top of page

En Popüler Aromaterapi Yağları


En-Popüler-Aromaterapi-Yağları

Masaj yağı masaj uygularken sürtünmeyi azaltmak adına cildi rahatlatmak amacını taşımaktadır. Masaj yağı, bunun yanı sıra cilt yüzeyinde yumuşak bir kayma ve kolay işlenebilirlik kazandırmaya da katkıda bulunur. Sekonder faydaların bazıları, cildi beslemek ve aromaterapi esansiyel yağları bir baz ya da yaşıyıcı yağ olarak işlev görmeyi içermektedir.

Masaj Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Öncelikli yapmanız gereken en iyi masaj yağları hakkında bilgi edinebilmektir. Karşılaştırabileceğimiz çeşitli özellikler, yağın nasıl yayıldığı, besleyici ve nemlendirici özelliği, ne kadar kolay emildiği ve kokusudur. Dikkate alınması gereken diğer faktörler, maliyet, işlenme şekli ve temizlik kolaylığıdır. Genel olarak konuşacak olursak, en iyi yağ, doğal besinlerin çoğunu koruyarak en yüksek saflık düzeyini koruduğu için soğuk preslenmiş olmasıdır.


Masaj Yağı Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?


Masaj için en popüler olan birkaç temel yağ bulunur. Bunlar;


Badem Yağı: Muhtemelen en yaygın masaj yağı, tatlı badem yağlarıdır. Kolayca yayılır ve cilt için çokta besleyicidir Aynı zamanda mükemmel bir taşıyıcı yağ işlevi görür. Çünkü koku çok kuvvetli değildir. Sağlık mağazalarının ve vücut mağazalarının çoğunda da bulunur ve makul fiyatlara sahip bir yağdır.


Üzüm Çekirdeği Yağı: Popüler bir yağ da üzüm çekirdeğidir. Cilt aracılığı ile kolayca emilir fakat uygulamadan sonra yağlı bir histe bırakmaz. Tatlı badem yağı kadar yaygın değildir ve çoğunlukla biraz daha pahalıdır.


Ayçiçeği Yağı: Ayçiçeği yağı düşük fiyatlı bir alternatiftir ve çoğunlukla yerel markette bulunabilir. Kolay yayılır ve iyi bir taşıyıcı olan yağdır. Fakat daha sonra biraz yağlı his bırakabilir. Dikkate alınması gereken diğer bir husus, ayçiçeği yağlarının çoğunun ısı ile preslenmiş olması ve çok kısa bir raf ömrüne sahip olması.En Popüler Aromaterapi Yağlarını Deneyin


Her biri vücudu farklı şekilde etkileyen özel özelliklere sahip, seçebilecek pek çok esansiyel yağ vardır. İşte etkileri masaj ve rahatlama adına faydalı olan en popüler yağlardan bazıları şunlardır;


Lavanta Yağı: Lavanta muhtemelen en iyi bilinen ve bütün esansiyel yağların da en çok kullanılanıdır. Yalnızca zihin üstünde sakinleştirici bir etkisi yoktur, aynı zamanda bir antiseptiktir ve ağrıyı da hafifletmek için yanma ya da sokma durumlarında cilde doğrudan da uygulayabileceğiniz iki yağdan birisidir. Lavanta yağını hemen hemen bütün sağlık marketlerinde, pek çok kozmetik dükkanlarında ve diğer cilt bakım merkezlerinde de bulmak mümkündür.


Ylang Ylang: Ylang ylang muhtemelen masaj uygulamak adına en yararlı esans yağı olabilir. Özellikleri, kan dolaşımını ve vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfinlerin de üretimini uyarırken, gevşemeye katkıda bulunan sinir sistemi üstünde sakinleştirici bir etki içerir. Aynı zamanda yağlı cilt ve aknenin yanı sıra kuru cilt koşullarına da katkıda bulunduğu için tüm cilt tipleri için mükemmeldir.


Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı, ciltteki bölgelere seyreltilmemiş, antienflamatuvar ve antiseptik olarak uygulayabileceğiniz diğer esansiyel yağdır. Masaj uygulamasında kullanıldığında, solunum sisteminin daha sağlıklı çalışmasını desteklerken hasarlı olan cildin iyileşmesine de yardımcı olur.


Okaliptüs Yağı: Son olarak, okaliptüs yağı da kas spazmları, krampları ve burkulmalarının tedavisinde katkıda bulunan anti enflamatuar özellikleri sebebiyle masaj için en yaygın olarak kullanılan uçucu yağlar arasında yer alır. Aynı zamanda cilt sorunlarına da yardımcı olur hatta skor dokusunu iyileştirme ve önleme yeteneğine de sahiptir. Bütün bunların yanı sıra, burun kanallarını açmaya ve duyuları uyarmaya katkıda bulunma kabiliyetine ekleyin ve pek çok seviyede yardımcı olan çok yönlü bir yağa sahipsiniz.


Comments


bottom of page