top of page

Egzersiz Sonrası Masajla Kas Ağrılarına Elveda


Egzersiz-Sonrası-Masajla-Kas-Ağrılarına-Elveda

Özellikle spora yeni başladığınız zaman vücudunuzun hamlığının kas ağrılarına dönüştüğünü çok iyi fark edersiniz. Neyse ki bütün bu ağrılar oldukça normal. Hayal ettiğiniz vücuda kavuşma sürekli türlü zorluklar ile doludur. Yeni bir antrenman programı, yeni bir beslenme düzeni derken hayatsızında bir çok değişim yaşanabilir. Hedef koymak bile başlı başına zorken bir de üstüne egzersiz yapmaya başladıktan sonra buna kas ağrıları eklenir.


Bütün hareketleri kurallarına uygun olarak yapsanız dahi antrenman sonrasında kasların ağrımasına engel olamazsınız. Vücudun alışık olmadığı hareketleri yaptığınız zaman farklı kas gruplarını çalıştırırsınız. Kaslarınız zorlanır ve kaslara yüklendiğiniz için küçük çaplı yırtılmalar ortaya çıkar.

Kaslarda ortaya çıkan yırtıklar onarılırken kaslar da büyür. Diğer bir deyiş ile kas ağrısı bir anlamda da antrenmanlardan aldığınız verimin bir göstergesidir. Üstelik bu ağrıları hızla geçirmek ve ızdırabınızı sonladırabilmek için de bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.


Bol Su İçmelisiniz


Kas hücrelerinin suya gereksinimi bulunur. Kas hücrelerinizdeki su oranı azalır ise antrenman sonrasındaki kas ağrıları ve kramplar da artar. Antrenman sonrasında su içerek vücudunuzun su dengesini de ideal düzeyde tutmalısınız. Su içerek aynı zamanda kandaki oksijen oranını da arttırabilmeniz mümkün. Böylece kaslarınızın onarım sürecini dolaylı olarak kısaltmış olabilirsiniz.


Masaj Kas Ağrılarına İyi Gelir


Kasları esnetmek ve ağrıyan kısımlara masaj uygulamak antrenman sonrası oluşan kas ağrılarını azaltmaya katkı da bulunur. Kuralına uygun olarak uygulanan masajın kan dolaşımını arttırma özelliği bulunur. Ağrıyan bölgelere masaj uygulandığında o kaslara daha fazla kan gitmesini sağlamış olursunuz. Kanın içindeki vitamin ve mineraller kaslara ulaştığı için kasları besleyebilir, ağrıları da hafifletebilirsiniz.Antrenmanlardan Sonra Protein Ağırlıklı Beslenin


Antrenmandan hemen sonraki ilk iki saat kadar tükettiğiniz besinler çok yüksek oranda emilebilirler. Eğer yemek yemezseniz bir sonraki antrenman için yeterli enerji sağlayamaz, kaslarınızı onaramaz ve eklem sağlığınız için de yeterli düzeyde sağlıklı yağ biriktiremezsiniz. Kasların yapı taşları proteinlerdir. Antrenman sonrası yıpranmış olan kasların hızlı bir şekilde iyileşmesi için proteine gereksinimleri vardır. Bu gerçekten yola çıkarak kas iyileşme sürecini kısaltabilmek adına protein içeren gıdaların tüketimine ağırlık verilmesi gerektiği sonucunu da ortaya çıkarabilir.


Dinlenmeyi İhmal Etmemelisiniz


Antrenman esnasında belirli kas gruplarını hedef aldığınız için bu kas gruplarında ağrı meydana gelir. Ağrı oluşumuna rağmen aynı kas gruplarını zorlamaya devam ettiğiniz takdirde iyileşme sürecinizi de gereksiz yere uzatmış olursunuz. Antrenman yapmaya devam etmeniz gerekiyor ise farklı kas gruplarını hedefleyen antrenmanlar yaparak disiplininizi bu şekilde koruyabilirsiniz. Fakat ağrılı kaslarınıza yüklenmemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Antioksidan İçerikli Gıdalar Tüketin


Antioksidan özellikleki gıdaları tüketmeniz, kaslardaki enflamasyonu azaltır. Böylelikle kas ağrılarınız da dinmiş olur. C, A ve E vitamini açısından zengin olan tatlı patates, ıspanak, portakal, kuru kayısı, kivi, badem ,brokoli, avokado ve biber gibi gıdaları tüketmeye daha çok özen göstermelisiniz.


Sıcak ve Soğuk Tedavisi


Kasların ağrısını dindirmek adına sıcak ve soğuk tedavi yaygın olarak kullanılır. Ağrıyan kaslara soğuk kompresi uygulayarak 20 dakika kadar beklediğinizde ağrıların hafiflemiş olduğunu hissedebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise sıcak duş almaktır. Sıcak duş aldığınız zaman damalarınız genişler, vücut ısınız yükselir, kan dolaşımınız hızlanır ve kaslara daha fazla kan gideceği için kas onarım süreci de hızlanmış olur.

Comments


bottom of page