top of page

Elektro Akupunktur Tedavisi Nedir?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Elektro-Akupunktur-Tedavisi-Nedir-?

Elektro Akupunktur tedavisi, geleneksel Çin tıbbının yaygın olarak yapılan akupunkturun yeni bir çeşididir. Akupunktur tedavisi, istenmeyen semptomlarına bağlı olan spesifik basınç noktalarını uyarmak adına ince iğnelerin kullanılmasını içermektedir. Standart akupunktur tedavisinde, her tedavi noktasında bir iğne kullanılır. Elektro akupunktur tedavisi, iki iğne kullanan geliştirilmiş yeni bir çeşit formdur. Tedavi esnasında bu iğneler arasında hafif bir elektrik akımı geçmektedir. Bu akım çoğunlukla akupunktur noktalarına tek iğne uygulanmasından ya da bir akupunktur uzmanının kullanabileceği el manipülasyon tekniklerinden daha fazla simülasyon uygular.


Elektro Akupunktur Tedavisinin Kullanım Alanları Nelerdir?


Kişiler, hastalar: Kemoterapiye bağlı olarak bulantı, ağrı, stres, artrit, bağımlılık, kulak çınlaması da dahil olmak üzere bir dizi semptom ve sağlık probleminin tedavisinde elektro akupunktur tedavisi kullanılır. Akupunktur tedavisinde vücuttaki qi (enerji) akışına bağlıdır. Bu enerji, vücutta bulunan meridyenler olarak bilinen görünmez yollar boyunca seyahat etmektedir.


Bu enerji yolları, vücudu dengede tutmaya ve doğal iyileşme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Engellemiş ya da kesintiye uğramış bir enerji akışı fiziksel ve duygusal refahı da olumsuz etkileyebilir. İşte bu noktada elektro akupunktur tedavisi devreye girmektedir. Enerji akışını tekrardan başlatmaya yardımcı olmak adına kişideki belirtilere bağlı noktaları uyarıyor. Bir makine onlara elektriksel bir itki iletirken, noktaların etrafına iki iğne yerleştirilir. Elektro akupunktur ile standart akupunktur tedavisinin potansiyel iyileştirici etkilerini arttırmaya yardımcı olmak amaçlanmıştır.


Elektro Akupunktur Tedavisi Nasıl Uygulanır?


Akupunktur uzmanı, kişilerin belirtilerini değerlendirir ve tedavi adına tetik noktaları seçer. Tedavi noktalarına bir iğne ve yakınlarına başka bir iğne yerleştirir. İğneler doğru derinliğe yerleştirildikten sonrasında, akupunktur uzmanı iğneleri özel bir elektro akupunktur makinesine bağlamak adına elektrotlar kullanır. Elektrotlar takıldıktan sonra makine açılır. Elektro akupunktur tedavi makineleri ayarlanabilir akım ve voltaj ayarlarına sahiptir. İlk başta düşük voltajlar ve frekanslar kullanılarak, ardından ihtiyaca göre akupunktur uzmanı tedavi esnasında akımın frekansını ve voltajını ayarlar. Elektrik akımı iki iğne arasında dönüşümlü olmak üzere titreşir. Genel olarak bir seans yaklaşık 10 ila 20 dakika arasında sürebilir, bu da ortamala akupunktur tedavi seansından daha azdır.


Elektro Akupunktur Tedavisi Acıtır Mı?


Elektro Akupunktur tedavisinde kullanılan elektrik akımı doğrudan kişiye etki etmez. Biraz karıncalanma ya da titreşim hissedilebilir, fakat iğne yerleştirildiğinde de tedavi esnasında da herhangi bir acı hissedilmez.


Comments


bottom of page