top of page

Engelli veya Özel İhtiyaçları Olan Kişiler İçin En İyi 3 Masaj Türü


Engelli veya Özel İhtiyaçları Olan Kişiler İçin En İyi 3 Masaj Türü

Engellilik, bireyin günlük görevlerini yardıma ihtiyaç duymadan yerine getirme şeklini engelleyen anormal bir durum olarak tanımlanır. Her biri farklı niteliklere sahip birçok engel türü vardır. Zihinsel veya bilişsel engeller, duygusal engeller ve fiziksel engeller vardır.


Araştırmalar, engelli veya özel ihtiyaçları olan kişiler için masaj terapisinin, çevreleriyle daha iyi iletişim kurabilecekleri yeni yollar açtığını göstermiştir. Şiddetli öğrenme güçlüğü çeken kişiler, onları terapistin ellerinde masaj hareketlerini taklit etmeye teşvik eden etkileşimli masaj yoluyla iletişim kanalları geliştirebilirler. Bu nedenle etkileşimi, yanıt verebilirliği, katılımı ve duyusal farkındalığı geliştirebilir.


Masaj Türleri


Çok sayıda masaj türü vardır. Ancak, bu üçü engelli kişiler için en faydalı olanlardır.

 • Derin Doku Masajı

Geçmişte, bu masaj türü en çok sporcular arasında popülerdi. Vücutlarına yüklenen günlük yorucu aktivitelerden kurtulmaları için harika bir yoldur. Derin doku masajının engelli insanlar için de sayısız faydası vardır. Derin doku masaj terapisinde hem psikolojik hem de fiziksel stresi hafifletmeye yardımcı olan teknikler vardır.

Bu tür bir tekniğin temel amacı rahatsızlığı hafifletmek, ağrıyı ortadan kaldırmak ve vücudun kendini iyileştirme yeteneğini hızlandırmaktır. Aynı zamanda kasları gevşeten ve uzatan rahatlatıcı bir yöntemdir.


Derin doku masajı, vücuttaki derin doku katmanlarını manipüle ederek çalışır. Buna eklem ve kasları oluşturan fasya ve destekleyici dokuları dahildir. Daha yavaş veya daha hızlı yapılabilir. Gerçekleştirildiğinde, kişi yüzüstü ya da bir pozisyonda yatacaktır. Daha sonra eğitimli bir profesyonel tarafından hedef bölgelere baskı uygulanır. Kullanılan teknikler, uyarılmış kan akışına, basıncın hafifletilmesine ve kas gerginliğinin azaltılmasına izin verir. Ayrıca psikolojik stresle başa çıkmaya yardımcı olan mutlu hormonlar olan serotonin ve oksitosin üretir.


Çoğu durumda, profesyonel yalnızca yaralanmalara ve zorlanmaya eğilimli büyük kas grubuna, tendonlara ve eklemlere odaklanacaktır. Bu bölgelerin çoğu boyun, alt sırt, omuzlar, kalçalar ve boyundur. Yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Kas iyileşmesini, ağrı ve sakatlığın tedavisini iyileştirir. Derin doku masajının başlıca faydaları şunlardır:

 • Kronik sırt ağrısını tedavi etmek,

 • Yüksek tansiyonu düşürmek,

 • Stresi, kas gerginliğini ve kaygıyı azaltmak,

 • Performansı iyileştirmek,

 • Oluşan yara dokusunu parçalamak,

 • Geliştirilmiş artrit semptomlarını iyileştirmek.

Bu nedenle derin doku masajını sadece bir boş zaman aktivitesi olarak düşünmeyin, derin doku masajı engelliler için birçok sağlık yararına sahiptir.

 • Aktif Salınım Tedavisi

Aktif salınım terapisi 30 yılı aşkın bir süre önce geliştirildi ve hem engellilerin hem de sporcuların performansının iyileştirilmesine yardımcı oldu. Kesinlikle farklılıkları olmasına rağmen, derin doku masajı ve miyofasyal gevşetme ile neredeyse benzerdir. Esas olarak yumuşak dokunun manipülasyonunda yer alır ve sinirler ve eklemler üzerindeki stresi azaltır.


Aktif salınım terapisinin temel amacı, normal hareketliliği geri kazandırmak ve sinirler ile kas dokusu arasında kayma yapmaktır. Aynı zamanda, eklem sıvısını vücutta iterek, neredeyse anında iltihabı azaltan bir eylemle lenfatik sistemi uyaracaktır.

Yapışmalar, uzun bir süre boyunca oluşan yoğun skar dokusudur. Aktif salınım terapisi teknikleri, bunları kırmak ve daha fazla birikmesini önlemek için uzmanlaşmıştır. Bu birikim nedeniyle kas grupları normal hareket etmekte zorlanır ve esnek değildir.


Bu skar dokuları normaldir ve dokuları stabil tutmak için yaralanmalardan sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, çok fazla büyüdüklerinde, sinirleri sıkıştırabilen ve sıkıştırabilen bir yapıştırıcı görevi görürler. Sinirler, çok fazla ağrının gelişmesine neden olan skar dokusu ile sıkışabilir. Yara dokusu ne kadar fazla oluşursa, bu eklemlerdeki sinirler ve tendonlar o kadar fazla sıkışır ve gerilir. Aktif salınım terapisi aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Genellikle kasların besin ve oksijen alamamasına neden olan hipoksiye yardımcı olur,

 • Kazalar ve yoğun egzersizler sırasında meydana gelen akut yaralanmaları iyileştirir,

 • Kaslarda ve eklemlerde esnekliği geliştirir,

 • Sinir hasarını iyileştirir.

Normalde ilaç kullanılarak tedavi edilebilecek bir durumda bile aktif salınım terapisinin doğal olarak tedavi edebileceği durumlar vardır. Bu durumların çoğu, bağları, ana kas gruplarını, fasyayı ve tendonları etkileyen rahatsızlıkları içerir. Bu durumlar tedavi edilmezse özellikle aşırı kullanılan kas gruplarında skar dokusu, çekme, yırtılma ve iltihaplanmaya yol açar.


Masaj

 • Akupresür Masaj Terapisi

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbının ciddi bir unsurudur. Yakın geçmişte tıbba popüler bir alternatiftir. Bilişsel ve fiziksel engeli olan kişilere faydaları olabileceğini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.


Çoğu insan için akupunktur ciddiye aldıkları bir masaj terapisi değildir. Ancak psikolojik ve fiziksel engeli olan kişiler için doğru bir tedavi şekli olabileceğini gösteren araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmalara göre, psikolojik engeller genellikle sırtla ilgili engellerle bağlantılıdır. Bu terapi türü, ciltteki belirli noktaların kullanılmasını ve uyarılmasını içerir. Bu, iğneler sokarak, basınç uygulayarak, ısı uygulayarak veya masaj yaparak yapılır. Hem fiziksel hem de psikolojik sorunları tedavi etmek için kullanılabilir, bunlar:

 • Travma sonrası stres bozuklukları,

 • Endişe,

 • Depresyon,

 • Panik atak,

 • Felç,

 • Sinir problemleri,

 • Uyku problemleri,

 • Sindirim problemleri,

 • Akne.

Akupresür masaj terapisi farklı şekillerde gelir. Bu nedenle, en iyi sonuçlar için her zaman profesyonel bir terapistle bağlantı kurun. Bu tür masajlar engelli kişilerin zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak yenilenmiş hissetmesine yardımcı olabilir.

En iyi yanı, profesyoneller tarafından yapıldığında bu tür masajların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilmesidir. Bunu kanıtlayacak çok sayıda araştırma vardır. Ancak, bunu yapmak için bir profesyonel ile görüştüğünüzden emin olmalısınız. Ayrıca herhangi bir masaj yaptırmadan önce doktorunuzla konuşmanız da gerekir.

Comments


bottom of page