top of page

Fibromiyalji Ağrısını Masajla Tedavi Etmek


Fibromiyalji Ağrısını Masajla Tedavi Etmek

Fibromiyalji, tüm vücut ağrısına, ağrıyan kaslara ve uykusuzluğa neden olabilen bir durumdur. Fibromiyalji yaşamı tehdit etmese de, normal günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizin yanı sıra ruh halinizi de bozan zayıflatıcı bir durum olabilir.

İyi haber şu ki, fibromiyalji semptomları masaj ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilir. Bu makalede, ağrıyı hafifletmek ve daha iyi uykuya yardımcı olmak için fibromiyalji masajında ​​hangi gevşeme ve yatıştırıcı tekniklerin kullanıldığını keşfedeceksiniz.


Fibromiyalji yaygındır ve dünya çapında 200 milyondan fazla insanı etkilediği düşünülmektedir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, kadınların %5'inin bu durumdan muzdarip olabileceğini düşündüren, hastaların büyük çoğunluğu kadınlardır. Hala belirli bir tedavi bulunmamakla birlikte, düzenli ve uygun masaj terapisi, fibromiyaljinin semptomlarının çoğuna yardımcı olabilir, bu da fibromiyaljiden muzdarip olanlar için durumu daha yönetilebilir hale getirir.


Fibromiyalji tedavisi için genellikle daha uygun olan rahatlatıcı klasik masaj gibi çok çeşitli daha yumuşak, nazik teknikleri içeren birçok masaj şekli vardır. Hepimizin ağrıya karşı farklı seviyelerde duyarlılığı vardır ve fibromiyalji hastaları genellikle ağrıya ve dokunmaya diğerlerinden daha duyarlıdır. Masaj, herhangi bir alıcı için asla rahatsız hissetmemelidir. Terapi öncesinde ve sırasında terapistinizle özgürce ve dürüst bir şekilde iletişim kurmak, tedavi boyunca kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur.


Masözünüz ister efleurage yoluyla yatıştırıcı vuruşlar yapsın, isterse nazik germe egzersizleri ile eklemlerinizin esnekliğini artırıyor olsun, kendinizi rahatsız hissetmeye başlarsanız her zaman terapistinize bildirin. Profesyonel masözler, dokunuşlarını her bir müşterinin gereksinimlerine ve geri bildirimlerine uyacak şekilde ayarlamak üzere eğitilmiştir bu nedenle herhangi bir noktada emin değilseniz konuşun.


İnsanlar bazen masajın fibromiyalji için kontrendike olabileceğinden endişe ederler. Masaj genellikle vücudu ovuşturmayı, bastırmayı ve yoğurmayı içerir. Bu hareketlerden herhangi biri teorik olarak, özellikle de özellikle hassas hisseden biri için ağrıya neden olabilir. Ancak masaj, yumuşak ve yatıştırıcı teknikler kullanılarak da çok etkili bir şekilde uygulanabilir. Bu tür hareketler fibromiyalji hastaları için uygun ve güvenli olmanın yanı sıra ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya ve uykuya yardımcı olmaya da yardımcı olabilir. Fibromiyalji durumunuza yardımcı olacak bir masaj almaktan emin değilseniz, bir seans rezervasyonu yapmadan önce doktorunuza danışın.


Fibromiyalji Bir Hastalık Mıdır?


Fibromiyalji bir hastalık olarak sınıflandırılmaz, ancak fibromiyaljiye tam olarak neyin neden olduğu henüz bilinmemekle birlikte, DNA, yaşam tarzı ve yaşın kalıtsal özelliklerinin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Semptomlarının çoğu genel nitelikte olduğundan, durumu pratisyen hekimlerin teşhis etmesi zor olabilir.


Yorgunluk, ağrı ve sızılar ve uyuyamama birçok farklı hastalığın ortak belirtileridir. Altta yatan herhangi bir kas-iskelet sorunu yerine sinir sistemindeki tetikleyicilerin, birçok fibromiyalji hastasının hissettiği rahatsızlığa neden olduğuna inanılmaktadır. Durum, altta yatan kas veya kemik bozulmasına neden olmaz ve ölümcül değildir.


Masöz

Fibromiyalji İçin En İyi Masaj Hangisidir?


Masaj terapisinin gevşemeye yardımcı olduğu ve vücuttaki kan dolaşımını iyileştirdiği iyi bilinmektedir. Bu sonuç olarak artan kan akışı hızı, besinleri ağrıyan kaslara daha hızlı getirmeye ve toksinleri ve fazla laktatı daha erken ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Masaj ayrıca vücudunuzun doğal ağrı kesicileri olan endorfin üretim oranını artırmaya yardımcı olur, böylece ağrıyı daha da azaltır.


Fibromiyalji, baştan ayağa tüm vücudu etkileyebilen bir durumdur. Hafif bir dokunuş, bütünsel tam vücut masajı, semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için harika bir terapidir ve birçok insanın ağrı kesici ilaçlar almak için tercih ettiği bir alternatiftir. Fibromiyalji tedavisinde masajın etkileri, düzenli olarak ve yüzme ve yoga gibi hafif egzersizlerle birlikte yapıldığında genellikle iyileşir.


Uykusuzluk, fibromiyaljinin en sık görülen şikayetlerinden biridir. İlaç tedavisinin yanı sıra, empatik bir terapist tarafından düzgün bir şekilde uygulanan terapötik bir masaj, muhtemelen uykunun en iyi destekleyicilerinden biridir. Profesyonel masaj terapistleri, müşterilerin uykuya dalması konusunda tamamen rahattır ve aslında bunu harika bir iltifat olarak kabul eder.


Fibromiyalji tedavisine yardımcı olan en popüler masaj stilleri, rahatlatıcı İsveç masajı ve shiatsu ve refleksoloji gibi tetik nokta terapileridir. Fibromiyalji hastası olduğunuzu belirtmeniz ve vücudunuzdaki hassas noktaları hem rezervasyon sırasında hem de geldiğinde terapistinize belirtmenizde fayda var.Comments


bottom of page