top of page

Donmuş Omuza Masaj Yardımcı Olabilir mi?


Donmuş Omuza Masaj Yardımcı Olabilir mi?

Donmuş omuz, omzunuzun ağrılı ve sert hissetmesine, hareketi şiddetli derecede boğucu hissetmesine neden olan bir durumdur. Birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Donmuş omuz için masaj, omuzlardaki ve çevresindeki bölgelerdeki ağrı ve gerginliği azaltabilir ve hareketliliği iyileştirebilir.


Donmuş Omuz Nedir?


Omuz ekleminizi çevreleyen dokular küçüldüğünde veya kalınlaştığında esneklik azalır ve bölge ağrılı hissetmeye başlayabilir. Bir aşamada, hareket kabiliyetindeki azalma o kadar şiddetli hale gelebilir ki, kolunuzu başınızın üzerine kaldıramazsınız bile. Bu durum donmuş omuz olarak bilinir.


Donmuş omuz hastalığının kesin nedenleri henüz bilinmemektedir. Örneğin bir yaralanma veya ameliyattan sonra bölgenin uzun süre hareket ettirilmemesinin bir neden olabileceği düşünülmektedir. Ameliyat prosedürlerini takiben oluşan kalın skar dokusu donmuş omuza katkıda bulunabilir. Nedenleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, diyabetin de donmuş omuza neden olduğu düşünülmektedir.


Omuz donmasının ilk belirtileri, omuz ekleminizde hareket kabiliyetinde azalma görmeye başlamanız ve onu döndürürken biraz ağrı hissetmenizdir. Daha sonraki bir aşamada, ağrının kendisi aslında azalabilir, ancak tüm omzunuz muhtemelen daha da sertleşecek ve manevra yapması zorlaşacaktır.


Donuk omuzun iyileşmesi genellikle bir yıl hatta beş yıla kadar sürse de kalıcı bir durum değildir. Uygun egzersiz ve masaj veya fizyoterapi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve esnekliği yeniden artırmaya yardımcı olabilir. Birçok kişi 12- 18 ay içinde tamamen iyileşir.


Donmuş Omuz Masajı


Egzersizle birlikte, masaj ve fizyoterapi gibi tamamlayıcı tedaviler, omuz ekleminize esneklik ve hareket kazandırmaya yardımcı olabilir. Masaj terapisi, vücudunuzdaki kan akış hızını artırır. Bu, oksijen ve besinlerin yaralı ve iyileşen kas dokusuna daha etkili bir şekilde getirilmesi anlamına gelir. Düzenli masaj ayrıca yara dokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.


Masaj, omuz bıçağındaki ve çevresindeki kaslardaki gerilimi nazikçe serbest bırakan destekli germe egzersizleri yoluyla esnekliğe yardımcı olur. Bir tedavi süreci boyunca omuz eklemi ve rotator manşet kaslarının tekrarlanan ve nazikçe manipülasyonu, gerginliği ve yara izini kademeli olarak azaltır, böylece kaslarınızın ve eklemlerinizin doğal olarak yeniden hizalanmasına yardımcı olur.


Derin doku masajı ve tetik nokta terapisi, akupresür tekniklerinin kullanımıyla belirli bölgelerdeki gerginliği gidermek ve ağrının giderilmesini sağlamak için belirli düğümleri hedefler.


Masöz

Genel gevşeme masajı, vücut ağrısından kaynaklanan genel rahatsızlığı tedavi etmek için de çok etkilidir. Kronik veya uzun süreli bir rahatsızlığımız olduğunda, ruh halimizi de etkileyebilir ve genel olarak rahatlatıcı bir tam vücut masajı yaptırmak sizin için çok iyi olabilir ve zihninizi sürekli ağrının odak noktasından uzaklaştıran bir rahatlık sağlayabilir.


Masaj yapılırken kullanılan tekniklerin çoğu, özellikle donmuş omuz hastaları için faydalıdır, çünkü bireyin kendi kendine yapamayacağı bir tür destekli egzersiz sağlarlar. Kendi üzerinizde de bazı iyileştirici egzersizler ve pozisyonlar denerken yanınızda eğitimli bir terapistin olması genellikle faydalıdır.


Kısa vadede, ağrı kesiciler ve ibuprofen gibi iltihap azaltıcılar ağrıyı neredeyse anında dindirebilir. Sıcak ve soğuk buz paketleri de rahatlık sağlayabilir. Bunların her ikisi de kısa vadede etkilidir ancak genellikle yalnızca birkaç saatliğine rahatlama sağlar. Ancak bu ilaçlar hareketliliğe veya uzun süreli rahatlamaya yardımcı olmaz.

Donmuş omuzun neden olduğu ağrı ve hareket eksikliğinin daha uzun süreli rahatlaması için, düzenli masaj terapisi, egzersiz ve dinlenme içeren bir fizyoterapi tedavisi kürünü düşünmek önemlidir.

Comentários


bottom of page