top of page

Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarına Elveda


Egzersiz-Sonrası-Kas-Ağrılarına-Elveda

Özellikle spora yeni başladığınız zaman vücudunuzun hamlığının kas ağrısına dönüştüğünü fark edebilirsiniz. Neyse ki bütün bu ağrılar oldukça normaldir. Hayal ettiğiniz vücuda kavuşma süreciniz çeşitli zorluklar ile doludur. Yeni bir beslenme düzeni ve yeni bir antrenman programı derken hayatınızda pek çok değişim yaşanır.


Hedef koymak dahi başlı başına zorken, bir de üstüne egzersiz yapmaya başladıktan sonraki kas ağrısı eklenir. Eğitmenlerin gözetiminde bütün hareketleri kurallarına göre uygun olarak yapsanız bile antrenman sonrasında kaslarınızın ağrımasını önlemeniz zordur. Özellikle spora yeni başlangıç sürecinizde vücudunuzun hamlığının kas ağrısına dönüştüğünü fark edebilirsiniz. Bütün bu ağrılar oldukça normaldir.


Vücudunuzun alışık olmadığı hareketleri yaptığınız zaman çeşitli kas gruplarını da çalıştırırsınız. Kaslarınız zorlanır ve kaslarınıza yüklendiğiniz için de küçük çaplı yırtılmalar ortaya çıkar. Kaslarda ortaya çıkan yırıklar onarılırken kaslar da büyüme gözlemlenir. Diğer bir deyiş ile kas ağrısı bir anlamda da antrenmanlardan aldığınız verimin bir göstergesidir. Üstelik bu ağrıları hızlı bir şekilde geçirmek ve yaşadığınız acıyı sonlandırmak adına da bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.


Antrenmanlardan Sonra Protein Ağırlıklı Beslenmek


Antrenmanın hemen ardındaki ilk iki saat süresince tükettiğiniz besinler çok yüksek oranda emilir. Eğer yemek yemezseniz bir sonraki antrenman için de enerji sağlayamaz, kaslarınızı onaramaz ve eklem sağlığınız adına yeterli düzeyde sağlıklı yağı biriktiremezsiniz. Kasların yapı taşı proteinlerdir. Antrenman sonrası yıpranmış olan kasların hızlı bir şekilde iyileşmesi için de proteine ihtiyaç vardır. Bu bilgiden yola çıkarak kas iyileşme sürecini kısaltmak adına protein içeren gıdalarım tüketimine de ağırlık verilmesi gerektiği sonucuna varılır.Bol Su Tüketmek


Kas hücrelerinin suya ihtiyacı vardır. Kas hücrelerinizdeki su oranı azaldığı takdirde antrenman sonrasındaki kas ağrılarınız ve kramplarınız artar. Antrenmanlardan sonra su içerek, vücudunuzun su seviyesini de ideal düzeyde tutmalısınız. Su içerek aynı zamanda kandaki oksijen miktarını da arttırabilirsiniz. Böylece kaslarınızın onarım süresini dolaylı olarak kısaltmanız mümkün olur.


Masaj Kas Ağrılarına İyi Gelir


Kasları esnetmeye ve ağrıyan yerlere masaj uygulamak antrenman sonrası oluşan kas ağrılarını da azaltmaya katkı da bulunur. Kuralına uygun olarak yapılan masaj uygulamasının kan dolaşımını arttırma özelliği de bulunur. Ağrıyan bölgelere masaj uygulandığında o kaslara daha fazla kan gitmesini sağlamış olursunuz. Kanın içerisindeki mineraller ve vitaminler kaslara ulaşmış olduğu için kasları besleyebilir ve ağrılarınızı da hafifletebilirsiniz.


Dinlenme İhmal Edilmemeli


Antrenman esnasında belli kas gruplarını hedef aldığınız için, bu kas gruplarında ağrı oluşumu normaldir. Ağrı oluşumuna rağmen aynı kas gruplarını sürekli zorlamaya devam ederseniz iyileşme sürenizi de gereksiz yere uzatmış olacaksınız. Antrenman yapmaya devam etmek gerekiyorsa farklı kas gruplarını hedefleyen antrenmanlar yaparak, bu şekilde disiplininizi koruyabilirsiniz. Fakat ağrılı olan kaslara yüklenmemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.


Antrenman Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Önlenebilir?


Antrenman ardından kas ağrılarını tamamen engellemenin ya da önlemenin bir yolu olmasa da ağrıların şiddetini azaltabilmek sizin elinizdedir.

  • Antrenman yapmaya başlamadan önce ısının, antrenmanı sonlandırmadan önce soğuma hareketleri de yapın.

  • Antrenman esnasında yaptığınız bütün egzersizleri kuralına uygun olarak yapın.

  • Ağrı hissettiğiniz anda yaptığınız o hareketi bırakın ve gerekirse antrenmanınızı sonlandırın.

Комментарии


bottom of page