top of page

Derin Doku Masajının 6 Faydası


Derin Doku Masajının 6 Faydası

Derin doku masajı, vücuttaki ağrı ve gerginliği hafifletmek için yavaş vuruşları ve kayda değer derin parmak basıncını birleştiren bir tekniktir. Amacı, kaslarınızda ve bağ dokularınızda derinlerde tutulan gerginliği serbest bırakmaktır.


Derin doku masajı, öncelikle en çok rahatsızlık hissettiğiniz bölgelere odaklanır, çünkü bunu tedavinizden önce masaj terapistinizle tartışabilirsiniz. Tipik olarak, bu sırt, omuzlar, boyun, bacaklar ve kalça kaslarında görülür. Bununla birlikte, bu terapi şekli, atletik yaralanmaları tedavi etmek ve iyileşmeye yardımcı olmak için de kullanılabilir.


Derin doku masajı öncelikle ağrı, gerginlik ve kas yorgunluğunu azaltmak için kullanılsa da ruh sağlığınıza da fayda sağlayabilir. Rahatlatıcı bir masaj olarak, anksiyete ve stres semptomlarını da tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.


Derin Doku Masajından Neler Beklenir?


Derin doku masajı alırken, masaj terapistiniz, dikkat gerektiren belirli alanları hedeflemek için omurganız, omuzlarınız ve boynunuz boyunca yavaş ve güçlü vuruşlarla derin parmak basıncı uygular. Düğüm atmaya ve gergin kasların etrafındaki baskıyı azaltmaya çalışacaklar.


Bazı insanlar derin doku masajı sırasında tüm kıyafetlerini çıkarmayı tercih eder, ancak bu, masaj yaptırma konusundaki kişisel tercihinize bağlıdır. Derin doku masajı tedavisi tipik olarak yaklaşık 60-90 dakika sürer.


Derin Doku Masajının Faydaları


Derin doku masajının faydaları, fiziksel ve esenlik olarak söylenir. Çoğu masaj sadece rahatlama yönüne odaklanırken, derin doku masajının faydaları ağrılar ve eklem sertliği açısından yardımcı olur. Derin doku masajı ile sağlanan faydalar bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir:

  • Ağrıyı ve kas gerginliğini azaltın

Bu tedavi, bel, kalça, omuz ve boyundaki kronik ağrıya yardımcı olabilir. Ağrıya neden olan sıkı doku kümelerini gevşetir ve reçetesiz satılan ağrı kesici almaktan daha etkili olabilir.

  • Tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı düşürün

Bu doğru, derin doku masajı kan basıncını düşürme yeteneğine sahiptir. Uyarıcı masajın tansiyonunuz da dahil olmak üzere tüm vücudunuz üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

  • Doğum ağrısını kontrol edebilir

Doğumdan önce kadınlara derin doku masajının yardımcı olduğu bulunmuştur. Hamileliğin son birkaç ayında gevşemeyi teşvik etmeye yardımcı olacak harika bir bütünsel tedavidir. Masaj, depresyon, anksiyete ve bel ağrısını en aza indirmek için vücuttaki kortizol seviyelerini arttırır.

  • Uykusuzluğa çözüm sağlar

Derin doku masajı tedavisi daha iyi bir uyku kalitesi için ağrıyı, gerginliği azaltabilir ve kaygı ve stresi azaltabilir.

  • Yara dokusunu parçalayın

Yara dokunuz varsa ve eski bir yaralanmadan kaynaklanan ağrınız varsa, bu tür masaj ağrılı yara dokusunu parçalamaya ve yaşam kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  • Vücudu iyileştirir

Artan kan akışı, iltihapla mücadeleye yardımcı olacak ve daha hızlı bir iyileşme sürecini teşvik edecektir.


Masoz

Derin Doku Masajı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler


Derin doku masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? Derin doku masajının faydalarını nasıl en üst düzeye çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Masajdan önce ve sonra bol su içtiğinizden emin olun. Bu, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacak ve artan kan akışını destekleyecektir. Masajdan sonra aç hissetmek normaldir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce salata veya meyve gibi sağlıklı ve hafif bir şeyler yediğinizden emin olun.


Tedavinizden sonra, biraz kestirmekten çekinmeyin veya ayaklarınızı uzatın ve rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Bunu yaparak, masaj sonrası kaslarınızın rahat kalmasına yardımcı olacaksınız. Egzersiz yapmadan veya çok fazla fiziksel aktivite yapmadan önce en az 24 saat bekleyin, böylece vücudunuz masajdan mümkün olduğunca faydalanabilir.

Comments


bottom of page