top of page

Doğum Ağrısını Gidermek İçin Hamilelik Masajının 5 Faydası


Doğum Ağrısını Gidermek İçin Hamilelik Masajının 5 Faydası

Hamilelik masajı, gücü annenin ellerine geri vermek için doğal bir yol sağlar. Hamilelik masajı, kadına her kasılmada destek sunarak doğum deneyimini daha katlanılabilir hale getirebilir. Ayrıca, bir hamilelik masaj terapistinin sakin, güçlü, iyileştirici elleri, gerektiğinde ve yerde güvence ve dinlenme sağlar. Konu doğum ağrısını hafifletmeye gelince, hamilelik masajının bazı olağanüstü faydalarını ele alalım.


Hamilelik Masajının Faydaları

  • Endorfin Salgılar

Hamilelik masajı, vücudun hipofiz bezi tarafından üretilen kimyasallar olan endorfin salınımını uyarır. Bunlar doğal bir ağrı kesici görevi görür ve tüm deneyime olumlu bir bakış açısı kazandırarak doğum sancısından hoş bir rahatlama sağlar.


Tetik nokta terapisi ve akupresür uygulayan uygun bir masaj tekniği, genel bir öfori duygusuyla ilişkili bu bileşiklerin üretimini sağlayacaktır. Hamilelik veya doğum öncesi masajı bu akılda tutularak tasarlanmıştır. Diğer herhangi bir masaj terapisine benzemez, ancak diğer stillerin unsurlarını kullanır. Derin doku elementleri, İsveç ve lenf drenajı hamilelik masajı sırasında kullanılabilir ve hepsi ağrıyı dindiren ve huzurlu duygular uyandıran bu pozitif beyin kimyasallarını uyarmak için çalışır.


Hamilelik masajının veya herhangi bir masajın faydaları sadece fiziksel değildir. Ağrı kesici aynı zamanda zihinsel bir rahatlamadır ve hamilelik masajının annenin sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Yükselmiş bir ruh hali, doğum yapan bir annenin ağrı algısını azaltır ve deneyimi daha az yorucu hale getirir.

  • Hormonları Düzenler

Hamilelik masajının faydalarından bir diğeri de, doğum deneyimini daha az ağrılı hale getiren nöro hormonları üretmesi ve düzenlemesidir. Bilimsel kanıtlar, stres üreten kimyasalları düşürürken mutlu beyin kimyasallarının seviyelerini yükselttiği iddialarını desteklemektedir.


Yüksek kaygı ve stres seviyeleri genellikle doğum sırasında ağrı algısının artmasına neden olur. Vücudumuz gergin veya stresli olduklarında savunmasızdır ve bu nedenle acı hissetmeye daha yatkınızdır. Bu nedenle, negatif hormonlar düzenlendiğinde ve pozitif olanlar yükseldiğinde, bir kadının daha az ağrılı bir doğum deneyimi yaşaması daha olasıdır.


Stres duyularımızı geliştirdiğinden, dokunma duyumuz da gelişir. Bu nedenle hamilelik masajı çok etkili olabilir. Duygusal bir dokunuş, bedeni sakin olmaya teşvik eder ve bu da zihni sakinleştirir. Hamilelik masajının faydaları, anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu, örneğin stres seviyelerinin yüksek olduğu zamanlarda en iyi şekilde hissedilir.

  • Kasları Gevşetir

Bir kişi kaygıdan geçtiğinde kaslar gerilme eğilimindedir. Gergin kaslar, vücudu daha kolay yorar ve doğumla ilgili hareketlere direnir. Gerginlik, işlem sırasında gevşek ve rahat kalması gereken diğer vücut bölgelerine de yayılır. Yorgun kaslar zihni yorar ve acının farkındalığının artmasına ve başa çıkma kapasitesinin düşmesine neden olur. Gevşemiş kaslar, gergin kaslar kadar ağrı hissetmez.


Diğer tüm kaslar gevşediğinde ve sadece rahim kasıldığında, anne önemli ölçüde daha az rahatsızlık hisseder. Ağrı, yorucu bir tüm vücut deneyiminden daha az olur ve en çok çalışması gereken alana odaklanmaya başlar. Böylece hamilelik masajı, doğum yapan annede genel olarak sakinleşmeye yol açar.


Bunun etkisi, kas gerginliğinin azalması ve esnekliğin artmasıdır. Bu, doğum kanalının bebeğin hareketlerine uyum sağlamak için açılmasını kolaylaştırır. Düşük direnç, anne için daha az ağrı anlamına gelir ve süreci hızlandırır.

  • Tıbbi Müdahale İhtiyacını Azaltır

Araştırmalar, masaj terapisi gören annelerin doğum sırasında tıbbi müdahaleye daha az ihtiyaç duyduklarını, çünkü masajın sorunsuz bir doğum deneyimi için gerekli olan doğal vücut süreçlerini tetiklediğini göstermiştir.


Deneyimli bir terapist tarafından yapıldığında, bu masaj türü kasılmaları uyarır. Bu, doğum indüksiyonu ile ilişkili epidural veya başka herhangi bir ilaca olan ihtiyacı azaltır. Uyarılmış emek, doğal sürece kıyasla çok daha acı verici olma eğilimindedir. Bunun nedeni, vücut kendini hazırlamadan önce kasılmaları başlatmasıdır.


Masöz

  • Solunuma Yardımcı Olur

Doğum sırasında omuzlar ve boyun en fazla gerilimi taşır ve bu da solunumun engellenmesine neden olur. Bu, anne ve bebeği için dolaşımdaki oksijen miktarını zorlar. Hamilelik masajı bu gerginliği azaltacak ve annenin çok daha iyi nefes almasına yardımcı olacaktır.


Kontrollü nefes almanın, özellikle aktif doğum sırasında en etkili ağrı kesicilerden biri olduğu bilinmektedir. Artan oksijen seviyeleri, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve daha sorunsuz bir işlem yapmanızı sağlar. Aynı zamanda gerginliği ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Nefes almaya odaklanmak, bir kasılma hissinden hoş bir dikkat dağıtma sağlar.


Doğum öncesi masaj sırasında kontrollü bir solunum düzeni uygulamak kolaydır. Rahatlamış bir anne daha olumlu bir bakış açısına sahiptir ve acıya daha iyi tepki verir. Sonuç, sakinleştirici bir etki ve ek güçtür. Bu, bebeği dışarı itmek için kasılmaların daha iyi kullanılmasına yardımcı olur.


Doğum süreci korkutucu bir deneyim olmak zorunda değildir. Uygun hazırlık ve rahatlama teknikleri onu daha olumlu ve daha az korkunç hale getirir. Yukarıdakiler, hamilelik masajının doğum sancısı ile ilgili sayısız faydalarından sadece birkaçıdır. Hamilelik masajı yaptıran anneler daha az şikayette bulunur ve daha sağlıklı bebekler doğurur.

留言


bottom of page