top of page

Donuk Omuz Sendromu Tedavisi


Donuk-Omuz-Sendromu-Tedavisi

Donuk omuz sendromu, omuz eklem kapsülü ile eklem sıvısı salgılayan zarın difüz bozukluğu ve iltihabı sonucunda eklem alanında oluşan ağrı sendromudur.


Donuk Omuz Sendromunun Belirtileri Nelerdir?


Donuk omuz sendromu, omuz ekleminde şiddetli bir künt ağrı ve hareket kısıtlılığıyla kendini gösterir. En ufak bir harekette omuz ve kolda ani sancı şeklinde ağrı hissedilir.

Hareket açıklığı; bireyin kendisinin kolunu hareket ettirip ettiremediği ya da muayene sırasında eklemin hareket açıklığını test etmek sureti ile tespit edilir. Her yön için hareketin belli bir sınırı var, bu sınırın ötesinde hareket ise mümkün değil. Donuk omuz olgusunda bu sınırda ağrının şiddeti doruk noktasına kadar ulaşır. Omuz ağrısı geceleri de çok rahatsız edici olabilir. Kişi giyinmede, herhangi bir nesneye uzanarak almada, saç taramada zorluk çekebilir. Söz konusu rahatsızlık birkaç ay ya da yıl içinde gelişebilir.


Donuk Omuz Sendromuna Yol Açan Nedenler Nelerdir?


Donuk omuz sendromu, omuz eklemi ile ilgili olarak şiddetli ağrıyla seyreden başka bir rahatsızlığın, örneğin artroz ve bursit sonucunda gelişebilir. Omuzumuz ağrıdığında istem dışı olarak omuz kısmını korumaya özen gösteririz. Ancak omuz ekleminin uzun süre kadar hareketsiz kalması yumuşak olan dokularda yapışıklık oluşmasına, eklem kapsülünün çekilerek, buruşmasına neden olur.

Söz konusu hastalık, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp krizi gibi herhangi bir Sistemik hastalığın sonucunda da baş gösterebilir. Şeker hastası her beş kişiden birisinde donuk omuz sendromu özellikle sıkça görülür. Bu durumda geleneksel ağrı kesici ve hangi giderici etkilerine sahip non-steroid anti inflamatuvar ilaçlar kullanılır.Bu ilaçlar doktorlar aracılığı ile enjeksiyon, tablet ya da merhem şeklinde de önerilebilir. Ek olarak doktorlar tarafından sıklık ile başvurulan masaj, ısı kürü, akupunktur gibi fizik tedavi yöntemleriyle geçici bir rahatlama da sağlanabilir. Fakat bu hastalığın kaynağına yönelik kalıcı bir çözümse getirmez. Belli bir süre sonra omuz tekrardan ağrımaya başlar ve her seferinde gittikçe daha şiddetli bir hal alır.


Kineziterapi Yönteminin Etkisi Nedir? Tedavi Sonucu Nedir?


Kineziterapi yöntemi hastalığın ana nedeninin ortadan kaldırılmasını mümkün kılar. Günümüzde bu yöntem eklem ağrılarında en etkili çözümlerden de birisidir. Kineziterapi uzmanı öncelikle mevcut sağlık durumunuzu, hastalık geçmişinizi göz önüne alarak kişisel bir egzersiz programınızı belirler, egzersizleri doğru ve düzenli bir şekilde uygulayıp uygulamadığınızı kontrol eder.


Etkin bir şekilde hareket etmenin mümkün olmadığı bu hastalığın başlangıç evresinde uygulanacak olan kineziterapi yöntemi ağrı sendromunu hafifletme ya da ortadan kaldırma olanağını sunar. Dönüşümlü olarak uygulanan kas gevşetme ve germe hareketleri, etkilenmiş olan bölgedeki kan dolaşımının düzenlenmesine, bağların tekrardan güçlenmesine katkı da bulunur.


Kineziterapi yöntemi sayesinde tedavi süresi önemli ölçüde kısalır, yitirilmiş olan fonksiyonlar tekrardan geri kazandırılır, nüks riski azalır. Ağırlık egzersizleri bütün kas gruplarını çalıştırarak eklemin ve çevre dokularının daha da iyi beslenmesine katkı da bulunur. Bir diğer önemli husus ise omuz eklemine yönelik koruyucu, önleyici bir tedavi uygulamak. Tedavi etmekten daha basit ve etkilidir.

Comentarios


bottom of page