top of page

Egzersiz Sonrası Masajın Faydaları


Egzersiz Sonrası Masajın Faydaları

Gecikmiş başlangıçlı kas ağrısından kaynaklanan hoş olmayan ağrılar, spor salonuna geri dönme ve günlük aktivitelerimize devam etme çabalarımızı engelleyebilir. Fitness rutininizi neden terk ettiğinize dair en büyük faktörlerden biri gecikmiş başlangıçlı kas ağrılarıysa, o zaman sizin için bir cevabımız var, egzersiz sonrası masajlar.


Basitçe söylemek gerekirse, egzersiz sonrası masaj yaptırmanın faydaları son derece faydalıdır. Ağrıyı ve stresi azaltmaktan kan akışını ve enerji seviyelerini artırmaya kadar masaj sonrası egzersizler bir zorunluluktur. Düzenli bir egzersiz sonrası masaj yaptırmanın tüm faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin. Ancak, antrenman sonrası masaj terapilerinin faydalarına geçmeden önce, antrenmandan sonra vücudunuza neler olduğu hakkında biraz konuşalım.


Egzersizden Sonra Vücudunuza Ne Olur?


Açıkçası, aktif kalmak ve formda kalmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak genel sağlığımız ve refahımız için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, antrenmandan sonra vücudunuzun nasıl çalıştığına dair üstün bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Çalışmayı bitirdiğinizde vücudunuza birçok şey olmaya başlar. Vücudunuzun bundan nasıl kurtulacağı, bulunduğunuz zindelik düzeyine bağlıdır.


Bir antrenmandan sonra veya koşu bandından iner inmez vücudunuz mümkün olan en kısa sürede toparlanma moduna geri dönmeye başlar. Gerçekten vücudunuz bir antrenmandan sonra şok halindedir. Bununla birlikte, kondisyonunuzun sınırlarını artırmak için ne kadar çok zorlarsanız, vücudunuz buna o kadar alışır ve vücudunuzun zaman içinde kendini yeniden inşa etmesine izin veren değişikliklerle daha iyi başa çıkabilir. Daha hızlı iyileşmeye yardımcı olmak için birçok atletik meraklı, egzersiz sonrası bir masaja yatırım yapar.


Egzersiz Sonrası Masajın 5 Faydası

  • Kas İyileşmesini Hızlandırır

Egzersiz sonrası masaj yaptırmak, derin dokuya masaj yaptığından, esnekliğinizi artırdığından ve yaralanma riskinizi azalttığından atletik yaralanmaları azaltmaya yardımcı olacaktır. Hücrelerin yeniden inşa edilmeye başlaması için kaslarınızın iyi bir dolaşıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle dolaşımı artırarak kaslara daha fazla kan akmaktadır.


Esasen, yaptığınız şey, kanın kaslara hücum etmesine izin vermek, bu da onların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Her zaman masaj terapistinizden kalçalar, baldırlar, hamstringler vb. gibi sorun yaşayacağınız herhangi bir baskı noktasında çalışmasını isteyebilirsiniz.

  • Antrenman Sonrası Enflamasyonu Azaltın

Enflamasyon, vücudunuzdaki hasarlı dokulardan kaynaklanır ve ara sıra şişmeye neden olur. Enflamasyon, kaslarınızın düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlayan kan akışını azaltır. Antrenman sonrası masaj yaptırarak kaslarınıza giden kan akışı iyileşir ve iltihabı azaltır.

  • Kan Dolaşımını İyileştirir

Sağlıklı bir dolaşıma sahip olmak yalnızca iltihabı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirir. Tüm organlar için son derece faydalı ve çok önemli bir faktör olan iyi kan akışı, bizi sağlıklı tutan, genç görünen ve genç hisseden sırdır. Geliştirilmiş kan akışı, baş ağrılarını azaltmak için bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olur; egzersizlerinizi yükseltmek, artan enerji ve harika sağlık ile sonuçlanır.

  • Stres ve Kaygıyı Azaltır

Hepimiz günlük hayattan stres ve kaygı çekiyoruz. Bu günlük baskılara maruz kalmanın bedeli ağır oluyor ve sonunda bedenlerimizi ihmal edebiliyoruz. Masaj yaptırarak, vücudunuzu stresi, kaygıyı azaltmak ve ruh halinizi iyileştirmek için mükemmel olan tam bir rahatlama moduna sokarsınız. Beyninizdeki ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olan üç anahtar kimyasal olan serotonin, noradrenalin ve dopamin, egzersiz ve masajdan sonra önemli ölçüde artar.

  • Hızlı Ağrı Giderme

Antrenmandan sonra, kaslarınız aşırı hızlanır, gergin ve gergindir, bu da ağrı ve sızılara neden olur. İyi haber şu ki, sadece birkaç dakikalık masaj, gerginliği ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Masaj terapistinizden en çok gergin olduğunuz alanlara odaklanmasını isteyin.


Masaj

Ne Tür Masaj İyi İşe Yarar?

  • İsveç masajı – stresi azaltmak için mükemmeldir, daha önce bahsedilen stresle ilgili temel kimyasalları artırır: serotonin ve dopamin.

  • Thai masajı – yoga duruşları ve akupresürün bir kombinasyonu olan Thai masajı, enerji akışınızın önündeki engelleri kaldırmak ve vücudunuzdaki herhangi bir sertlikten kurtulmak için mükemmeldir.

  • Spor masajı – kulağa bariz gelebilir, ancak bu masaj özellikle sporcuların esneklik sağlayarak, gerginliği azaltarak ve yaralanmaları önleyerek performanslarını geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

  • Refleksoloji – bölge tedavisi olarak da bilinir, bu belirli basınç noktalarını hedeflemek için tasarlanmıştır. Metabolizmanızı artırmaya, toksinleri gidermeye ve endorfinleri artırmaya yardımcı olur.

Masajınızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için antrenmanınızdan hemen sonra masaj yaptırmanız önerilir. Bu gerçekten ne tür bir masaj istediğinize bağlı. Genellikle, bir masaj 60 dakikadan fazla sürmez, ancak 20-60 dakika arasında herhangi bir yer harikadır. Önce masaj terapistinizle konuşmak ve olabilecek endişelerinizi tartışmak iyi bir fikirdir, böylece sizin için en iyi seçeneğin ne olacağı konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Comments


bottom of page