top of page

Doğru El Masajı İle Birçok Hastalığa Şifa


Doğru-El-Masajı-İle-Birçok-Hastalığa-Şifa

1 - Beş Parmak


Her bir organla bağlantılı olan bu parmaklarımız, bazı problemlerin giderilmesine yardımcı olabilir. Bu parmaklara yapacağınız masaj uygulamaları, ihtiyacınız olan şeye iyi gelir.

  • Başparmak: Mide ve dalakla bağlantılı olan bu parmak sindirim sistemi problemlerine ve baş ağrısına çözüm olabilmektedir.

  • İşaret Parmağı: Mesane ve böbrekler ile bağlantılıdır. Sırt ağrısı ve diş ağrılarına iyi gelebilir.

  • Orta Parmak: Safra kesesi ve ciğer ile bağlantılıdır. Yorgunluk, göz yorgunluğu ve kuru öksürüğe iyi gelebilir.

  • Yüzük Parmağı: Ciğerimize bağlantılıdır. Nefes alıp vermede etkin bir rol oynar.

  • Serçe Parmağı: Kalbe bağlı olan bu parmak, boğaz ağrılarına ve sinirleri yatıştırmaya iyi gelir.


2 - Parmak Uçları


Dispersiyon olarak da bilinen bu yöntem, parmak uçlarına baskı uyguladığınız zaman klasik grip, boğaz ağrıları ve ateşe iyi gelebilir. Başparmağınız diyaframınız ile bağlantılıdır. Orta ve işaret parmağınız başınıza, yüzük parmağınız kulaklarınıza, serçe parmağınız da karın boşluğuna bağlıdır. 20 saniye kadar parmak uçlarınızı çimdikleyin. Bazıları bu yöntemin epilepsi ve komaya dahi iyi geldiğine inanıyor.


3 - Dört Eklem


Gözlerdeki acı ve yorgunluk, kulakların çınlaması bu parmak eklemine uygulanan masaj ile iyileştirilebilir. Shiatsu masaj uygulamasının gücüne inananlar bunun özellikle çocukların sindirim problemlerine de iyi geldiğini düşünüyor.


4 - Boylam Çizgisi


Bu alan, başparmağın bilek kısmına dek olan kısmı kapsar. Hepsini ya da bazısını bastırabileceğiniz birkaç baskı noktası vardır. Yaygın grip, boğaz ağrısı, üşütme gibi hastalıklara, rahatsızlıklara iyi gelir. Bu kısım bunun yanı sıra omuriliğe bağlıdır. Spinal ağrınıza da iyi gelebilir.5 - Bilek Kıvrımının Hemen Altı


Yapılan bir araştırmada ameliyata girmeden önce el masajı uygulanan insanların daha az stresli ve gergin olduğu gözlemlenmiş. Bileğinizin tam altındaki noktaya uygulayacağınız bu masaj anksiyetenize de iyi gelebilir.


6 - Elinizin Önü ve Arkası


Bileğinizin içe bakan kısmı ve merkezi kısmında masaj uygulayacağınız iç kapıyı bulacaksınız. Mide ağrısı, mide bulantısı ve diğer sindirim sorunlarına iyi gelecektir. Bu özel nokta baş ağrısı için de çok etkilidir.


7 - El Çukuru


Bu kısım işaret parmağı ve başparmağı arasında yer alır. Bazı noktalara uygulanan masajların diş ağrısına, migrene ve omuz ağrısına iyi ve etkili geldiği söyleniyor


8 - Başparmağın Temel Noktası


Bu nokta başparmağın altı ve bileğin hemen üstünde yer almaktadır. Buraya uygulayacağınız baskı ile solunum sorunlarını giderebilirsiniz. Bunun yanı sıra, duygularınızı düzenleyerek size mutlu hissettireceğini söyleyenler de var.


9 - Serçeparmağın Hemen Alt Kısmı


Bu noktaya yapılan baskının kulak ağrısı, boyun ağrısı ve baş ağrısına iyi geldiği düşünülüyor. Burası bunun yanı sıra mesane ve ciğer arasındaki enerjinin dengelenmiş olduğu noktadır. Bu noktaya uygulanan masaj sizin daha güçlü, bağımsız ve daha sabırlı olmanızı da sağlar.


Comments


bottom of page