top of page

Doğum Öncesi Masaj ve Faydaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Doğum Öncesi Masaj ve Faydaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Birçok kadın hamilelik döneminde rahatsızlık yaşar. Sonuç olarak, bu fiziksel ve zihinsel sıkıntıları hafifletmek için çare aramaları normaldir. Birçoğu masaj terapisini düşünür, ancak hamileliğin neden olduğu stres faktörlerini hafifletmenin güvenli bir yolu olup olmadığından emin değildir.


Hamilelik sırasında masaj terapisinin anne adaylarına bir dizi fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Bunlardan bazıları bir sağlık hissi, gelişmiş rahatlama ve daha iyi uyku içerir. Bu masaj türü herhangi bir masaj türü değildir - doğum öncesi masajdır. Doğum öncesi masaj özel bir sertifikadır ve bunu uygulayan masaj terapistleri hamile kadınlar için güvenli teknikler konusunda ileri eğitim ve öğretim alırlar.


Doğum Öncesi Masaj Nedir?


Doğum öncesi masajdan hem anne hem de bebek yararlanır. Tıp pratisyenleri de doğumu kolaylaştırmak için masajı önermektedir. Ayrıca doğum öncesi masaj, hamileliğin neden olduğu ağrıyan ve ağrıyan kasları rahatlatır.


Doğum Öncesi Masaj vs. Düzenli Masaj


Hamilelik sırasında masaj, birkaç yönden normal bir masajdan farklıdır. Seans sırasında annenin güvenli ve rahat olması için bazı değişiklikler yapılır. En büyük farklılıklardan biri masaj sırasındaki pozisyondur. Tipik bir masaj seansında, müşteriler genellikle çoğu zaman midelerinin üzerine uzanır. Bu hamile bir kadın için işe yaramaz, çünkü mideye bu şekilde baskı yapmak bebeğine giden kan akışını bozar ve annede mide bulantısına neden olur.


Hamilelerin rahat etmesi için özel minder ve yastıklar kullanılarak masaj yaptırılırken hamilenin güvenli ve rahat bir pozisyonda yatabilmesi sağlanır. Masaj terapistleri düzenli bir masaj sırasında daha derin kas katmanlarını manipüle etmek için kollara ve bacaklara baskı uygularken, doğum öncesi masajda bu tehlikeli olabilir. Bu, hamile kadınlarda kan pıhtılarına yol açabilir ve anne ve bebeği tehlikeye atarak beynine veya kalbine gidebilir.


Doğum öncesi masajda, anne ve bebeği riske atmadan rahatlama sağlamak için vücut vuruşları daha nazik ve yumuşaktır. Diğer modifikasyonlar, farklı yağların kullanımını içerir. Hamilelik sırasında kontrendike olan uçucu yağlardan kaçınılır. Biberiye ve tarçın, düzenli bir masaj için yaygın olarak bilinen esansiyel yağlardır, ancak doğum öncesi masaj için kullanılmamalıdırlar.


Tabii ki, hamile kadınlar için kritik kabul edilen bazı vücut bölgeleri doğum öncesi masaj sırasında atlanır. Doğum öncesi masajlar sırasında, kasılmaları veya doğumu hızlandıran baskı noktaları (ayak bileği çevresinde) ve karın bölgesinden kaçınılır.


Doğum Öncesi Masajın Faydaları


Masaj gerçekten rahatlatıcı bir yöntemdir ve yüzyıllardır genel sağlığı iyileştirmek, stresi azaltmak ve kas gerginliğini azaltmak için kullanılmıştır. Doğum öncesi masaj için araştırmalar, hamilelik sırasında masajın kadınların doğum öncesi bakımı için etkili olabileceğini göstermiştir. İşte doğum öncesi masajın en yaygın faydaları:

  • Uykuyu İyileştirir

Hamile kadınların en yaygın duygularından biri, geceleri uyumakta zorluk çekmektir. Doğum öncesi masaj da dahil olmak üzere genel olarak masajın, daha iyi uyku için siyatik gibi fiziksel semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceği çok sayıda çalışmayla açıkça görülmektedir.

  • Şişmeyi Azaltır

Hamilelik sırasında kadınlar kendilerini biraz şişkin bulabilirler, ancak harika bir şey masajın yükü hafifletmesine yardımcı olabilir.

  • Dolaşımı İyileştirir

Hamile olsanız da olmasanız da masaj, uygulamasından bu yana dolaşımı iyileştirmeye olan yararı ile bilinir. Dolaşımı iyileştirerek hamile anneler vücuda verilen besinlerden ve oksijenden yararlanabilir. Aslında, bebeğiniz ne kadar çok besin ve oksijen alırsa, o kadar iyi büyüyüp gelişebilir.

  • Hormonları Stabilize Eder

Hamile kadınlar kendilerini kötü hissedebilirler, ancak doğum öncesi masaj, stres hormonunu, kortizolü azaltmak ve endorfinleri artırmak için bir çözümdür.

  • Baş Ağrısını Giderir

Hamilelik sırasında hormonal değişimler baş ağrılarında artışa neden olabilir. Bunu sıklıkla yaşayan hamile kadınlar, baş ağrısı sıklığını azaltmak için doğum öncesi masaj isteyebilir.

  • Sinir Ağrısını İyileştirir

Tıpta yayınlanan bir araştırma, masajın sinir ağrısını hafiflettiğini belirtir. Kas gevşetildiğinden, kasın sinire baskı yapma ve ağrıya neden olma olasılığı daha düşüktür.

  • Bel Ağrısını Giderir

Bel ağrısı, hamilelik sırasında kadınlar için yaygındır. Gevşemiş bağlar ve siyatik bu ağrıya katkıda bulunur, ancak doğum öncesi masaj bu semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  • Doğumu Kolaylaştırır

Yayınlanan bir araştırma, düzenli olarak doğum öncesi masaj yaptıran kadınların doğumlarının daha kısa olduğunu ve ağrı kesici ilaçlara daha az talep olduğunu kaydetti. Bunun nedeni muhtemelen düşük stres seviyeleridir.


Masöz

Vücut içinde yeni bir yaşam büyütmek ve geliştirmek zor iştir. Fiziksel ve zihinsel stresleri içeren bir dizi engeli çağrıştırır. Rahat kalmak, zihninizi ve bedeninizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olur ve doğum öncesi masaj almak, zihinsel ve fiziksel netliği korumanın en iyi yollarından biridir. Bu aynı zamanda kendinize bakmanız ve sizi hayattaki bir sonraki büyük mücadeleye hazırlamanız için bir yöntem olarak hizmet eder.

bottom of page