top of page

Diz Ağrısı ve Diz Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir?


Diz Ağrısı ve Diz Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrısı sadece belli bir yaş ve üzeri kişilerle sınırlı olmayıp her yaştan insanda sık görülen bir şikayettir. Diz ağrısının nedenleri, yaralanma, yırtık bağ veya kıkırdak, artrit, osteoartrit, enfeksiyon veya gut gibi tıbbi durumlar gibi çeşitlidir. Yaşlanma ve fazla kilolu olmak, diz ağrısına sahip olma şansına başka bir ağır katkıda bulunur. Diz probleminin erken belirtileri diz eklemlerinde ve çevresindeki kaslarda ağrı, hareket kısıtlılığı, dizde çıkıntı veya kilitlenme, şişme ve sertlik ile kendini göstermeye başlar.


Diz Ağrısının Birincil Nedenleri


Kronik diz ağrısına neden olan en çok teşhis edilen artrit türleri şunlardır:

  • Osteoartrit, sporcularda yaşlanma ve dizlerin aşırı kullanımı nedeniyle oluşan dejeneratif bir artrit türüdür. Bu durumda kıkırdak bozulur ve diz kemiklerini açıkta bırakır.

  • Romatoid artrit, şiddetli bir artrit ve otoimmün türüdür. Romatoid artritin nedenleri belirsizdir; Bazı uzmanlar bunun viral bir enfeksiyon, otoimmün sistemdeki problemler veya bezler ve hormonlar nedeniyle olduğunu öne sürüyor. Eklemlerdeki ağrı, diz eklemi çevresindeki dokulardaki iltihaplanmadan kaynaklanır. Vücudun herhangi bir bölümünü ve dizleri etkileyebilir ve şiddeti değişebilir.

  • Gut: Aşırı ürik asit üretimi gutun tetiklenmesinin başlıca nedenidir. Ürik asit kristalleri, diz ve ayak parmak eklemlerinde kronik ağrıya neden olan diz eklemlerinin etrafında oluşur.

Bu koşullar ilerledikçe, ele alınmazsa semptomlar ciddileşir. Ağrı sabitleştikçe hareket, ayakta durma, yürüme ve herhangi bir fiziksel aktivite kısıtlayıcı ve ağrılı hale gelir.


Yaralanmanın Neden Olduğu Diz Ağrısı


Diz ağrısının diğer nedeni diz yaralanmasıdır. Bir diz yaralandığında, genellikle menisküs yırtılır ve şiddetli ağrıya neden olur. Fiziksel bir aktivite sırasında dizdeki herhangi bir kuvvetli ve ağır rotasyon veya bükülme, burkulan ve yırtılan bir menisküslere yol açabilir. Diz eklemlerinin koruma mekanizması, kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında kalan iki kıkırdak yastığı şeklindedir. Bu menisküslerin hasar görmesi dizde sınırlı ve ağrılı hareket, şişme ve sertlik bırakır. Bir kazada diz yaralanması da olabilir. Diz yaralanmaları bazen artrit veya osteoartrit için tetikleyici olur.


Masaj Terapisi İle Diz Ağrısı Tedavisi


Diz ağrısını ilaç veya ameliyatla tedavi etmek en çok kullanılan yoldur. Masaj terapisi, yaralanmanın neden olduğu diz ağrısından kurtulmanın başka bir yoludur. Diğer birçok alternatif tedavi şeklinin yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Artrit veya bir yaralanmadan kaynaklanan kronik ağrılar gibi kronik durumların masaj terapisi ile tedavi edilmesi mümkündür. Öte yandan, masaj terapisinin ağrıyı azalttığı ve genel ruh sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır çünkü gevşemeye neden olur.


Herhangi bir tür artrit veya yaralanmaya neden olsun, diz ağrısı, sertlik, şişme, dizde kısıtlı hareket, dizin patlaması ve masaj terapisiyle yardımcı olabilecek yaygın ağrıyı içerir. Masaj, tamamlayıcı bir tedavidir, ağrı kesici ilaçlar ve fizyoterapi reçete edilir. Masaj terapisi, olumlu etkili ağrı kesici sunar ve kronik diz ağrınız varsa günlük yaşamda işlev görmenizi sağlar.


Diz Masajının Faydaları

Masaj terapisi, diz ağrısı için alternatif bir tedavi yöntemidir. Ağrılı bir diz masajının aşağıdaki gibi birçok avantajı vardır:

  • Daha iyi kan dolaşımı,

  • Şişliği azaltmak,

  • Ekleme doğru daha iyi kan akışı,

  • Ağrı kesici ve kas ve eklemdeki sertliği azaltır,

  • Eklem sıvısının iyileştirilmesi.

Etkilenen dizin masaj terapisi, kasların ve eklemlerin esnekliğini artırmada ve güçlendirmede yardımcı olur ve stabilite sağlar. Ayrıca, masaj terapisinin minimum yan etkisi vardır veya hiç yoktur ve eklemlerin ve kasların işlevselliğini arttırır, olumlu ruh halini iyileştirir ve vücudu rahatlatır. Masaj terapisi, tıbbi tedavi veya fizyoterapinin veya kilo kaybı gibi diğer faktörlerin yerini alma eğiliminde olmasa da, yalnızca olumlu bir etkisi olan tamamlayıcı bir tedavidir.


Evde Masaj

Diz Masajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ağrıyan dizler için masaj dikkatli yapılmalıdır. Güvenlik en önemlisidir. Dizlerinizde ağrı varsa, ağrının belirtilerini ve nedenlerini bilmelisiniz. Diz durumunuz hakkında sağlık uzmanınıza danışmak daha iyidir. Masaj yaptırmadan önce terapist, masajın güvenli olduğundan emin olmalıdır. Profesyonel ve sertifikalı bir masaj terapisti, masaj yaptırmanın güvenliği konusunda da tavsiyede bulunabilir, çünkü masaj yöntemi uygun değilse bazen eklemlerdeki iltihaplanma daha da kötüleşebilir. Unutmayın, masaj terapisinin amacı size rahatlama sağlamak ve ağrınızı arttırmak değil, azaltmaktır.


Diz ağrısını tedavi etmek ve diz yaralanmasından kurtulmak için masaj terapisi harika bir seçenektir. Bazen kendi kendine masaj yapmak zordur veya rahatlama sağlamak için yeterli değildir. Profesyonel bir masaj terapisti, dizinize uygun ve doğru olan özel bir masaj tekniği seçebilen eğitimli ve sertifikalı bir kişidir. Profesyonel bir masaj terapisti, yaralı ve artritik diz arasındaki farkı bilir ve buna göre tedavi sunar.


Birkaç çalışma, diz ağrısı tedavisi için masaj terapisinin olumlu sonuçlarını bulmuştur. Bir araştırma makalesi, haftada altmış dakika masaj alan artritli hastaların, standart tıbbi bakım alan diğer hasta grubuna göre daha düşük ağrı düzeylerine sahip olduğunu ve günlük işlevleri yerine getirmede daha iyi olduklarını ortaya koydu. Profesyonel bir masaj terapistini ziyaret etmek, tedavinizi olumlu yönde değiştirebilir ve ağrınızı azaltarak genel yaşamınızı iyileştirebilir.


Akupunktur İle Kombine Masaj Terapisi

Diz ağrısı ve diz yaralanmasını tedavi etmek için masaj terapisi gibi alternatif tedaviler, Akupunktur ile birlikte daha etkili hale gelebilir. Akupunktur osteoartrit kaynaklı diz ağrısı için ve diz yaralanmasını tedavi etmek için önerilmektedir. Akupunktur, binlerce yıldır uygulanan geleneksel bir Çin tedavisidir. Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için vücuda kıl inceliğinde iğneler sokulur.


Geleneksel Çin tıbbı uygulamasına göre, Akupunktur vücudunuzdaki enerji akışını dengeler. Akupunktur sürecini inceledikten sonra, batılı tıp uzmanları da sürecin değerini kabul etmektedir. Akupunkturun vücudunuzdaki sinirleri, dokuları ve kasları uyardığını ve canlandırdığını açıklıyorlar. Doğal ağrı kesici hormonların salgılanmasına yardımcı olur ve işlemin uygulandığı vücut bölgesindeki ağrıyı hafifletir. Ağrılı dizler ve eklemler akupunktur ile tedavi edilebilir.

Comments


bottom of page