top of page

Fibromiyalji ve Özel Masaj Bakımı


Fibromiyalji ve Özel Masaj Bakımı

Fibromiyaljinin nedenleri hala belirsizdir. Ancak çoğu zaman ameliyat, kronik ağrı, yaralanma veya sistemik bir hastalık gibi tetikleyici bir faktör vardır; kaygı, kronik olumsuz düşünce, korku, travma sonrası stres bozukluğu veya sinirlilik gibi duygusal stresörler bile. Bir süre sonra, fiziksel ve duygusal stresten kaynaklanan ağrı, beyin aktivitesini ve sinir sistemini değiştirebilir.


Duyguları, stresi, hafızayı ve yürütme işlevini işlemekle ilgili beynin aynı alanlarından bazıları da ağrıyı işlemekle ilgilidir. Beyinde ağrı olarak yorumlanan sinyaller duygularımız, inançlarımız ve hatıralarımız tarafından güçlendirilir. Kronik ağrı aynı zamanda beynin erken yaşlanmasına yol açabilir. Bu, ağrı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğinden, bu olumsuz düşünce ve duyguları kontrol etmenin önemli olduğu fikrine destek sağlar.


Merkezi ağrı, merkezi sinir sistemi ağrı sinyallerini düzgün bir şekilde işlemediğinde meydana gelen herhangi bir ağrıyı tanımlar - sinirler ağrı uyaranına aşırı tepki verir ve genellikle başlangıçta etkilenmeyen diğer bölgelere ağrı sinyalleri gönderir. Fibromiyalji ile yaşamak güçten düşürücü olabilir ve masaj hayatı daha iyi hale getirmeye yardımcı olabilir. Terapötik masaj yoluyla aşırı aktif sinir sistemi aşırı tepkisini azaltmaya yardımcı olabilir.


Tedavinin amacı, ağrınızı azaltmaya, uyumanıza yardımcı olmaya, dolaşımınızı iyileştirmeye, sindirimi kolaylaştırmaya, zihinsel berraklığınızı artırmaya ve sinir sisteminizi masaj yoluyla yatıştırıp sıfırlayarak kaygı ve stresinizi azaltmaktır. Fibromiyalji belirtileri şunları içerebilir:

 • Kasları ve cildi etkileyen dokunma veya basınç hassasiyeti,

 • Vücut ağrıları ve kas sertliği,

 • Yaygın, seyahat eden ve gelip giden ağrı,

 • Soğuk nemli havalarda daha kötü olan belirtiler,

 • Şiddetli yorgunluk (yenilenmeden uyanma, ağırlık hissi),

 • Uyku sorunları (uykusuzluk veya uykuda kalamama),

 • Hafıza veya net düşünme ile ilgili sorunlar,

 • Depresyon, anksiyete, sinirlilik,

 • Migren veya gerilim tipi baş ağrıları,

 • Sindirim sorunları,

 • İrritabl veya aşırı aktif mesane,

 • Pelvik, sırt, boyun ve omuz ağrıları ve ağrıları,

 • TME (yüz veya çene ağrısı, çene tıklaması, baş ağrısı ve kulak çınlaması).

Germe, yürüme, Tai Chi ve yoga gibi hafif, yavaş hareketler fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Rahatsız olsanız da, düşük darbe hareketi zararlı olmayacaktır. Egzersizden kaynaklanan gecikmeli kas ağrısı 3 gün sonrasına kadar sürebilir, ancak her gün hareket etmeye devam ederseniz daha az olacaktır. Rahat bir rutin oluşturmak zaman alır. Unutmayın, hareket halindeki bir vücut hareket halinde kalır.


Evde Masaj

Kişisel Bakım Teknikleri


Altı saniye boyunca yavaş derin nefes alın ve sonra çok yavaşça verin bu sinir sistemini rahatlatır. Meditasyonun sinir sistemini sıfırladığı ve semptomlara neden olabilecek stresi azalttığı kanıtlanmıştır. Düzenli bir uyku düzeni belirleyin. Her gün aynı saatte yatın ve uyanın. Yeterince uyumak vücudunuzun fiziksel ve zihinsel olarak kendini onarmasını sağlar. Yatmadan en az bir saat önce ekranları kapatın.


Sık hareket edin. Bu, fibromiyalji tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. İlk başta zor olsa da, düzenli hareket ağrı ve yorgunluğu azaltır. Biraz yürüyüş, yüzme veya germe egzersizleri ekleyin. Yavaş başlayın, hareket edin, aktif kalın ve pes etmeyin.


コメント


bottom of page