top of page

Doğum Öncesi Masajın Faydaları


Doğum Öncesi Masajın Faydaları

Anne adayıysanız, vücudunuzun bazı önemli değişikliklerden geçtiğini çok iyi bilirsiniz. İster ilk üç aylık dönemin başında olun, ister dokuzuncu ayı bitiriyor olun, vücudunuza bakmak hem sizin hem de bebeğiniz için en büyük önceliktir. Evinizde yeni bir yaşamı karşılamaya hazırlanırken, doğum öncesi masaj kişisel bakım rutininizin oldukça faydalı bir parçası olabilir.


Doğum Öncesi Masajı Düşünmek


Her şeyden önce, almanız gerekebilecek gerekli önlemleri anlamak için hem doktorunuz hem de masaj terapistinizle konuşmak isteyeceksiniz. Her hamilelik birbirine benzemez, bu nedenle masaj terapistinizle açık bir iletişim hattına sahip olmak, doğum öncesi masajlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve hamileliğiniz boyunca güvende olmanıza yardımcı olacaktır.


Doğum öncesi masaj yaptırmayı düşünen kadınların en çok endişelendiği konulardan biri “nasıl yatacağım?” sorusudur. Karnınız genişledikçe anlaşılabilir bir endişe olan doğum öncesi masaj, hastayı yan yatırarak buna uyum sağlar. Masaj terapistiniz, masajınız için rahat bir pozisyon bulmanıza yardımcı olmak için çeşitli şekil ve boyutlarda yastıklara da sahip olacaktır.


Doğum Öncesi Masajın Faydaları

  • İlk üç aylık dönem

İlk üç aylık dönemde doğum öncesi masaj çok fazla inceleme ile karşı karşıyadır. Doktorunuzun onayı ile deneyimli bir masaj terapisti, doğum öncesi masajınız sırasında güvenli ve rahatlatıcı bir deneyim yaşamanıza yardımcı olabilir.

İlk üç aylık dönemde vücudunuz hormonal olduğundan daha az fiziksel değişiklik geçirir. Doğum öncesi masaj, hamileliğinizin ilk on iki haftasında sık görülen baş ağrılarını, kabızlığı ve hatta sabah bulantılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Hamilelik sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel olarak da zorlayıcıdır. Masaj, rahatlamanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için öz bakım rutininizin faydalı bir parçası olabilir. Bunu hamileliğinize erken dahil etmek, vücudunuz için standardı belirlemenize yardımcı olur.

  • İkinci üç aylık dönem

Birçok kadın için, hamileliğin bu aşamasında, sabah bulantısına ve diğer semptomlara neden olan hormonal değişiklikler azalmaya başlar. Bu, vücudunuzun yaşadığı fiziksel değişikliklerin ağırlık merkezinizi değiştirmeye başladığı noktadır. Doğum öncesi masajın tedavide çok faydalı olabileceği sırt ağrısı ve diğer gergin kasları deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Masaj, vücudunuzdaki dokulara kan akışını artırarak, hamileliğin evreleri boyunca sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.

  • Üçüncü Trimester

Hamileliğinizin son aşaması hem fiziksel hem de zihinsel stres getirir ve siz evinizi ve bedeninizi bebeğe hazırlarsınız. Bu aşamada, bebek ağırlaştıkça vücudunuzdaki fiziksel yük artar, bu nedenle doğum öncesi masaj, kaslarınızı gevşetmek için gerekli bakımı sağlar. Ek olarak, doğum öncesi masaj, karın ve pelvik kaslarınızın yaklaşan doğum sürecine hazırlanmasına yardımcı olabilir.


Evde Masaj

Genel olarak, doğum öncesi masaj, hamileliğiniz boyunca zihninizi ve bedeninizi sağlıklı tutmada stratejik bir rol oynayabilir. Doğum öncesi masaj terapisti, değişen vücudunuza eşlik eden bazı kas rahatsızlıklarını giderme yeteneğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda baş ağrısı, mide ekşimesi ve kaygı gibi semptomları hafifletmek için sisteminizin düzenlenmesine de yardımcı olabilir.


Doğum öncesi masaj ve hamileliğiniz boyunca sunabileceği faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün profesyonel masaj terapistlerimizle iletişime geçebilirsiniz.


Commentaires


bottom of page