top of page

En Önemli 12 Akupresür Noktası

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


En-Önemli-12-Akupresür-Noktası

Akupresür tekniği, vücutta bulunan bazı ana organlara bağlı olan, basınç noktaları ile çalışır. Bu noktalara doğru biçimde basınç uygulanarak, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Baş ağrısı, soğuk algınlığı, grip ve yorgunluk gibi başa çıkmada zor ve can sıkıcı olan sağlık sorunları bu teknikle hafifletilebilir. İşte vücudu ve zihni iyileştirmede yardımcı olacak 12 akupresür basınç noktaları..


Feng Chi


Baş ağrısı, migren, göz bulanıklığı, yorgunluk, düşük enerji ve soğuk algınlığı, grip belirtileri için. Noktalar başın arka, orta, kulak ile beraber omurga başlangıcı arasında bulunur. Bu noktalara masaj yapmak, burun tıkanıklığı, gözlerde ve kulaklarda oluşan ağrı, şiddetli baş ağrısı ve migreni hafifletmede oldukça etkilidir.


Jian Jing


Boyun sertliği, omuz gerginliği ve kronik günlük baş ağrısı için kullanılır. Bu nokta rotator denilen manşet ve vertebral kolon arasında bulunur. Baş parmaklar ve orta parmaklar ile omuz kasına basarak bulunabilir. İşaret ya da baş parmak kullanılarak aşağıya doğru basınç uygulanır. 4-5 saniye boyunca bu şekilde masaj yapılır.


San Yin Jiao


Ürolojik bozukluklar, pelvik bozukluklar, kramplar, uykusuzluk ve kişinin genel sağlığının iyileştirilmesi için. Ayak bileğinin 4 parmak genişliğinde bulunur. Bu nokta bulunarak sıkı bir basınç uygulanır. Bu uygulama 4-5 saniye masaj olarak yapılır. Hamilelerde bu yöntem uygulanmamalıdır.


Zhong Zhu


Geçici baş ağrısı, omuz ağrısı, boyun gerginliği ve bel ağrısı içindir. Bu nokta yüzük ve küçük parmaklar arasındaki oyukta bulunur. Sert baskı uygulanır ve 4-5 saniye boyunca masaj yapılır.


Zu San Li


Kusma, mide bulantısı, stres ve yorgunluk tedavisi içindir. Bacağın dışa bakan bölgesinde diz kapağının 4 karış altında bulunan kas bölgesine 4-5 saniye basınç uygulanarak yapılır.


Nei Guan


Hamilelik sürecinde, mide rahatsızlığı, bulantı, karpal tünel sendromu ve baş ağrısı tedavisi içindir. Bileğin iç tarafında bulunan noktaya 4-5 saniye hafifçe masaj yapılarak uygulanır.


Shou San Li


Boyun sertliği, omuz ağrısı, tenis dirseği ve ishal gibi sorunların tedavisi içindir. Kol bölgesinin iç kısmında bulunan eklem noktasına sıkı bir basınç ile 4-5 saniye kadar masaj uygulanır.


He Gu


Baş ağrısı, boyun ağrısı, stres, yüz de oluşan ağrıları ve diş ağrısı tedavisi için. Baş parmak ile işaret parmağı arasında yer almaktadır. Derin basınç uygulayarak ve 4-5 saniye boyunca uyarılır. Hamilelik sürecinde kullanılmaz.


Tai Chong


Stres, bel ağrısı, yüksek tansiyon, kramplar, eklem ağrıları, uykusuzluk ve inme sonrası oluşan depresyon tedavisinde kullanılır. Ayak parmaklarında bulunan baş parmakların başlangıç noktasına basınç uygulanarak masaj yapılır.


Ying Tang


Göz yorgunluğunun, baş ağrılarının giderilmesi, burun ve sinüs tıkanıklığının, uykusuzluğun iyileştirilmesi ve beynin etkinliğinin arttırılması için ve tedavi içindir. Bu nokta, kaşların arasında yer alır. Parmaklar kullanılarak yaklaşık bir dakika boyunca yavaşça bu noktaya baskı uygulanır ve ardından serbest bırakılır. Haftada birkaç kez tekrarlanabilir.


Lao Gong


Ağız ülseri, hafif ateş, endişe tedavisi içindir. Avuç içinde yüzük parmağının hizasına baş parmak ile bastırılır. 4-5 saniye masaj yapılır. 2-3 defa tekrarlanabilir.


Qi Hai Shu


Sırt ağrısı ve astım tedavisi için. Kalçanın üst ucunun üzerinde 2 parmak genişliğinde bulunabilir. Başparmakları kullanarak, omurganın her iki yanına 4-5 saniye boyunca masaj uygulanabilir. Her gün tekrarlanabilir.

تعليقات


bottom of page