top of page

El Refleksolojisi: Yeni Başlayanlar Kılavuzu


El Refleksolojisi: Yeni Başlayanlar Kılavuzu

El refleksolojisi - tüm vücut sağlığı yararları için ellerdeki belirli noktalara baskı uygulama sanatı - masajın kendisi kadar eskidir. El refleksolojisi, herhangi bir tam vücut masajının önemli bir parçasıdır, ancak vücudun ayaklar, bacaklar veya sırt gibi diğer bölümlerine tercih edildiğinde genellikle göz ardı edilir. Bir el masajı, genel bir seansın nispeten daha az zamanını alır ve düzgün bir şekilde yapıldığında kendinizi anında rahatlamış hissetmenizi sağlayacak güce sahiptir. Aynı zamanda, vücudunuzun çeşitli diğer bölgelerinde de sağlığınızı iyileştirme, böbrekleriniz ve karaciğeriniz gibi hayati iç organların günlük işleyişini iyileştirmek için tıkanmış sinüsleri temizleme potansiyeline sahiptir.


Ellerin refleksolojisinin eski Çin'den geldiğine inanılıyor. Shiatsu masajına benzer, çünkü vücudumuzun "Qi" olarak bilinen görünmeyen bir enerji kuvveti içerdiği temel prensibine dayanır. Bu kuvvet, bedenlerimizde meridyenler ve enerji kanalları olarak bilinen belirli noktalar ve çizgiler boyunca hareket eder. Bu kanallardaki tıkanıklıklar enerji akışını engelleyebilir ve bu da kendimizi iyi hissetmememize neden olur. Basınç noktası masaj teknikleri, hayati enerji kuvvetinin vücutta bir kez daha serbestçe akmasına izin vererek sağlığın geri kazanılmasına yardımcı olmak amacıyla bu tür tıkanıklıkları bulmak ve ardından serbest bırakmak için kullanılır.


El Masajı Nasıl Yapılır?


Herkes rahatlatıcı bir el masajı yapabilir, ancak en iyi şekilde yararlanmak için tedavinizi nitelikli bir refleksolog ile ayırtmak en iyisidir. Bu terapistler, her bir elin farklı bölümlerinde bulunan ve özellikle de her birinin diğer vücut bölümlerine bağlı olan çok sayıda baskı noktasını incelemiş ve daha iyi anlamış olacaklardır.


Deneyimli bir terapist, tüm noktaları hafızaya almış olacaktır. Tedavinizin başlangıcında, elinizi kavramak ve kendi içinde dinlendirmek için kendi başparmak ve parmaklarını kullanacak ve rahat bir pozisyon sağlayacaktır. El refleksologları, ayak refleksolojisinde ve ayrıca Shiatsu masajında ​​kullanılanlara benzer bir dizi teknik kullanır.


Başlamak için, belirli refleks noktalarını belirlemek ve konumlandırmak için elin belirli pozisyonlarına hafif bir basınç uygulanır. Bir basınç noktası bulunduğunda, terapistiniz odak noktasını ısıtmak için küçük dairesel hareketler uygulayacak ve nihayetinde enerji kanalına daha derine nüfuz etmek ve blokları serbest bırakmak için basıncı artıracak ve tutacaktır. Basınç noktaları her elin her tarafında bulunur.


Daha da önemlisi, sol taraftakiler ile sağdakiler arasında bazı farklılıklar vardır, bu nedenle kendi kendinize tedavi ediyorsanız, bunları karıştırmadığınızdan emin olun.

El refleksolojisi genellikle el başına yaklaşık 5 dakika sürer, ancak odaklanmak istediğiniz belirli bir rahatsızlığınız varsa, terapistiniz bundan biraz daha fazla zaman harcayabilir. Refleksoloji masajınızdan sonra soğuk bir bardak su içmeniz, vücudunuzu soğutmak ve yeniden sulandırmak ve ayrıca sinirleri yatıştırmak için şiddetle tavsiye edilir.


Masaj

El Refleksolojisi Hangi Hastalıklara Yardımcı Olabilir?


Her tür refleksoloji masajı, genel masajla aynı genel faydaları sunar. Bunlar arasında anksiyetenin ortadan kalkması, artan kan dolaşımı ve masaj yapılan bölgedeki akut ağrı ve ağrılardan kısa ila orta vadeli rahatlama sayılabilir.


Ayrıca birçok insan vücudun diğer bölgelerindeki rahatsızlıkların da refleksoloji ile tedavi edilebileceğine inanmaktadır. Konsept, akupunkturdakiyle aynıdır. Vücudun başka bir bölgesine karşılık gelen belirli bir noktada, bir refleksoloji tablosu ile tanımlandığı gibi, hassas bir şekilde odaklanmış sert basınç uygulanır ve bir süre tutulur. Bu, masajın yapıldığı nokta ile söz konusu vücut kısmı arasındaki kanaldaki tıkanıklıkların giderilmesini teşvik eder. İyileştirici bir tedavi olarak bu tür bir tedavinin arandığı en yaygın beş durum şunlardır:

  • Tıkanmış sinüslerin temizlenmesi (her parmağın ve başparmağın ucundaki basınç noktalarını kullanarak),

  • Baş ağrısını azaltmak (her başparmağın ilk ekleminde ve çevresinde),

  • Siyatik ağrı kesici (el tabanında, bileğin hemen üstünde),

  • Kabızlığı veya mide rahatsızlığını hafifletmek (elin başparmak ve işaret parmağı arasındaki etli kısmı),

  • Stresi ve kaygıyı yenmek (her avuç içinde böbreküstü bezlerine giden meridyen kanalını hedef alan).

Refleksolojinin genişletilmiş sağlık yararları hakkındaki eski Çin inançlarını benimsemeyi seçip seçmemek size kalmış. Denemenizi ve kendi sonuca varmanızı öneririz. Her iki durumda da, kesin olarak bildiğimiz şey, el masajlarının gevşeme terapisi sunmanın ve diğerlerinin stresini atmalarına yardımcı olmanın en empatik yollarından biri olduğudur.Comments


bottom of page