top of page

Doğum Öncesi Gebelik Masaj Terapisi


Doğum Öncesi Gebelik Masaj Terapisi

Hamilelik, birinci, ikinci veya üçüncü çocuğunuz olsun, güzel bir şeydir. Ne yazık ki, bazı kadınlar için dokuz aylık doğum sırasında yaşanan kaçınılmaz ağrılar vardır ve bu rahatsızlığı hafifletmenin bir yolu doğum öncesi masaj terapistinin yardımıdır.


Doğum Öncesi Gebelik Masaj Terapisi Nedir?


Doğum öncesi gebelik masaj terapisi, stres, rahatsızlık ve vücut değişikliklerine yardımcı olan bir terapi şeklidir. Doğum öncesi masaj terapisti, bir kadının sorunlu bölgelerine veya herhangi bir ağrı veya rahatsızlığın hafifletilmesine yardımcı olmak istedikleri yere göre önerilerde bulunabilir.


Masaj Vs. Doğum Öncesi Masaj – Farkı Nedir?


Normal bir masaj ile doğum öncesi masaj arasındaki en önemli fark, anne adayının pozisyonudur. Tipik bir masaj seansında katılımcı yüz üstü veya sırt üstü yatar. Doğum öncesi masaj terapisinde, pozisyonlar, terapistin hastaya ne yardım ettiğine veya hafifletilmesine yardımcı olmasını istedikleri sorunlu alanlara dayanır.


Doğum öncesi masaj terapisinde, hamile bir kadın tipik olarak sırt veya karın üstü değil, yan yatırılır. Terapist, her egzersiz veya pozisyon için vücudu manipüle etmeye yardımcı olması için yastıklar veya minderler kullanabilir.


Doğum Öncesi Masaj Terapisini Ne Zaman Alabilirim?


Çoğu tıp uzmanı, kadınların doğum öncesi masaj tedavisine başlamadan önce ikinci üç aylık dönemlerine kadar beklemelerini önerir. Herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için randevu almadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.


Doğum Öncesi Masajın Faydaları


Bazıları doğum öncesi gebelik masaj terapisi öncesi şüpheci olsalar da, anne adayına ve bebeğine faydaları hakkında kanıtlanmış raporlar vardır. Doğum öncesi masaj terapisine katılmak aşağıdaki faydaları sağlar:

  • Alt sırt ağrısını azaltır,

  • Daha düşük şişme olasılığı,

  • Bacak krampları olasılığını en aza indirir,

  • Annelere rahatlamak ve stres atmak için bir çıkış sağlar,

  • Siyatiği azaltır,

  • Hamilelikten kaynaklanan kaygı ve stresi en aza indirir,

  • Dolaşımı ve kan akışını iyileştirir,

  • Uyku döngülerini iyileştirir,

  • Eklem ağrılarını azaltır.

Bunlar, hamile kadınların doğum öncesi masaj terapisti alırken veya onlara danışırken deneyimledikleri faydalardan sadece birkaçıdır. Yakında anne olacak bir annenin yaşayabileceği daha fazla veya daha az semptom olabilir.


Doğum Öncesi Masaj ve Doğum


Doğum öncesi gebelik masaj terapisi, pek çok anne adayının maruz kaldığı doğum öncesi tedavi planlarının birçok biçiminden biridir. Araştırmalar, hamilelikleri sırasında doğum öncesi masaj terapisi yapan kadınların uzun doğum süreleri yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Kadınlar ayrıca beklediklerinden daha az ağrı ve rahatsızlık yaşadıklarını bildirdiler.


Yakında anne olacakların bekleyebileceği bir diğer fayda, doğumdan sonra daha hızlı iyileşme süresidir. Doğum öncesi masaj terapisi ile hamilelik öncesi teknikler hamilelikten sonra iyi bir şekilde kullanılabilir ve annelerin toparlanmasına yardımcı olur. Nefes tekniklerine ek olarak, terapist yeni annenin fiziksel kapasitesine geri dönmesini desteklemek için germe egzersizleri verebilir.


Doğum Öncesi Masaj Terapisi Nasıl Çalışır?

Masaj terapisi seansları, lisanslı ve eğitimli bir doğum öncesi masaj terapisti tarafından yürütülür. Genellikle sırt ve karın bölgesi ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı hafifletebilirler. Bu, ağrılarına aşina olmayan veya ağrılarından emin olmayan ilk kez anneler için faydalı olabilir.


Terapi sırasında, rahatsızlığınızı tedavi planına devam etmenize yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz esneme hareketleri ve pozisyonlar sağlayabilirler. Doğum öncesi masaj terapisinin amacı, dolaşımı teşvik etmek ve özünde, hamilelik sırasında anne adaylarına fayda sağladığı bilinen mutlu endorfinleri serbest bırakmaktır.


Evde Masaj

Doğum Öncesi Masaj Herkes İçin Uygun Mu?

Doğum öncesi gebelik masaj terapisi yaptırmayı seçmek anneden anneye değişecektir. Sırt ağrısını hafifletmek, stresi azaltmak ve dolaşımı artırmak gibi çoğu kişinin deneyimlemek ve yararlanmak istediği ek faydalar vardır. Tüm bu belirtiler, birçok annenin paylaştığı belirtilerdir. Alabilecekleri kısıtlamalar nedeniyle, bütünsel bir yaklaşım seçmek genellikle en iyi alternatiftir.


Doğum öncesi masaj tedavisi, yüksek riskli gebelik olarak kabul edilen anneler için veya bir tıp uzmanının doğum öncesi masaj tedavisine karşı tavsiye ettiği komplikasyonlar varsa uygun olmaz. Doğum öncesi masaj terapisinin sizin ve hamileliğiniz için uygun veya güvenli olup olmadığından emin değilseniz, bir uzmandan tavsiye almayı düşünün.


Neden Doğum Öncesi Masaj Terapisi Almalısınız?

Doğum yapma konusunda endişeli hissediyorsanız, ne yapacağınız konusunda stresli hissediyorsanız veya vücudunuzdaki değişikliklerden bunalmışsanız, bir doğum öncesi masaj terapistine danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu terapistler zihinsel olarak hazırlanmanıza yardımcı olabilir, ancak kişinin sinirlerini yatıştırmak için nefes alma teknikleri de sağlayabilir.


Doğum öncesi masaj terapistleri, doğum öncesi ve sonrası yardımcı teknikler sağlayabilir. Yakında anne olacak kişinin yaşayabileceği herhangi bir acı veya rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilirler. Bu rahatsızlıklar ve ağrılar tamamen doğaldır, ancak vücudun doğum yapmak için geçirdiği değişiklikler göz önüne alındığında beklenir.


Her kadının deneyimi farklıdır; Bazı kadınlar rahatsızlık hissinin üstesinden gelmek için sadece birkaç seansa ihtiyaç duyduklarını görebilirler. Diğer kadınlar, bebeklerinin doğumuna kadar desteğe ihtiyaç duyduklarını görebilirler. Kişinin ihtiyaçları ne olursa olsun, doğum öncesi masaj terapisi, yakında hamile kalacak anneler için kanıtlanmış ve güvenilir bir kaynak olmuştur.

Comments


bottom of page