top of page

Doğum Sonrası Depresyon için Masaj Terapisi


Doğum Sonrası Depresyon için Masaj Terapisi

Bir bebeğe sahip olmak, hayatınızın en mutlu, en harika zamanı olmalıdır. Ancak her 5 yeni anneden en az 1'inde doğum sonrası depresyon belirtileri yaşar ve bu harika deneyimi alıp götürebilir. Çocuğunuzun doğumundan sonra, beklediğiniz gibi hissetmeyebilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği konusunda depresyon veya endişe duyuyor olabilirsiniz. Belki de bebeğinizle bağ kurmakta zorlanıyor veya yalnızlık ve izolasyon duygularıyla mücadele ediyorsunuz. Bunların hepsi doğum sonrası depresyon gibi perinatal duygudurum ve anksiyete bozukluklarının belirtileridir.


Depresyon için Ne Yapılması Gerekir?


Her anne farklıdır ve doğum sonrası depresyon tedavisi herkese uyan tek bir durum değildir. Sizin için en iyi tedavi yöntemini bulmak için doktorunuzla konuşmalısınız. Doğum sonrası depresyon için masajın faydaları yadsınamaz. Masaj terapisi rahatlama, stres azaltma ve ağrı kesici sağlar.


Doğumdan sonra iyileşen bir anne için, bu zamanı kendi kendine bakım için planlamak sağlık ve zindelik üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Daha iyi uyku, azaltılmış sırt ve bacak ağrısı, azaltılmış şişlik ve depresyon hissinde azalma, masajın özellikle doğum sonrası dönemde yardımcı olan büyük faydalarıdır. Diğer tedavilerle birleştirildiğinde masaj, doğum sonrası depresyon için iyileşmede faydalı olabilir.


Ek olarak, araştırmalar hamilelik sırasında masajın, çocuklarının doğumundan sonra anneler için de yararlı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışma, hamilelik sırasında 12 hafta boyunca düzenli masaj terapisi alan kadınların hamilelik sırasında depresyonun azaldığını göstermiştir. Etkilerin doğum sonrası döneme kadar sürdüğü görülmüştür. Bu annelerden doğan bebeklerin, masaj yaptırmayan annelerin bebeklerine göre daha sağlıklı doğum ağırlıklarına ve daha düşük kortizol seviyelerine sahip oldukları belirlendi.


Başka bir çalışma, yoga ve doğum öncesi masajın bir kombinasyonunun hamile annelerde depresyonu azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Bu çalışmaların sonuçları, masajın sadece doğum sonrası depresyon teşhisi konanlar için harika bir rahatlama yöntemi olmadığını, aynı zamanda doğum sonrası depresyon riskini azaltmaya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.


Evde Masaj

Doğum sonrası dönemde, özellikle de doğum sonrası depresyon ile mücadele ederken etrafınızda bir destek sisteminin olması da çok önemlidir. Düşük sosyal destek, doğum sonrası depresyon için bilinen bir risk faktörüdür. İzolasyon ve yalnızlık duygularıyla savaşmanın bir yolu, bir terapist bulmaktır. Doğum sonrası duygudurum ve anksiyete bozuklukları ile ilgili deneyimlerinizi açmak size yardımcı olabilir ve muhtemelen size yakın olan diğer kişilerin de aynı şeyi yaşadığını veya şu anda geçmekte olduğunu keşfedebilirsiniz. Destek, uygun tıbbi bakım ve masaj terapisinin dahil edilmesiyle doğum sonrası depresyon belirtileriniz azaltılabilir.


Hamileliğiniz boyunca ve doğum sonrası dönemdeki yolculuğunuzda size yardımcı olmayı çok isteriz. Doğum sonrası depresyondan çıkmanıza yardımcı olacak en iyi bakım planını belirlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Yasal Uyarı: Bu makale tıbbi tavsiye olarak alınmamalıdır. Sizin veya sevdiğiniz birinin tıbbi tavsiye ve desteğe ihtiyacı varsa lütfen doktorunuza danışın. Siz veya tanıdığınız biri doğum sonrası depresyon belirtileri yaşıyorsa, yardım için bir tıp uzmanına başvurun.

Comments


bottom of page