top of page

Derin Doku Masajından Ne Bekleyebilirsiniz?


Derin Doku Masajından Ne Bekleyebilirsiniz?

Kronik ağrı, en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Tekrarlayan ağrılar yaşadığınızda günü atlatmak ve hayatınızı dolu dolu yaşamak çok zor olabilir. Ağrı kesiciler ve alternatif tedaviler, kronik ağrınızı atlatmanıza yardımcı olabilir. Bu yaklaşımlar ağrınızın kaynağını tedavi etmekte başarısız olur. Derin doku masajı, kronik ağrınızı etkili bir şekilde tedavi etmenin ve hafifletmenin en iyi yollarından biridir.


Derin Doku Masajından Neler Beklenir?


İsveç masajı gibi diğer masaj terapisi teknikleri, gevşemeyi teşvik etmek ve kas gerginliğini azaltmak için hafif bir yaklaşım kullanabilir. Ancak derin doku masajı, kronik kas ağrısını tedavi etmek için daha derin ve daha yoğun basınç kullanır.


Derin Doku Masajı Süreci


Derin doku masajı genellikle hafif masaj teknikleriyle başlar. Bu daha hafif vuruşlar, yüzeysel kaslarınızı daha derin bir yoğunluğa hazırlar. Temelde kaslarınızı gevşetmek, kanınızın akmasını sağlamak ve zihninizi rahatlatmak için kısa bir ısınma dönemidir.

Masaj terapistiniz, vuruşlarının basıncını yavaş yavaş artırmaya başlayacaktır. Basınç arttıkça, masaj terapistiniz daha yavaş ve daha derine inmeye başlar. Bu noktada, masaj terapistiniz, hedeflenen bir yaklaşımla daha derindeki kas katmanlarını daha fazla baskı ile hedefler.


Bu daha derin vuruşlar, kaslarınızın en derin doku katmanları olan bağ dokularınızı manipüle etmeyi amaçlar. Yavaş ve derin vuruşlar, bağ dokunuzdaki yapışmaları yavaşça aşındırır ve herhangi bir yara dokusunu parçalamaya başlar. Bu süreç, nihayetinde kronik ağrınızı tedavi etmek ve kaslarınızı yeniden hizalamaya yardımcı olmayı amaçlar. Masaj devam ettikçe bağ dokunuzun sorunlu bölgeleri bozulmaya başlayacak ve iyileşme süreciniz hızlanacaktır.


Derin doku masajı boyunca, masaj terapistiniz baskı uygulamak için ağırlıklı olarak ellerini kullanacaktır. Kronik ağrınızı uygun şekilde tedavi etmek için masaj terapistiniz doğru yoğunluğu elde etmek için dirseklerini ve ön kollarını kullanabilir. Daha yoğun durumlarda, doğru miktarda basıncı daha hedefli bir şekilde kullanmak için bir t-bar masaj aleti kullanılabilir.


Masöz

Derin Doku Masajı Ne Hissettirir?


Derin doku masajı daha önce deneyimlediğiniz masajlara benzemez. Derin doku masajının yüksek oranda odaklanmış baskısı, biraz acı çekmenize neden olabilir. Birçok hasta bu hissi "iyi bir ağrı" olarak tanımlamıştır. Masaj boyunca bu tür bir ağrı yaşayabilirsiniz, ancak tüm zaman boyunca sürmez.


Derin doku masajı için net iletişimin çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Seansınız boyunca, masaj terapistinizle tutarlı bir şekilde konuşmanız gerekir. Masajınızın rahatsız edici veya çok acı verici olmasını kesinlikle istemezsiniz. Masaj ağrı eşiğinizi geçtiğinde masaj terapistinize söyleyin. Çok fazla acı çekmeden masajınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için hemen tekniklerini ayarlayacaklardır.


Derin doku masajı bittiğinde, biraz kas sertliği veya ağrı beklemelisiniz. Bu hisler tamamen doğaldır ve bir veya iki gün içinde kaybolmalıdır. Masajınızın ardından bol sıvı tüketmeye çalışın. Bu sıvılar, masajınız sırasında salınan metabolik toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Uygun şekilde su içtiğinizde ve toksinlerden arındığınızda, iyileşmenizi büyük ölçüde hızlandırırsınız.


Derin Doku Masajının Faydaları

Her birinin kendi amacı ve sağlık yararları olan tonlarca farklı masaj terapisi tekniği vardır. Derin bir doku masajı, sağlığınızı bir dizi önemli yolla büyük ölçüde iyileştirebilir. Tabii ki, derin doku masajının kronik ağrıyı önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Sağlık yararları burada bitmiyor. Derin doku masajı ayrıca şunları da yapabilir:

  • Kas sertliğini geliştirir,

  • Yüksek tansiyonu düşürür ve kalp sağlığını iyileştirir,

  • Stres seviyelerini azaltır,

  • Sporla ilgili yaralanmalardan iyileşmeyi kolaylaştırır.

İyileşme süreci uzun sürebilir. Tekrarlayan ağrınız sadece bir seans derin doku masajıyla tamamen tedavi edilemeyebilir veya hafifletilmeyebilir. Zaman geçtikçe, bu acılar hafızalarda kaybolmaya başlayacaktır. Ara sıra derin doku masajları ve günlük uygun germe hareketleri ile daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürme yolunda olacaksınız.


Comments


bottom of page