top of page

Evde Çalışmak Boyun ve Sırt Ağrısına Neden Olabilir Mi?


Evde Çalışmak Boyun ve Sırt Ağrısına Neden Olabilir Mi?

Bir masada oturmaktan kaynaklanan boyun ağrısı çeşitli nedenlerle gelişir, ancak şaşırtıcı bir şekilde, artan araştırmalar ağrıya neden olanın yalnızca oturmanın kendisi olmadığını göstermiştir. Pozisyon değiştirmeden oturmak – egzersiz eksikliği, kötü uyku alışkanlıkları veya depresif bir ruh hali gibi stres ve zihinsel sağlık sorunları ile – sırt boyun ağrısına neden olabilir.


Yaşam tarzı faktörleri, boyundan (servikal omurga) alt sırta (bel omurgası) kadar sırtınızın sağlığında büyük rol oynar. Uzun süre oturduğunuzda, iyi bir duruş sağlamak zordur. Sırt kasları ve bağlar sağlıklı olmadıkça ve stresin neden olduğu gerginlik nedeniyle aşırı gergin olmadıkça, omurganın eğriliğinde bir değişiklik olması muhtemeldir. Uzun süre oturmak sırt kaslarının, tendonların ve bağların kullanılmadığı için gerilmesine neden olabilir.


Çoğu osteopatik doktor, masa başında oturmaktan kaynaklanan boyun ağrısı da dahil olmak üzere, saatlerce aralıksız otururken meydana gelen süreci tanımlar.

Boyun gergin olur,

 • Trapezius kası gerilir,

 • Trapezius kası ağrılı ve gergin olan hassas düğümleri geliştirir,

 • Alt sırttaki diskler şişmeye başlar,

 • Kaslar gerilip zayıfladıkça tüm sırt öne doğru eğilmeye başlar,

 • Kalça zayıflar,

 • Alt sırt en fazla zorlanmayı yaşar.

Trapezius kası, omuz ile sırtın üst kısmını birbirine bağlayan ve boynu yerinde tutmayı sağlayan kastır. Bazı durumlarda diz ağrısı da gelişir, ardından siyatik gelir. Çok fazla oturmanın neden olabileceği en ciddi sorun, bel omurlarındaki disklerin şişmeye başlamasıdır. Bu kronik bir sorun haline gelebilir.


Otururken beliniz ağrıdığında veya bilgisayar başında oturmaktan boyun ve sırt ağrısı olduğunda, vücudunuz size çok uzun süre oturduğunuzu söyler. Araştırmalar, çok uzun oturmanın sırt ve boyun ağrısına neden olup olmadığı konusunda değişiklik gösterse de araştırmalar uzun süreli oturmanın omurilik diskleri ve kasları üzerinde stres oluşturabileceğini göstermiştir. Zayıf kaslar yaralanmaya daha yatkındır. Yaygın boyun, omuz ve sırt ağrısı şunlardan gelişir:

 • Otururken sarkma, bağları germe,

 • Gergin kaslara neden olan kötü duruş,

 • Omurganın hizadan çıkmasına neden olan kötü duruş,

 • Telefondayken başın yanlış konumlandırılması,

 • Bir akıllı telefonu okumak için başın aşağı eğilmesinden kaynaklanan "metin boynu",

 • Boyun bükülmüş veya omurganın geri kalanıyla aynı hizada olmayan uyku,

 • Egzersiz eksikliği nedeniyle zayıf kaslar, bağlar ve tendonlar, saatlerce ara vermeden oturmakla birleşir,

 • Alt sırt üzerinde daha fazla baskı oluşturan obezite veya aşırı kilolu olmak.


Masöz

İş yerinde boyun ağrısı veya çok oturmayı gerektiren işlerde sırt ağrısı çekebilirsiniz. İşteyken veya evde çalışırken kullanabileceğiniz basit çözümler var. Biri her 30 dakikada bir kalkıp dolaşmak. Bir diğeri, cep telefonuyla konuşurken olduğu gibi etrafta dolaşmak için her fırsatı değerlendirmektir. Masanızın ve sandalyenizin rahat olduğundan emin olun ve göz hizasında bir monitör gibi iyi bir duruş sağlayın.


Son olarak, sırt boyun ağrısına katkıda bulunan yaşam tarzı faktörlerini ele alın. Belki de kilo vermeniz, daha fazla ve düzenli uyumanız ve düzenli egzersiz yapmaya başlamanız gerekmektedir. Yaşadığınız ağrıları rahatlatmak için bir masaj terapisi almayı deneyebilirsiniz. Profesyonel bir masaj sizin ağrılarınızı önemli ölçüde azaltacaktır. Ancak ağrı birkaç haftadan uzun sürerse, daha ciddi bir omurga rahatsızlığı olmadığından emin olabilecek bir omurga doktoruna görünün.


Comments


bottom of page