top of page

Düzenli Masaj Terapisinin Sağlık Faydaları


Düzenli Masaj Terapisinin Sağlık Faydaları

Günlük yaşam birçok stres etkenini önümüze atıyor. Zamanla, kronik stres bağışıklık sisteminizi baskılayabilir ve sindirim sisteminizi, uykunuzu, kardiyovasküler ve üreme sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Hatta bazıları endişe veya depresyon yaşar. Şimdi, kendinize iyi bakmanız her zamankinden daha önemli. Her yıl, birçok insan stresi yönetmelerine ve genel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için düzenli masaj terapisi tercih eder.


Masajın Sağlığa Faydaları


Zihinsel ve fiziksel sağlık genellikle birbiriyle ilişkilidir. Aşırı duygusal stres vücudunuza zarar verebilir ve fiziksel stresin zihinsel sağlığınızı olumsuz etkilemesi yaygındır. Hem bedeniniz hem de zihniniz masajın rahatlatıcı ve tedavi edici etkilerinden faydalanabilir.


Fiziksel Faydalar


Kronik sırt veya boyun ağrınız varsa, ameliyattan sonra iyileşiyorsanız veya uzun yıllardır kötü bir duruşa sahipseniz, masaj terapisi semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu koşullar, yaşadığınız kas ve eklem ağrısına neden olan sürtünme yaratır.


Bir masaj sırasında terapistiniz zamanla oluşan düğümleri çözmeye çalışır. Bu tetik noktalar bozuldukça, kan dolaşımı iyileşir, iyileşmeyi ve daha iyi spinal hizalamayı destekler. Kaslarınız ve diğer bağ dokularınız artan hareket açıklığından ve esneklikten faydalanacak ve eklem yağlanması artmaya başlayacaktır.


Vücudunuzdaki kan akışı arttıkça, birçok yaygın virüs ve bakteriye karşı bağışıklığınız da artar. Laktik asit ve diğer atıklar salındıkça, beyaz kan hücreleri uyarılır ve lenfatik sisteminizin toksinleri nasıl filtrelediğini ve kanınızı nasıl temizlediğini iyileştirir. İlk randevunuzu almak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, masaj ayrıca daha iyi uykuyla bağlantılı delta beyin dalgalarını artıran beyin aktivitesini de uyarır.


Ruh Sağlığına Faydalar


Günlük hayatın stresi sizi endişeli hissettirdiyse, masaj terapisi ruh sağlığınıza da fayda sağlayabilir. Masaj yaptırmak strese neden olan hormonları azaltarak merkezi sinir sisteminizi sakinleştirir. Endorfinler salınır, kalbinizi ve solunum hızınızı düşürür. Sonuç, tazelenmiş, rahatlamış ve daha iyi dinlenmiş bir zihindir - ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı doğrudan etkiler.


Evde Masaj

Derin Doku Masajı

Sporcular ve kronik rahatsızlıkları olanlar için harika olan bu derin doku gelişmiş masaj, kronik kas gerginliğinin serbest bırakılmasına odaklanır. Terapistinizin dirseklerini, ön kollarını ve parmak eklemlerini kullanarak tetik noktalarını serbest bırakırken yavaş ve sıkı bir baskı yapmasını bekleyebilirsiniz. Gerginliği serbest bırakmak, hareketi yeniden sağlamak ve vücudunuzda denge ve simetri oluşturmak için derin nefes almalısınız. Aşağıdaki durumlarda derin doku masajı faydalı olabilir:

  • Bel ağrısı,

  • Boyun tutulması,

  • Ağrıyan omuzlar,

  • Kısıtlı hareket imkanı.

Masajdan Sonra Vücudunuzun Bakımı

Düzenli masaj terapisi ile sunulan sağlık yararlarını ele aldığımıza göre, şimdi yaygın yan etkilerden ve bunları nasıl önleyebileceğinizden ve muhteşem sonuçlarınızı nasıl koruyacağınızdan bahsedelim.


Bir masajdan sonra biraz ağrı hissedebilirsiniz. Bu tamamen normaldir - terapistiniz vücudunuzun çok fazla gerilimi serbest bırakmasına yardımcı oldu! Masaj yaptırmayı takip eden saat ve günlerde bol sıvı aldığınızdan, hafif esneme hareketleri yaptığınızdan ve bolca dinlediğinizden emin olun. Bu üç eylem, vücudunuzun yeni salınan toksinleri temizlemesine yardımcı olacaktır.

Comments


bottom of page