top of page

Eklem Ağrıları Neden Olur? Çözümü Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Eklem-Agrilari-Neden-Olur-?-Cozumu-Nelerdir-?

Eklem Ağrıları


Vücutta iskelet sitemini oluşturan kemiklerin birbirine bağlandığı noktalar, çoğunlukla eklem olarak adlandırılır. Eklemler, vücutta bulunan kemiklerin düzgün bir biçimde hareket etmesini sağlar. Eklemlerin etrafı, tendon, bağ, doku, kıkırdak ve kaslar ile çevrilidir. Bu yapıların birinde yanma veya ağrı olması sonucunda eklem ağrıları meydana gelir.


Çoğu zaman sızlamalar şeklinde kendini gösterir. Aslında eklem ağrılarına neden olan faktörler bireyden bireye farklılık gösterse de, çoğunlukla eklemlerdeki kıkırdak dokunun ve burada bulunan sıvıyla birlikte kas yapıların zayıflamasıyla bağlantılıdır. Özellikle ayak topuklarında, ayak bileklerinde, dizlerde, kalça kısımlarında bel ve boyun omuzları ve bilek civarında görülen eklem ağrıları kişiye bağlı, karakteristiktir. Tüm bu eklem ağrılarının önüne geçmek ise ancak erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile mümkün olur.


Eklem Ağrıları Sebepleri Nelerdir?


Eklem ağrıları çok fazla nedenden kaynaklanabilir. Obeziteler, yaranmalar, kazalar, bazı hastalıklar, ters hareketler gibi pek çok sorun eklem ağrılarına yol açar. Az da olsa psikolojik nedenlerden dolayı da eklem ağrıları meydana gelebilir.

Eklem ağrıları, yaşlı insanlarda daha sık görülen bir sağlık problemleridir. İlerleyen yaşın ortaya çıkarttığı eklem ağrıları, çoğunlukla kıkırdak gücünün bitmesi, eklem sıvısının azalma durumu ya da bitmesi sonucunda ortaya çıkar.


Günlük aktivitelerde vücut, dengeyi eklemden alır. Eklemlerde oluşan ağrılar, günlük aktivitelerin yapılmasını büyük bir ölçüde engeller. Eklem ağrıları gündelik yaşantıyı olduğu kadar, iş yaşamını da olumsuz derecede etkiler. Vücudun en önemli protein çeşitlerinden birisi de tip 2 kolajendir. Tip 2 kolajen eksikliği de eklem ağrılarının oluşumuna sebep olur.


Eklem Ağrıları Belirtileri


Bazı bireylerde eklem ağrıları hafif seyrederken bazı bireylerin ise hayatını olumsuz biçimde etkiler. Ağrılar, nöbet şeklinde de kendini gösterir. Eklemlerde oluşan ağrılar, bireyin fiziksel özellikleriyle doğrudan ilgilidir.


  • Eklemlerde şişliğin meydana gelmesi,

  • Eklemlerin üzerinde oluşan sertlik ve kızarıklık,

  • Ağrıyan eklem yerini hareket ettirmekte çok fazla zorluk çekmek,

  • Ağrılara bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli hareket ve yürüyüş bozukluklarıdır.


Eklem Ağrıları Neden Olur?


En sık görülebilen eklem ağrılarının nedenleri şunlardır;


  • Kemik tümörü

  • Kemiklerin kırılması veya çıkması

  • Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar

  • Eklemlerde meydana gelen burkulmalar

  • Kemiklerde görülen enfeksiyonlar

  • Romatizmadan kaynaklı olan ateş


Eklem Ağrıları İçin Çözümler


Masaj


Eklem ağrılarına çözüm seçenekleri arasında masajda bulunur. Günümüzde kişilerin masajı zevk olarak görmesinin yanı sıra masaj tedavi amacıyla da uzun yıllardır kullanılmakta. Bazı rahatsızlık ve hastalıklara tedaviye ek olarak kullanıldığında büyük derece de faydalarının olduğu ve iyileşme sürecini kat kat arttırdığı gözle görülmüştür.


Masajın en önemli kısmı tıbbi tedaviye ek olarak kullanıldığı takdirde çok önemli ve iyi sonuçlar çıkarttığıdır. Belirli teknikler, yöntemler ile uygulanan masaj, eklem ağrıları sorununu ortadan kaldırır. Masaj sırasında uygulanan yöntemlere ek olarak yağlar ve kremler de eşlik edebilir. Aromatik yağlar veya at kestanesi kremi gibi eklem ağrılarına masaj yöntemleri ile birlikte uygulanması gözle görülür farklar meydana getirir.


Tip 2 Kolajen


Eklem kıkırdaklarının %60’ını tip 2 kolajen oluşturur. Bağ dokularında bulunan kıkırdak oluşumuna yardımcı olan tip 2 kolajen eklem sağlığını gözetir. Yaşa bağlı eklem ağrıları ve türlü artrit semptomları ile başa çıkmada faydalıdır. Vücutta belirli bölgelerde yoğun olarak bulunan tip 2 kolajenler besinlerle alınabilir ve ayrıca takviye ilaçlarıyla da bir uzman kontrolü altında alınabilir.


Vücutta Tip 2 Kolajen Eksikliği


Vücudu bir yapı olarak düşünüldüğünde, vücutta kolajen eksilmesi, bu yapı taşlarının azalması sonucunda genel yapının bazı bozulmalara yol açmasıdır. Vücutta bulunan kolajen üretimi, yaşam biçimi, yaşanan iklim ve beslenme alışkanlıkları etkiler. Doğal bir süreç olan yaş almak da kolajen üretiminin azalmasına neden olmaktadır. Ortalama bir insan vücudunda 30 yaş sonrası %1 ile 2 aralığında, 40 yaşına ulaşıldığında ise vücuttaki kolejenin yüzde 10 ile 20 aralığında bir düşüş gözlenmektedir.At Kestanesi Kremi


Eklem ağrıları ve damar ağrıları gibi rahatsızlıklarda son derece etkili olan at kestanesi kremi, alternatif tıp üzerine çalışmaları yapanların sıklıkla incelediği ve doğal, sağlıklı içeriğe sahiptir. At kestanesi kreminin, çok faydalı olduğu ve birçok faydasının bulunduğu bilinir. Bu faydalardan birisi de eklem ağrılarının giderilmesidir.


Comments


bottom of page