şey varsa, daha fazlasını yapabilmeleri için bilmelerini sağlayın. Daha da önemlisi, hoşlanmadığınız bir teknik, baskı veya odak alanı varsa, buna göre ayarlayabilmeleri için bunu erken ilettiğinizden emin olun. Basitçe söylemek gerekirse, net iletişim, baştan sona masaj deneyiminizin keyfini çıkarmanız anlamına gelir.


Derin Doku Masajı


Bu, genellikle biraz daha fazla basınç kullanan tam vücut masajıdır. Terapistler daha fazla tetik noktayı hedefleyebilir ve tüm vücudu kaplamış gibi hissetmenizi sağlarken gerçekten bu düğümleri çözmeyi hedefleyebilir. Derin doku, kası çevreleyen bağ dokusu olan yoğun kas ve fasya katmanlarına özel bir odaklanma anlamına gelir. Bununla birlikte, derin doku masajı her zaman derin basınç anlamına gelmez, aynı zamanda onarıcı bir terapi olarak masajın vücudunuz üzerindeki derinliğini veya etkisini ifade edebilir.


Derin doku masajının faydaları sayısızdır ve sadece ağrıyı azaltmakla sınırlı değildir. Tutarlı masajlar, yara dokusunun ve düğümlerin parçalanmasına yardımcı olabilir ve uzun süreli kas rehabilitasyonunu teşvik edebilir. İyileştirici bir derin doku masajı, kronik gerilimleri, sertliği veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Derin doku masajından faydalanabilecek koşullardan bazıları şunlardır:

 • Alt sırt ve boyun ağrısı,

 • Tekrarlayan zorlanma yaralanmaları,

 • Duruş sorunları,

 • Osteoartrit ağrısı,

 • Siyatik,

 • Fibromiyalji,

 • Piriformis sendromu,

 • Kronik ağrı,

 • Kısıtlı hareket imkanı,

 • Yaralanmalar ve kas gerginliği,

 • Antrenman sonrası yorgunluk.

Derin doku masajı ayrıca yüksek tansiyon ve kortizol seviyelerini düşürmeye, stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Masaj terapistiniz kasları gevşetmek, fasyayı germek ve sıvı dolaşımını iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi teknik kullanacaktır. Bunlardan herhangi birinden kurtulmak istiyorsanız, bir sonraki derin doku masajınızı anında online olarak rezerve edin.


Gevşeme Masajı


Bu masajın temel amacı tamamen rahatlamaktır. Terapistler genellikle tüm vücut için güzel bir genel akış oluşturan uzun vuruşlar kullanır ve eğer isterseniz birkaç tetik noktayı hedefleyebilir. Gevşeme masajınız için rezervasyon yaptırdığınızda, gençleşmiş bir varlık hissinin keyfini çıkarabilirsiniz. Masajların konsantrasyonu artırdığı ve üretkenliği artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca, kan dolaşımının iyileşmesi nedeniyle cilt tonunda ve görünümünde iyileşmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bazı insanlar masaj sonrası esneklikte bir artış bildirmiştir. Çeşitli yaklaşımlar kullanarak, tam vücut gevşeme masajı en yaygın olarak dolaşımı iyileştirmek için kalbe doğru yönlendirilen uzun yumuşak vuruşların yanı sıra sırtınızdaki ve boynunuzdaki sinir bozucu düğümlerin üstesinden gelmek için daha sert doğrama ve yoğurma işlemlerinden oluşur.


Bir gevşeme masajı, fiziksel ve duygusal stresi azaltmanın yanı sıra, kan basıncını geçici olarak düşürebilir ve stresle ilgili rahatsızlıkları yönetmeye yardımcı olabilir, bu da küçük bir bağışıklık artışına yol açar. Bu masaj aynı zamanda iyi olma hissini destekleyen pozitif beyin kimyasallarının salınımını da uyarır. Bu nedenle insanlar masajdan sonra kendilerini daha mutlu, daha hafif ve daha odaklanmış, enerjik veya üretken hissettiklerini bildirirler.


Masajın Faydaları


Ağrının her türlüsü hoş değildir, ancak kalıcı veya kronik ağrı yaşayanlar için rahatlama bulmak kurtarıcı bir lütuftur. Masaj son derece güçlü bir şifa aracıdır çünkü doğaldır. Derin doku masajı, ağrı durumu yaşayan veya acı çekenler için şiddetle tavsiye edilir. Ağrı sadece bedensel yaralanmanın fiziksel bir uyarısı değildir, beyin için güçten düşürücü olabilir. Ağrınız rahat yaşama, becerikli hareket etme ve zihinsel berraklığın tadını çıkarma kapasitenizi kısıtlıyorsa, yaşam kaliteniz de düşer.


Derin doku masajının faydaları sadece vücudunuzu kapsamakla kalmaz, aynı zamanda beyninize de uzanır. Vücuttaki rahatlama, beyindeki rahatlamadır ve içsel olarak bağlantılıdırlar. Fiziksel rahatlama aynı zamanda psikolojik rahatlamadır. Derin doku masajı, özellikle yoğun, kronik veya kalıcı ağrılar olmak üzere ağrıyı gidermeyi ve gidermeyi amaçlar. Bu bir kez hafifletildiğinde, belirli bir özgürlüğü deneyimleyebileceksiniz. Zaman ve tutarlı terapi ile, kronik bir durumdan kaynaklansa bile ağrınızı yönetebilirsiniz. Bedeninizi özgür bırakın, zihninizi özgür bırakın ve yeniden gerçek yaşama geri dönün.


Masaj

Masaj Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Derin doku masajı, kan pıhtıları (tromboflebit veya derin ven trombozu) yaşayanlar veya kırılmaya eğilimli kırılgan kemikleri (osteoporoz) olanlar için güvenli olmayabilir. Herhangi bir endişeniz varsa, herhangi bir iyileştirici masaj için rezervasyon yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Yakın zamanda ameliyat olmuş veya kemoterapi veya radyasyon tedavisi görmüş olanlara da rezervasyondan önce sağlık uzmanınıza danışmalarını şiddetle tavsiye ederiz.


Masajınızdan sonra biraz ağrı veya sertlik hissedebilirsiniz. Bu, kaslar baskı altına alındığından derin doku masajından sonra da tipiktir. Metabolik atık sistemden atıldığından, ağrı sonraki 24-48 saat içinde azalmalıdır. Bol su içtiğinizden emin olun, hidrasyon, esnek bir cilt ve kaslara eşittir. Ayrıca, yoğun bir derin doku masajı seansından sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için buz paketleri faydalı olabilir.

ความคิดเห็น


bottom of page